באנר עליון של מדריך לדעת לנהל את הכסף שלי

איך להפיק את המירב מהפנסיה שלכם?

בפני כל החוסכים לפנסיה עומדת מטרה מרכזית אחת – להגיע לפנסיה עם חיסכון שיאפשר להתקיים בכבוד, ולא להיות תלויים במשפחה או במדינה. כיצד נוודא שזה אכן יקרה?

תמונה של המאמר: איך להפיק את המירב מהפנסיה שלכם?

בפני כל החוסכים לפנסיה עומדת מטרה מרכזית אחת – להגיע לפנסיה עם חיסכון שיאפשר להתקיים בכבוד, ולא להיות תלויים במשפחה או בתמיכת המדינה. כיצד נוודא שזה אכן יקרה? לטובת החוסכים שקרובים לפנסיה, וגם לאלו שעדיין רחוקים ומתקשים לחשוב על כך, ריכזנו מספר צעדים פשוטים שיסייעו לקדם את המטרה.
 
1. פנו לבעל רישיון פנסיוני בכל צומת בחיים
החיסכון הפנסיוני הוא החיסכון הגדול והחשוב ביותר שיש לנו. למרות זאת, רוב האנשים אינם מקבלים החלטות לגבי החיסכון לבדם. הם לא יודעים מי מנהל אותו למענם, כמה עמלות הם משלמים, באילו נכסים מושקע הכסף ואיזו הכנסה חודשית תהיה להם ביום שיפרשו מהעבודה. רוב האנשים לא יודעים למשל, שהם יכולים לבחור אפיקי חיסכון מתאימים לגילם, לדוגמא, אפיק שמשקיע ביותר מניות בגיל צעיר יחסית, לעומת אפיק סולידי יותר בגיל מבוגר וככל שמתקרבים לפרישה מהעבודה.
למעשה, מרבית החוסכים משאירים את הדאגה לחיסכון הפנסיוני שלהם בידיים של מישהו אחר - המעסיק, סוכן הביטוח או רואה החשבון שלהם. לא רבים מודעים לאפשרויות החיסכון הפתוחות לפניהם, איך ניתן לנווט ביניהן ואיפה אפשר להתייעץ עליהן.
לכן, כדאי לפנות לבעל רישיון פנסיוני בכל צומת בחיים: משפחתי ומקצועי. בין אם מדובר בהשתלבות בשוק העבודה, החלפת תפקיד, העלאת שכר או שינויים במצב המשפחתי.
 
2. לשמור על הפנסיה כשעוברים מקום עבודה
בעת שינוי מקום עבודה, חשוב לדאוג להמשכיות של תוכניות הפנסיה הקיימות. הרבה עובדים לא מודעים לכך שבמעבר בין מקומות עבודה, אפשר לשמור על תוכנית הפנסיה גם אצל המעסיק החדש, כלומר, שהוא ימשיך להפקיד לתוכניות שכבר יש לנו. הבעיה במעבר בין תוכניות פנסיה היא שהתנאים עלולים להיפגע (למשל, יבדקו שוב את מצבנו הרפואי שייתכן שישתנה) ושאנחנו עלולים לשכוח מקיומם של כספים חשובים שצברנו.
 


מודאג ממה שישאר לך בפנסיה? כנס לאקדמיה הפיננסית הדיגיטלית ולמד מאילו טעויות נפוצות כדאי להימנע


3. להתחיל לחסוך בגיל צעיר
מי שמתחיל לחסוך בגיל מאוחר מפסיד את הכוח המניע העיקרי ממנו נהנה החוסך הצעיר - עקרון הריבית דריבית. ריבית דריבית משמעותה שהריבית שנצברת נשארת בחשבון החיסכון. כך, ככל שנצברים יותר כספים, גם הריבית שתצטבר גבוהה יותר. בשנים הבאות של החיסכון צוברים ריבית גם על הסכום שהופקד וגם על הריבית שנצברה.
חשוב לציין שההבדל בין מי שהתחיל לחסוך בגיל 25  למי שהתחיל לחסוך בגיל שלושים יכול להגיע אפילו ל- 1000 שקלים בחודש בקצבת הפנסיה החודשית שלו.
 
4. לחסוך מספיק
הרבה עובדים חוסכים מעט מדי. אנחנו מעדיפים לחיות בגישה שמעדיפה לחיות את החיים הטובים עכשיו על פני הביטחון הפיננסי בעתיד. יש הבונים על הכנסות עתידיות ממקורות שונים (למשל ירושה) שיממנו את חייהם לאחר הפרישה, אך לא תמיד ההנחות הללו מתקיימות, בעיקר כיום כשתוחלת החיים בעלייה.
 
5. משיכת קרן השתלמות
מאוד מפתה למשוך את הכספים הנזילים שנצברו בקרן השתלמות ולהשתמש בהם לרכישת אוטו או שיפוץ, אבל לרוב מדובר בטעות אדירה. הכסף בקרן ההשתלמות צובר ריבית שפטורה ממס, בניגוד לכל חיסכון אחר במניות או בבנק, כך שייתכן שהכי משתלם יהיה להמשיך את החיסכון בקרן ולא במקום אחר. לכן, חשוב לבדוק את האופציות האחרות הקיימות בטרם משיכת קרן השתלמות נזילה.
 
6. משיכת כספי פיצויים
בעת משיכת כספי פיצויים, מקטינים חוסכים את היקף הפנסיה שלהם, ובמקרים רבים גם משלמים על כך מס. למעשה, ישנם מקרים בהם עדיף לקחת הלוואה על פני שימוש בכספי הפיצויים שמהווים חלק מהותי מהפנסיה של החוסך.
 
7.  לשנות את הפנסיה בהתאם לשינויים במעגל החיים
שינוי במצב משפחתי אמור בדר"כ להיות מתורגם לשינוי בכיסוי הביטוחי. למשל, בעת פרידה מבן זוג, ניתן לפנות לקרן הפנסיה ולהצהיר כי הינכם מבוטחים ללא בן זוג ובאופן זה, להקטין את עלות ביטוח החיים.
 אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני על ידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני) ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה.

 
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.