באנר עליון של מדריך לדעת לנהל את הכסף שלי

איך אפשר לעקוב אחר הפנסיה שלי?

אם נדע לשאול את השאלות הנכונות ולחפש את המידע על החיסכון הפנסיוני שלנו, מדובר בכסף שעתיד להבטיח שנחייה ברווחה בפנסיה ונזדקן בכבוד. איך יודעים איפה הפנסיה מנוהלת? האם אפשר לאתר חסכונות אבודים? וכמה כסף צריך לפרישה?

תמונה של המאמר: איך אפשר לעקוב אחר הפנסיה שלי?


רובנו מעדיפים לא לעסוק בחיסכון הכי משמעותי בחיים שלנו – החיסכון הפנסיוני שלנו. אולם, אם נדע לשאול את השאלות הנכונות ולחפש את המידע אודותיו, מדובר בחיסכון שעתיד להבטיח שנחייה ברווחה בפנסיה ונזדקן בכבוד. איך יודעים איפה הפנסיה מנוהלת? האם אפשר לאתר חסכונות אבודים? וכמה כסף צריך לפרישה? התשובות לפניכם.
 
למצוא את הפנסיה
 
רגע לפני שאתם יוצאים לחפש איפה מנוהלת הפנסיה שלכם, חשוב להבחין בין שני סוגי חסכונות. הראשון, חסכונות פעילים, כלומר, כאלו שמופקדים אליהם מידי חודש כספים המיועדים לפנסיה דרך מקום העבודה או באופן עצמאי, ואילו הסוג השני כולל חשבונות לא פעילים, או במילים אחרות, חסכונות שלא הופקדו אליהם כספים למעלה משנה. בשני המקרים מדובר בכספים ששייכים לחוסך ולכן חשוב לעקוב אחריהם ולדעת היכן הם מנוהלים.
 
באשר לחסכונות הלא פעילים, ניתן לאתר אותם במערכת איתור החסכונות הפנסיונים של משרד האוצר בכתובת
www.mof.gov.il. באמצעות הקלדת מספר תעודת זהות ומספר פרטים מזהים נוספים, ניתן לקבל תמונה באשר לחשבונות הלא פעילים שלכם. לאחר מכן, ניתן לפנות אל הגופים אצלם הם מנוהלים ולבדוק באיזה חיסכון מדובר, כמה כסף מנוהל בו ומה מצבו – האם הוא נזיל, סגור עד הפנסיה וכדומה.
 
במקרה של חשבונות אשר מופקדים אליהם כספים באופן שוטף, שכירים יכולים לפנות אל המעסיק שלהם ולבדוק לאיזה גוף מועברות ההפקדות או לחפש את המידע בתלוש המשכורת. בתלוש מפורטים התשלומים לטובת החיסכון הפנסיוני (וגם
לקרן ההשתלמות) ולצדם, שם הגוף המנהל את החיסכון.
 
בכל מקרה, בסוף כל שנה קלנדרית, שלושה חודשים מתום הרבעון האחרון, נשלח לכל עמית דו"ח המסכם את מצב קרן הפנסיה שלו (יתרות, רווחים, תשואות ועוד). בקרנות עם הפקדות שוטפות מהמשכורת או בחשבון שיתרתו מעל 50 אלף שקלים, מקבלים החוסכים דו"ח אחת לרבעון.
 
הדרך הטובה ביותר לברר פרטים אודות החיסכון הפנסיוני שלכם הוא לקרוא את הדו"ח התקופתי שמתקבל מקרן הפנסיה, קופת הגמל או ביטוח המנהלים. בדו"ח מפורטים, בין היתר, הנתונים הבאים: שם הקופה וסוג הקופה (קרן הפנסיה, גמל, ביטוח), שם החברה המנהלת את החיסכון ופרטי ההתקשרות, התנועות שבוצעו במהלך תקופת הדיווח ופרטים נוספים לגבי החשבון דוגמת דמי הניהול, יתרת החיסכון, רווח/תשואה, קצבה עתידית משוערת (בקרנות הפנסיה והביטוח) ועוד. בנוסף, ניתן לעקוב אחר החיסכון באתר האינטרנט של החברה המנהלת, ולקבל מידע ומפורט על החסכונות הפנסיונים השונים.
 
כמה לחסוך?
 
חוסכים רבים לא יודעים כמה כסף עליהם לחסוך לצורך שמירה על רמת החיים בפנסיה. אכן, זו שאלה שקשה לענות עליה באופן פרטני מבלי לדעת באיזו רמת חיים חי החוסך ואיזו רמת חיים הוא שואף לשמר כשיפרוש מהעבודה.
 
באופן כללי, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לפנסיונר ממוצע בישראל ישנן הוצאות בהיקף של כ- 6,800 שקלים בחודש. בהתאם לתוחלת החיים הממוצעת, חוסך ממוצע יזדקק להכנסה למשך כ-20 שנים מרגע היציאה לפנסיה, כך שנדרש חיסכון בגובה של יותר ממיליון וחצי שקלים על מנת לממן את חיינו לאחר הפרישה מעבודה.
 
מי שרוצה לחיות ברמת חיים גבוהה יותר, למשל, לטוס לחו"ל על בסיס קבוע או לעבור לדיור מוגן, יזדקק ככל הנראה לסכום גבוה יותר. בנוסף, חשוב להיות מוכנים לעלייה בהוצאות המשפחתיות על שירותי בריאות.
 
חשוב לציין שניתן לממן חלק מההוצאות בגיל הפנסיה בעזרת קצבת הזקנה שמשלם הביטוח הלאומי. יחד עם זאת, מדובר בסכום נמוך יחסית ולכן יש צורך בהכנסה נוספת על מנת להגיע לפנסיה עם קצבה חודשית של קרוב ל-6,000 שקל בממוצע. את הפער הזה אנו שואפים לסגור בעזרת החיסכון הפנסיוני שלנו.
 
לא לוותר על ייעוץ מקצועי
 
על מנת לדעת האם הפנסיה הצפויה לכם תספיק למימון החיים בגיל השלישי, ניתן להתייעץ עם גורם מקצועי ולבצע תחזית הוצאות והכנסות צפויה. חשוב לציין כי ניתן לחסוך לתקופת הפנסיה (בהתאם ליכולות הכלכליות של כל חוסך) באמצעות מוצרי חיסכון נוספים, דוגמת, ניהול תיקי השקעות, קרנות נאמנות, תעודות סל או פוליסות חיסכון, אשר יכולים להשלים את הצרכים שלכם בתקופה זו.
 


אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני על ידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים 
של כל אדם. חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני) ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים 
על ידה.

 
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.