האם גם אתם רוצים להבטיח את עתידכם הכלכלי? השאירו פרטים ונציג פסגות יחזור אליכם בהקדם
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת לתכנן את העתיד

איך תוחלת החיים והריבית משפיעות על הפנסיה שלנו?

החדשות הטובות הן שבעשורים האחרונים אנו חיים יותר זמן. החדשות הפחות טובות הן שזה עולה לנו ביוקר.

תמונה של המאמר: איך תוחלת החיים והריבית משפיעות על הפנסיה שלנו?


לאורך העשורים האחרונים עלתה תוחלת החיים בארץ ובעולם בצורה דרמטית. ניתן לייחס זאת לשיפור באיכות וברמת החיים, וכן להתקדמות הרפואה הן במניעה ובריפוי מחלות, והן בתרומה להארכת חיי חולים במחלות חשוכות מרפא.

ואמנם, בזמן שתוחלת החיים שלנו נמצאת בתהליך עלייה מתמשך, גיל הפרישה בישראל עודכן מעלה פעם אחת בלבד בשנת 2004. התוצאה הישירה היא שתקופת הגמלאות עולה בהתמדה, וזאת בצמוד לתוחלת החיים. עד כאן הבשורות מעודדות, אלא שאת שנות "הגיל השלישי" היינו רוצים להעביר בכבוד ולהיות נטולי דאגות כלכליות.

כלכלנים רבים פיתחו תיאוריות הנוגעות להתנהגות הפרט לאורך ימי חייו. תיאוריית "מחזור החיים" של פרנקו מודיליאני, הכלכלן האיטלקי זוכה פרס נובל, מכירה בחשיבות החיסכון לתקופת הפרישה. לטענתו, גידול במספר השנים שלאחר הפרישה מבלי להגדיל את היקף החיסכון במקביל, יביא בהכרח להקטנת הצריכה בתקופת הגמלאות. מסקנה זו הופכת להיות אקוטית יותר לאור העלייה ההדרגתית באיכות החיים והצריכה המוגברת המתלווה אליה. יתרה מכך, עבור מספר לא מבוטל של אנשים, גיל הפרישה בפועל נמוך יותר מזה הקבוע בחוק, בין אם מדובר בפרישה מוקדמת מרצון או בשל מדיניות הצערה מתוכננת של המעסיקים, בעיקר במגזר הציבורי.

ריבית, זיקנה ומה שביניהם

בשנים האחרונות, הריביות בארץ ובעולם נמצאות ברמות שפל, כתוצאה מהצעדים שננקטו על מנת לחלץ את השווקים הפיננסיים מהמשבר הפיננסי העולמי שפקד אותנו ב-2008, ופגעה רוחבית בתשואות האפיקים השונים. יתרה מכך, סביבת ריבית נמוכה שכזו עלולה לגרום גם לעלייה ברמות האינפלציה ולפגום בתשואה "האמיתית", הלא היא התשואה הריאלית, הרלוונטית ביותר עבור החוסכים.

בשורה התחתונה, אם בעבר נהנו החוסכים בישראל מריבית ריאלית שנתית של כ-4%-5% הרי שכיום עלינו להתמודד עם רמה ריאלית של 2%-3% בלבד לשנים הבאות. בחו"ל, המצב חמור יותר. מזה מספר שנים "נהנים" החוסכים מעבר לים מתשואות ריאליות שליליות, כך שלמעשה כוח הקנייה שלהם נשחק לאורך הזמן.

צירוף של התארכות תקופת הפנסיה בשילוב ריביות ריאליות נמוכות מעלה תמונה מדאיגה. את השלכותיה אנו עלולים לגלות רק בעוד שנים רבות, שכן הנפגעים הפוטנציאליים העיקריים מכך הם דווקא החוסכים הצעירים, שיחיו יותר שנים. חסכונותיהם עלולים להיפגע בצורה הקשה ביותר משנות המשבר הפיננסי והריבית הריאלית הנמוכה המתלווה אליו. הסיבה לכך היא ששנות החיסכון הראשונות הן בעלות המשקל הגבוה ביותר בחיסכון הסופי אותו פוגשים החוסכים בהגיעם לגיל פרישה. זאת בשל אפקט הריבית דריבית, אותו אלברט איינשטיין הגדיר ככוח החזק ביקום. לראיה, מחקרים רבים בנושא מעלים כי 15 שנות החיסכון הראשונות עשויות להוות עד 50% מהחיסכון הסופי.

לכל בעיה יש פתרון

על מנת לצלוח בשלום את השנים שלאחר הפרישה עומדות לרשות החוסכים מספר דרכי התמודדות:
1. להפריש לפנסיה כמה שיותר ומוקדם ככל שניתן, ויפה שעה אחת קודם.
2. הבחירה במסלול מתאים לחיסכון, כאשר גיל החוסך ואופיו הם הפרמטרים החשובים לעניין זה.
3. להימנע ממשיכת כספי פיצויים וקרנות השתלמות, שגורמת להתרוממות רוח מובנת ברגע קבלת הכספים. מאידך, התנהגות מחושבת תמנע משיכת כספים פזיזה ותתרום שבעתיים לחיסכון הפנסיוני העתידי.
4.בהגעה לגיל פרישה, לרוב, עדיף לשמור על המעטפת הפנסיונית וההטבות הייחודיות שהיא מעניקה באחת מהדרכים הבאות: קבלת קצבה חודשית מקרן פנסיה או קופת גמל משלמת, ביצוע הוראת קבע הפוכה שתאפשר לחוסך לקבל כספים על פי צרכיו, או העברת הכספים שמיועדים לשנים הקרובות למסלולים סולידיים תוך הותרת הכספים העודפים במסלולים בעלי פוטנציאל תשואה גבוה יותר. יתרונן הגדול של שתי האלטרנטיבות האחרונות הוא שחלק ניכר מהכספים ימשיך להתנהל תוך שמירה על הטבות המס הייחודיות לחיסכון הפנסיוני. למעשה, כספים אלה יהוו תיק השקעות נזיל פטור ממס.


 


האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. פסגות אינה מתחייבת כי שימוש במידע עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש. פסגות בית השקעות עוסקת בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני ולא בייעוץ.
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.