האם גם אתם יכולים לחסוך בעמלות ניהול הכסף הנזיל שלכם? השאירו פרטים ונציגנו יחזור אליכם
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך באנר עליון של מדריך

איך להשקיע כשהריבית נמוכה?

סביבת הריביות הריאליות בארץ ובעולם הינה באזור האפס ואף מתחת לכך בשש השנים האחרונות. עובדה זו תמשיך להשפיע עלינו רבות - הן כצרכנים והן כחוסכים. מה חשוב לדעת?

תמונה של המאמר: איך להשקיע כשהריבית נמוכה?
זו השנה השישית ברציפות שסביבת הריביות הריאליות בארץ ובעולם נמצאת באזור האפס ואף מתחת לכך. אותה מדיניות מוניטארית מרחיבה, שהחלה בשנת 2008 כצעד תגובה של הבנקים המרכזיים למשבר האשראי העולמי, הושרשה בשנים האחרונות במרבית הכלכלות סביב הגלובוס כמדיניות שתומכת בהתאוששות ובצמיחה כלכלית.

ואכן, במבחן התוצאה, קביעת הריבית ברמה אפסית וההצהרות הפומביות החוזרות ונשנות של הבנקים המרכזיים כי זו תישאר ברמתה הנמוכה עד אשר הפעילות הכלכלית ושוקי התעסוקה יתייצבו בשיעורים משביעי רצון, משיגה עד כה את מטרותיה.
במבט קדימה נשאלת השאלה איך תשפיע מדיניות זו, שאליה שותף גם בנק ישראל, עלינו הן כצרכנים והן כחוסכים.

שוק הדיור ימשיך לבעבע

השלכה מרכזית של סביבת הריבית הנמוכה על הציבור הישראלי היא כמובן עליית מחירי הדיור. בשש השנים האחרונות חווינו עלייה דרמטית של יותר מ- 80% במחירי הנדל”ן למגורים בארץ, שחלק ניכר ממנה נעוץ בירידת הריבית.

עבור משקי הבית, נוצרה בשנים האחרונות הזדמנות טובה לרכישת דירה למגורים בעלות מימון זולה משמעותית ביחס לעבר. אותם רוכשים פוטנציאליים ששקללו את ההחזר החודשי הנדרש ברכישת דירה מצאו, כי למרות עליית מחירי הדיור, ההחזר הנדרש מהם נותר סביר ביחס להכנסתם הפנויה. מצב זה התאפשר נוכח העובדה שעלות המימון התקופתית (
רכיב הריבית במשכנתא) ירדה מהותית וקיזזה את השפעת העלייה במחירי הדיור.

אשר לציבור המשקיעים, המשבר העולמי לצד הירידה הדרמטית בשיעורי הריבית, הביאו רבים למשוך את כספם משוק ההון או להפנות כספים נזילים לשוק הנדל”ן המקומי שנתפש כעוגן של יציבות. משקיעי הנדל”ן בישראל נהנו משלוש מגמות מקבילות שתמכו בהחלטתם: ירידה בעלויות המימון (רכיב הריבית במשכנתא), עלייה בתזרים המזומנים הנובע מהנכס (שכר הדירה) ועלייה בערך הנכס (מחירי הדיור).

אמנם בשנתיים האחרונות מצהירים קברניטי המשק כי הם מכירים ב’בועת הנדל”ן’ שהתפתחה בישראל ואף מנסים לקדם תוכניות שונות דוגמת,רכישת דירה ללא מע"מ, אולם פעולותיהם בשטח אינן מצליחות להניע את משקי הבית והמשקיעים להדיר את רגליהם בצורה משמעותית משוק הדיור. מעבר לצורך החיוני להגדיל את היצע הדיור, חשוב להדגיש כי כל עוד הריבית במשק תיוותר ברמה נמוכה כל-כך, רכישת דירה בארץ, אם לצרכי מגורים ואם לצרכי השקעה, תמשיך להיראות אטרקטיבית לציבור הישראלי.

הגדלת הסיכון בהשקעות

השלכה נוספת של סביבת הריבית הנמוכה שמלווה אותנו מזה זמן רב, היא ההכרה הגוברת בקרב משקיעים בארץ ובעולם בנוגע לצורך להגדיל את רכיב הסיכון בתיק ההשקעות. מן הסתם, ריבית מוניטארית נמוכה (כלומר ריבית הנקבעת על ידי הבנק המרכזי, ובארץ - ריבית בנק ישראל) גוזרת ריבית נמוכה עוד יותר על הפיקדונות שלנו בבנקים. גם נכסים פיננסיים נוספים שנתפשים כסולידיים, כמו אגרות חוב מדינה ואגרות חוב של חברות בדירוגים גבוהים, מניבים כיום תשואה נמוכה למדי.

להערכתנו, הדרך לייצר בתקופה הנוכחית תשואה ריאלית חיובית בתיק ההשקעות עשויה להיות, בין היתר, באמצעות הגדלה מבוקרת של רכיב הסיכון. כלומר, הגדלת ההשקעה היחסית באפיק המניות, באפיק איגרות חוב בסיכון בינוני-גבוה וכמובן הגדלת ההשקעה במוצרים עוקבי נדל”ן (בעיקר בארה”ב, שם נרשמת כיום התאוששות בשוק זה), והכל בבהתאם לאופי וצרכי המשקיע.אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואינו מהווה הצעה לרכישת ני”ע. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה לנכסים המנוהלים על ידו
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.