האם תיק ההשקעות שלכם מנוהל בהתאם למטרות ולצרכים שהגדרתם? השאירו פרטים ונציגנו יחזור אליכם
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת לנהל את הכסף שלי

איך להימנע מטעויות נפוצות בעולם ההשקעות?

העולם הפיננסי מושפע מגורמים רבים, וביניהם תהליכים כלכליים במדינות, נתונים פיננסיים וביצועי חברות. תקופות של עצבנות ותנודתיות בשווקים כפי שאנו חווים מפעם לפעם עשויה לגרום לפעולות פזיזות הנובעות מלחץ רגעי. איך ניתן להימנע מטעויות נפוצות ולצמצם במידת האפשר את הסיכוי להפסד?

תמונה של המאמר: איך להימנע מטעויות נפוצות בעולם ההשקעות?


שוק ההון מייצר סביבה רוויה באמוציות. אמוציות של פחד, ריגוש, חרטה, בושה ועוד. סביבה אמוציונאלית כזו תהיה בהכרח תזזיתית, ותביא לכך שרוב בני האדם יקבלו החלטות לא שקולות המוּנעוֹת מפחדים בשוק יורד, ומאופטימיות יתר בשוק עולה. מחקרים הראו שמשקיעים שהתגובות המונעות אצלם מרגש רבות, מפסידים יותר בהשקעות שלהם. כלומר, משקיעים שרווחים או הפסדים גורמים לתגובות קיצוניות לשני הצדדים - של שמחה מרווח או של עצב מהפסד, יקבלו לרוב החלטות פחות טובות. הימים האחרונים מדגישים זאת עוד יותר, לאור הירידות החדות שחווים שוקי המניות בישראל ובעולם. 

במדריך זה נציין מספר מצבים בולטים המביאים להתנהגות לא רציונלית שעלולה להביא לעיתים להפסדים מיותרים. כיצד ניתן להתמודד עם סיטואציות חריגות ולהביא ליציבות בתיק ההשקעות?

תגובה אימפולסיבית

ההתמקדות שלנו ברווח או הפסד בטווח הקצר, והקושי לעכב את התגובה האימפולסיבית לשינויים שקורים כל הזמן, גורמים למשקיע הממוצע להיות קצר רוח והיפראקטיבי, ובשל כך להפסיד.

מחקר פשוט מדגים כיצד משפיע קוצר הראייה האנושי על החלטות כלכליות. משתתפים במחקר קיבלו את האפשרות לקבל עשרה דולר באותו יום או 11 דולר למחרת. רוב המשתתפים העדיפו לקבל את הסכום הנמוך עוד באותו היום ולא לחכות. כאשר ניתנה לנבדקים האפשרות לקבל עשרה דולר בעוד שנה או 11 דולר בעוד שנה ויום, בחרו כמעט כל המשתתפים לקבל 11 דולר בעוד שנה ויום.

כלומר, רוב בני האדם מתַכננים להיות סבלנים בעתיד, אולם כאשר מגיעה האפשרות לבחור בין סבלנות ורווח גבוה יותר, לבין רווח קטן יותר אבל מיידי, אנו נהיים אימפולסיביים ומאבדים את הראייה ארוכת הטווח. קוצר הרוח של המשקיע מוחרף עוד יותר בשל הקלות שבה אפשר לעקוב אחר ביצועי תיק ההשקעות דרך האינטרנט.

איך להתמודד?
לבחון את תיק ההשקעות כמו שאנחנו בוחנים את ביתנו. גם אם כותרות העיתונים יכריזו על התמוטטות במחירי הבתים, סביר שלא נרוץ למכור את הדירה שלנו. כמו שבדירה לא נעשה שיפוץ כללי כל יומיים, כך גם בתיק ההשקעות. שינויים דרסטיים צריכים להיות נדירים, אך אפשר לעשות מדי פעם תיקונים קטנים, וכמובן שכמו שבבית סביר שלא נעשה את כל תיקוני החשמל לבד, גם בתיק ההשקעות רצוי להיעזר בבעל מקצוע.

התנהגות העדר

פעמים רבות התנהגות של משקיעים משפיעה על שוק ההון יותר מגורם כלכלי כזה או אחר. בישראל, הדבר נפוץ סביב אירועים ביטחוניים שמביאים לתגובה שלילית בבורסה, ללא שינוי מהותי בכלכלה הישראלית. בהערת אגב נציין כי ברוב המקרים, נראה כי מיד לאחר חלוף הסכנה, תשנה הבורסה את המגמה לכיוון החיובי.

המושג "התנהגות העדר" מבטא מצב בו אנשים אינם מקבלים החלטות כתוצאה של תהליך חשיבה רציונאלי ועצמאי, אלא משום שהם מחקים אנשים אחרים. בשוק ההון, אנו נוטים להשתמש במנגנון של התיישרות לפי דעת הרוב, בייחוד במצבים שבהם אנו מרגישים חוסר ביטחון בידע שלנו וביכולת שלנו לפרש את המציאות. לדוגמא, אם אני מסתובב בעיר זרה ואני מחפש מסעדה, זה יהיה רעיון לא רע לבחור את המסעדה שיש בה הכי הרבה אנשים שעומדים בתור. זה כמובן אינו המצב בשוק ההון.

איך להתמודד?

חשוב להבין שהתנהגות העדר נובעת מחוסר ביטחון ביכולת שלנו לפרש את המציאות, ולכן מומלץ להיעזר באיש מקצוע אשר יוכל לסייע לכם להתמודד עם נבכי הבורסה.


אי ודאות

בניסיון לסלק את אי הודאות, מייחסים אנשים חשיבות יתר למידע שיש לו בולטוּת גבוהה. כאשר נשאלו אמריקאים מהי לדעתם סיבת המוות השכיחה יותר בארצות הברית – תקיפת כריש או מכת ברק, ענו רוב הנשאלים שיותר אמריקאים מתים מתקיפת כריש. במציאות, מספר האמריקאים המתים ממכת ברק גדול בערך פי 30 מאלו שמתים כתוצאה מתקיפת כריש. הסיבה לַטעוּת הזאת היא הבולטוּת שמקבל הסיפור הדרמאטי של תקיפת כריש בשל סרטי האימה הרבים שנעשו בנושא.

כך גם בשוק ההון. אנשים מייחסים חשיבות לא פרופורציונאלית לסיפורים דרמטיים שמתפרסמים בכלי התקשורת. הקושי להתמודד עם אי ודאות גורם לאנשים להיתלות בסיפורים אלו ולפעול על פיהם, כאילו בכך הם מבינים טוב יותר את השוק.

איך להתמודד?
לקבל החלטות שקולות תוך התייעצות עם אנשי מקצוע ולהימנע מקבלת החלטות על בסיס תנודתיות זו או אחרת.

פחד מחרטה

פעמים רבות אנו מוצאים את עצמנו מתחרטים על החלטות שקיבלנו, והסיבה להתנגדות הזאת נעוצה בפחד שלנו מחרטה.

כך למשל, אנו נתקלים (כמעט מידיי יום) באחד הביטויים המשעשעים של הפחד מחרטה כאשר אנו נוהגים במכונית ונתקעים בפקק תנועה. המצב הזה מעמיד בפנינו התלבטות דומה, והיא: האם להישאר בנתיב שנהגנו בו שהיה האיטי ביותר, או לעבור לנתיב אחר? פחד החרטה מתבטא במצב הזה בתרחיש הנוראי שאני אחליט לעבור לנתיב אחר, ופתאום הנתיב שנהגתי בו קודם יתחיל "לזוז" ואני אראה את המכונית הירוקה שהייתי צמוד מאחוריה, מתקדמת ומשיגה אותי.

במצב כזה, המכונית הירוקה מקבלת פתאום משמעות דרמאטית בשל תחושה ש"הפסדתי זמן" כשבחרתי לא להישאר מאחוריה. התחושה הזאת, או החרטה על שינוי שעשינו והפסדנו בגללו, היא חוויה כל כך לא נעימה שפעמים רבות אנו מעדיפים לא לעשות דבר ולהישאר מאחורי המכונית הירוקה גם אם המכוניות האחרות מתקדמות מהר יותר בנתיבים האחרים.

בתחום ההשקעות, המכונית הירוקה היא כמובן ההחלטה שקיבלנו (למכור, לקנות או לחילופין לא למכור או לא לקנות) והפחד להתחרט לאחר מכן. זה בולט במיוחד כאשר צריך לקבל החלטה לחסל פוזיציה.

איך להתמודד?

לחשוב על הדוגמא של נתיבי הנהיגה. להבין שאין ביטחון מלא שאמנם לאחר המכירה, ההשקעה לא תשנה כיוון ותתחיל לעלות, אך הפחד מחרטה לא צריך להיות שיקול בתהליך ההחלטה, מכיוון שזהו אינו שיקול רציונאלי. ההחלטה אם למכור או לא, צריכה להתבסס אך ורק על שיקולים כלכליים. בנוסף, התמקדו בשיקולים של הטווח הארוך שכן התוצאה במחצית המשחק לא כל כך מעניינת, התוצאה בסיום המשחק היא שתקבע.


הרגלים

מה אכלתם היום לארוחת הבוקר? כנראה שאותו דבר שאכלתם אתמול ומה שתאכלו גם מחר בבוקר. בני האדם הם יצורים של הרגלים. אנו מעדיפים את המוכר ומרגישים ביטחון באירועים שחוזרים על עצמם, לכן אנחנו יכולים ליהנות מהאשליה של ידיעה ושל יכולת למנוע הפתעות לא נעימות ואכזבות.

בשוק ההון התכונה האנושית של היצמדות להרגלים וחוסר חיבה להפתעות היא שכיחה מאוד, בעיקר עבור מי שהתמודד עם תנודתיות במהלך ההשקעה. לעיתים התכונה הזו מביאה לקושי להיפרד מנייר ערך מסוים, או חשש מכניסה להשקעה חדשה.

איך להתמודד?
את השינוי מומלץ לעשות לאט. להתחיל בשינויים קטנים, כאלו שיהיה לכם קל לעכל. לדוגמא, אם אתם רגילים להשקעה סולידית, לא מומלץ להעביר באופן פתאומי ובסכום גדול את כספכם לקרן מנייתית.


 

אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני/ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק פנסיוני/יועץ מס בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין באמור התחייבות להשגת תשואה כלשהי. חברת פסגות עוסקת בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה.
פסגות עוסק בשיווק השקעות ולא בייעוץ ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. המידע שמוצג אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ני"ע.
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.