באנר עליון של מדריך באנר עליון של מדריך

אסטרטגיה מנצחת לרכיב המניות

אחד ה'ויכוחים' הנפוצים בעולם ההשקעות הוא האם לפעול באופן אקטיבי בתיק ההשקעות או להיצמד למדדים? אם אתם מעוניינים להשקיע במדד מניות ולהשיג עליו תשואה עודפת הרשו לנו להציע לכם אסטרטגיית השקעה ייחודית לרכיב המניות שלכם.

תמונה של המאמר: אסטרטגיה מנצחת לרכיב המניות


אחד ה”ויכוחים” הניצחים בעולם ההשקעות מתקיים בין המשקיעים שפועלים באופן אקטיבי בתיק ההשקעות שלהם לבין אלו שמעדיפים להיצמד למדדים או לאסטרטגיית השקעה קבועה ולא לזוז מהם.

סביר להניח שדיון זה לעולם לא יסתיים בהכרעה ברורה, מהסיבה הפשוטה שלכל אחת מהגישות הללו ישנם יתרונות וחסרונות. עם זאת, למה לא לנסות וליהנות מהטוּב של שני העולמות? לאורך השנים, נוצרו מספר פתרונות שמשלבים את היתרונות של ההשקעה האקטיבית והפסיבית יחדיו באסטרטגיה אחת.

אחד המעניינים שבהם הוא אסטרטגיית “מניות פלוס” StocksPLUS)) של גוף ההשקעות PIMCO . אמנם ענק ההשקעות האמריקני, שמנהל נכסים בהיקף של כ 2- טריליון מזוהה בנוף הפיננסי כמומחה בתחום אגרות החוב ומייסדו, ביל גרוס, אף זכה לכינוי מלך האג”ח, אולם חשוב להדגיש כי גם בתחום המניות רשם PIMCO הצלחות רבות.

האחרונה שבהן היא הזכייה בתואר “מנהל קרנות המניות בשווי שוק גבוה  Large Cap) ) הטוב בארה”ב” מטעם סוכנות דירוג הקרנות Lipper , זו הפעם הרביעית ברציפות. בין הקרנות שזיכו את PIMCO בתואר היוקרתי בולטות שלוש קרנות שמבוססות על אסטרטגיית השקעה ייחודית לחשיפה למניות, המכונה כאמור “מניות פלוס”.

תוסיפו פלוס למניות שלכם

אסטרטגיית “מניות פלוס” מבוססת על השקעה פסיבית במדדי מניות נבחרים, תוך שימוש בנגזרים פיננסים לצורך יצירת החשיפה למדדים. פעילות זו דורשת מהמשקיע להקצות סכום כסף קטן יחסית לפוזיציית ההשקעה שלו, כך שאת יתרת הסכום ניתן להשקיע באופן אקטיבי בניירות ערך סולידיים. רכיב זה באסטרטגיה, מהווה את ה”פלוס” אשר עשוי לאפשר עפ”י רב ליצור תשואה עודפת על פני השקעה ישירה באותו מדד מניות.

חשוב לזכור כי ההשקעה במדדי מניות תוך שימוש בנגזרים, כגון חוזים עתידיים וחוזי “החלף” (swap ), מבוססת על העיקרון שבו המשקיע בחוזה (צד ה”לונג”) נוטל למעשה הלוואה מהצד השני בעסקה על מנת לרכוש ממנו את נכס הבסיס (מדד המניות) בתאריך עתידי מוגדר. בתום תקופת ההשקעה בנגזר הספציפי(אותו חוזה עתידי המתואר לעיל), יקבל המשקיע את השינוי נטו בנכס הבסיס, ובתמורה ישלם ריבית על משך החוזה. למשל, השקעה בחוזה על מדד S&P 500 לתקופה של חודש, תזכה את המשקיע בתשואה נטו של המדד בסיכום החודש, בקיזוז הריבית הבין-בנקאית המקובלת לתקופה זו.

לאור העובדה כי פתיחת החוזה, כלומר תחילת ההשקעה/פוזיציה, אינה כרוכה בהעברת מזומן מהמשקיע לצד השני לעסקה, גורמת למצב שבו המשקיע נותר עם סכום הכסף הנזיל המיועד ליצירת הפוזיציה. במצב זה, אם יצליח להשיג על סכום זה תשואה עודפת מעל הריבית שנקובה בחוזה, המשמעות הפרקטית היא שהמשקיע הצליח “להכות” את מדד המניות שאליו נחשף.

כידוע, סביבת הריביות בעולם המערבי נמצאת כיום בשפל היסטורי, ולכן גם הריביות הנקובות בנגזרים נושקות לרמה אפסית. בשלב זה, נכנס לפעולה המרכיב האקטיבי באסטרטגיית “מניות פלוס” - ההשקעה באגרות חוב.

שימו לב כי האתגר המרכזי באסטרטגיית ההשקעה הנ”ל, הוא לבנות תמהיל אג”ח שעשוי להשיג לאורך זמן תוספת תשואה על ריבית חסרת סיכון. זאת, בניגוד למרבית תיקי אגרות חוב שמטרתם להשיג תשואה עודפת על מדד אג”ח כללי כלשהו. מכאן, שעל המשקיע להתמקד בהשקעה באגרות חוב במח”מ קצר עד בינוני בלבד כדי לא לחשוף את הפוזיציה שיצר לסיכון ריבית משמעותי.

מעבר למגבלת המח”מ שיש לבצע במסגרת האסטרטגיה, ניתן לשלב אג”ח ממשלתיות לצד קונצרניות על מנת ליצור תמהיל השקעות מגוון שעשוי לאפשר להגדיל את פוטנציאל התשואה של האסטרטגיה שיצרנו.

נשאלת השאלה האם השקעת הכספים הנזילים שמשמשים כבטחונות לחוזה על מדד המניות באגרות חוב אינה מגדילה את הסיכון בתיק ביחס לפוזיציה של מניות ומזומן בלבד. שכן ייתכן תרחיש שבו תהיה עליית תשואות בשוק האג”ח ומחירי אגרות החוב ירדו. אין ספק כי השקעה באג”ח מכניסה למשוואה סיכון ריבית שלא ניתן להתעלם ממנו, אולם ניהול אקטיבי של רכיב האג”ח עשוי לייצר, לאורך זמן, תשואה חיובית ועודפת על פני ריבית חסרת סיכון.

בהחלט צפויות מדי פעם תקופות שבהן אסטרטגיה זו תייצר הפסדי הון באג”ח ותגרע חלק מהתשואה שהושגה במניות, אולם יש לזכור כי תיק השקעות שמורכב ממניות יחד עם אג”ח ממשלתיות הוא לרוב בעל סטיית תקן נמוכה יותר מתיק הכולל מניות בלבד.

הקרנות של PIMCO שמיישמות את אסטרטגיית “מניות פלוס” מוכיחות, כי במבחן התוצאה אסטרטגיה זו מייצרת עודף תשואה על מדד המניות וברמת תנודתיות נמוכה יותר מהשקעה במדד בלבד.

הזדמנות למשקיע הישראלי

המשקיעים הישראלים במניות בחו”ל מבצעים את ההשקעה בשתי דרכים מרכזיות: רכישה ישירה של מניות בשווקים בחו”ל או השקעה במוצרי מדד כגון תעודות סל, ETF וחוזים על מדדי מניות בחו”ל.

חלק מהמשקיעים שלא מעוניינים בחשיפה למט”ח, אלא רק לנכס הבסיס, פועלים לנטרל את החשיפה המטבעית בדרכים שונות, כגון ביצוע עסקת “החלף” לשערי חליפין או השקעה במכשיר השקעה מגודר מט”ח.

אפשרות נוספת היא השקעה בחוזה עתידי. באופן זה, המשקיע למעשה נוטל הלוואה במטבע חוץ לתקופת החוזה ובמקביל חשוף למדד המניות הזר שנקוב באותו מטבע. לכן, חשיפת המט”ח למשקיע הישראלי מצטמצמת למינימום, וככל שישקיע את סכום הכסף הנזיל העומד לרשותו בפוזיציה בהשקעה שתניב לו ריבית גבוהה יותר מהריבית המט”חית הנקובה בחוזה, הוא עשוי ליהנות מתוספת התשואה הודות לפערי המטבע.

זה המצב שמתקיים כיום בהשקעה בחוזים נקובי דולר, יורו, ין יפני ועוד. לאור העובדה כי ריבית בנק ישראל גבוהה מהריבית על מטבעות אלו, עשוי המשקיע הישראלי לזכות בתוספת תשואה בגין פער הריביות לטובת ישראל. בנוסף, התשואות בשוק האג”ח בישראל כיום, גבוהות באופן מהותי בהשוואה לשוקי האג”ח בארה”ב ובאירופה.

לפיכך, משקיע בישראל שיישם את אסטרטגיית “מניות פלוס” על מדד מניות בחו”ל ובמקביל ישקיע את הכספים בתמהיל של
אגרות חוב בשוק המקומי, צפוי ליהנות לאורך זמן מתוספת תשואה משמעותית ביחס להשקעה במדד המניות בלבד.אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני על ידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני) ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה.


 

אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.