האם גם אתם יכולים להגדיל את החיסכון שלכם? השאירו פרטים ונציג פסגות יחזור אליכם בהקדם
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת לתכנן את העתיד

איך לחסוך לילדים בצורה הטובה ביותר?

כדי לממן לילדים לימודים אקדמאיים, חתונה או רכישת דירה, חשוב לבחור במכשיר חיסכון מתאים בעל פוטנציאל לתשואה עודפת על פני מכשירי חיסכון אחרים. מתי להתחיל לחסוך וכמה, באיזה מכשיר לבחור ולמה כדאי לשים לב?

תמונה של המאמר: איך לחסוך לילדים בצורה הטובה ביותר?
כהורים, אנחנו רוצים לוודא שהילדים שלנו לא יצטרכו לדאוג לעתידם הכלכלי כשיגדלו. אנחנו רוצים לקחת אותם לטיול בת או בר מצווה, אנחנו רוצים לממן להם את הלימודים האקדמאיים ואת החתונה, וכמובן שמקווים לחסוך עבורם מספיק כסף כדי שיוכלו לרכוש דירה.

על מנת לעשות זאת, כדאי להתחיל לחסוך כמה שיותר מוקדם, מידיי חודש, ולהשקיע במכשיר חיסכון בעל פוטנציאל לתשואה עודפת על פני תוכניות החיסכון הבנקאיות. נציין כי בסביבת הריבית הנמוכה כיום, הריבית על החסכונות נמוכה מאוד, ומשכך ניתן להיחשף לשוק ההון באמצעות מכשירי חיסכון שונים ולנסות להשיג תשואה עודפת לאורך זמן.

מתי מתחילים?
מומלץ להתחיל לחסוך כמה שיותר קרוב למועד הלידה של הילד, שכן ככל שתתחילו לחסוך מוקדם יותר, כך פוטנציאל סכום החיסכון שיעמוד לרשותו של הילד יהיה גדול יותר. יחד עם זאת, חשוב לציין כי אם לא עשיתם זאת – אף פעם לא מאוחר מידיי להתחיל.

כמה לחסוך?
התשובה לשאלה היא אינדיבידואלית ותלויה במצבכם הכלכלי. לכן, רגע לפני שאתם פותחים חיסכון חדש, כדאי להכין טבלה מסודרת של ההוצאות וההכנסות של משק הבית. כך תוכלו לדעת איזה סכום תוכלו לחסוך מידיי חודש מבלי להיכנס למצב כלכלי שיקשה על ההתנהלות היומיומית.
ניתן להחליט על הקצאת קצבת הילדים המתקבלת מביטוח לאומי לטובת החיסכון. כך, תעבירו מידיי חודש סכום קבוע אשר לאורך זמן יצטבר לחיסכון משמעותי. בהמשך תוכלו לשנות את הסכום בהתאם למצבכם הכלכלי.
 

למידע נוסף: קורס ניהול התקציב המשפחתי

בכל מקרה, קחו בחשבון שאם מדובר בילד ראשון, הרי שתצטרכו להחליט על סכום אשר תוכלו לעמוד בו גם כשיהיו לכם ילדים נוספים (שכן ככל הנראה תרצו להגדיל את הסכום כך שלכל ילד יהיה חיסכון משלו).

אם אתם חשים שתתקשו לעמוד בחיסכון החודשי, העדיפו לחסוך סכום קטן יחסית ובהמשך להגדיל את היקף ההפקדה בהתאם למצבכם הפיננסי. שימו לב שאם קיבלתם כסף כמתנות עבור הלידה של הילד, ניתן להפקיד אותו לחיסכון באופן חד פעמי, בכפוף לאישור חברת הביטוח, ובכך להגדיל את הסכום שתצברו.

כל כמה זמן להפקיד?
בעת פתיחת חיסכון ניתן לבצע הוראת קבע חודשית ולהעביר סכום קבוע מידיי חודש. כך לא תצטרכו לזכור לעשות זאת בכל חודש. יחד עם זאת, כדאי לבחור במכשיר שיאפשר גם הפקדות חד פעמיות לאורך התקופה.


איפה לחסוך?
ככלל, כאשר חוסכים לטווח ארוך, לרוב רצוי להשקיע במכשיר חיסכון בעל פוטנציאל תשואה שיסייע להגדיל את סכום הכסף שנצבר. כשמדובר בחיסכון לילדים, לרוב מדובר על חיסכון לטווח של שנים רבות, ולכן, השקעה במוצר חיסכון המשקיע בשוק ההון עשויה להתאים לחיסכון לילדים.

יחד עם זאת נציין כי ההיסטוריה מלמדת שלאורך זמן תניב השקעה במניות את התשואה הגבוהה ביותר, אך זהו גם אפיק בעל תנודתיות אשר אינה מתאימה לכל אחד. לכן, לפני פתיחת החיסכון חשוב לבחור במסלול אשר מתאים עבורכם.

אם אתם מעדיפים ללכת על אופציה סולידית, הרי שבבנקים השונים תמצאו תכניות חיסכון רבות אשר מציעות חיסכון סולידי יחסית לטווח ארוך – צמוד מדד או פיקדון שקלי. אולם, שימו לב שבשל סביבת הריבית הנמוכה במשק, תכניות חיסכון אלו לא צפויות להניב ריבית משמעותית (בגלל האינפלציה הכסף אף נשחק ריאלית). נציין כי בתוכניות חיסכון אלו, נסגר הכסף למספר שנים ולרוב אין גמישות במשיכת הכספים.
 איזה מוצרים קיימים המאפשרים חשיפה לשוק ההון?
ישנם מוצרים רבים שמתאימים לחיסכון עבור ילדים (כלומר, לטווח ארוך). מדובר במכשירים שאינם מבטיחים ריבית כמו הפיקדונות הבנקאיים, אך מאפשרים חשיפה לשוק ההון.

מכשיר חיסכון שמהווה אלטרנטיבה למכשירי החיסכון הקיימים כיום, הוא 
קופת גמל להשקעה1. המכשיר נחשב לבשורה של ממש, בעיקר בשל שני יתרונות מרכזיים: משיכה בכל עת והטבות מס. קופת הגמל להשקעה מאפשרת לחסוך סכום של עד 70 אלף שקלים בשנה לכל חוסך, ולמשוך אותו בכל עת בסכום הוני מבלי לשלם קנס. זאת בניגוד למרבית הפיקדונות הבנקאיים למשל, שבהם הכסף סגור לתקופה אשר נקבעת מראש (שבוע, חודש, שלושה חודשים וכך הלאה), ומשיכה בטרם המועד שנקבע, כרוכה בדרך כלל בקנס יציאה. יש לציין כי בעת משיכת הכסף ידרשו החוסכים בתשלום מס רווח הון. 
היתרון השני של קופת הגמל החדשה, שעשוי להפוך אותה לאטרקטיבית יותר - פטור מתשלום מס עבור חוסכים מעל גיל 60 שיבחרו למשוך את הכספים בגיל הפרישה כקצבה (פנסיה חודשית). 

בנוסף, ניתן לבחור
פוליסת חיסכוןהמתאימה להשקעה גם בסכומים גדולים, וגם בהוראת קבע חודשית בעזרתה יגדל סכום החיסכון מידיי חודש. פוליסות החיסכון מתאימות מאוד כחיסכון לילדים וכן לכל מטרה אחרת, בין היתר בשל מגוון מסלולי החיסכון הקיימים, יתרונות מס שונים (משלמים מס רווח הון רק במועד המשיכה) ודמי הניהול הקבועים אשר אינם משתנים בכל תקופת החיסכון.

בפוליסת חיסכון תוכלו להשקיע בהתאם למסלול השקעה המתאים לכם, לפי רמות סיכון שונות. ניתן לשנות את המסלול בכל עת, ולבחור במסלולים מוטי מניות, כאלו המתמחים באיגרות חוב ואף במסלולים שנחשבים סולידיים יותר. גם אם אינכם מבינים בשוק ההון, הפוליסות מאפשרות לכם להשקיע במוצר שמשלב את הידע של הגוף המנהל את הפוליסה.

למה לשים לב?
• מהן תחנות היציאה של החיסכון והאם ניתן לפדות אותו לפני הזמן במידת הצורך.
• מהם דמי הניהול או העמלות שתשלמו והאם הם קבועים לאורך התקופה.
• האם תוכלו להגדיל או להקטין את סכום החיסכון בהמשך.
• האם ניתן לבצע הוראת קבע חודשית לצורך הפקדה קבועה לחיסכון.
• האם ניתן לבצע הפקדה חד פעמית במידה ותרצו.
• האם ישנן הטבות מס על ההפקדות או שיקולי מס אחרים שחשוב שתדעו.

• חשוב לדעת: לצד פתיחת חיסכון לילדים, כדאי לשקול גם עריכת ביטוח חיים להורים שיסייע להבטחת עתידם הכלכלי של הילדים במקרה של אסון חלילה.

 

תמונה של המאמר: איך לחסוך לילדים בצורה הטובה ביותר?

פסגות עוסק בשיווק השקעות ולא בייעוץ ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. לפסגות אין עניין אישי במידע שמוצג לעיל. המידע שמוצג אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ני"ע.
 
1. פסגות קופות גמל ופנסיה בע"מ. בכפוף לתקנון הקופה והוראות הדין. סכום ההפקדה השנתי בקופה מוגבל ל-70,000 ₪ בכל שנת כספים לכל חוסך, צמוד למדד בתחילת כל שנה לעומת מדד 1 ביולי 2016. נכון לנובמבר 2016 ריבית בנק ישראל עומדת על 0.1% אין באמור התחייבות להשגת תשואה כלשהי. משיכת הכספים כקצבה תתאפשר ע"י העברתם לקופת גמל לקצבה ובהתאם להוראות הדין. הכספים ניתנים למשיכה תוך 4 ימי עסקים (לא כולל 3 ימי העסקים הראשונים בתחילת כל חודש) והכל בכפוף לתקנון ולהוראות הדין כפי שיעודכנו מעת לעת. האמור אינו מהווה יעוץ מס על ידי יועץ מס. אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני בידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני) ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה.

2. פסגות חברה לביטוח  .ב) בעמ ("החברה").
בכפוף לתנאי הפוליסה והוראות הדין.
הסכום המינימאלי שניתן לחסוך במסגרת פסגות חיסכון מנוהל יקבע על פי מדיניות החברה מעת לעת.
ההפקדה החד פעמית בפוליסה הינה בכפוף לאישור חברת הביטוח. אין באמור התחייבות להשאת תשואה כלשהי . 

 
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.