באנר עליון של מדריך לדעת יותר לעומק

הטכנולוגיה מרוויחה מהצרכן הפרטי

בסוף השבוע האחרון נערכו בארה"ב אירועי ה-Black Friday במהלכם רכשו הצרכנים האמריקאים מוצרים בסך של יותר מ-9 מיליארד דולר. אירועי סוף השבוע, לצד נתונים נוספים המעידים על התחזקותו של הצרכן האמריקאי צפויים לספק תמיכה לסקטור הטכנולוגיה בארה"ב. מה הקשר בין טכנולוגיה לצריכה פרטית ומה ההשפעה הצפויה על סקטור הטכנולוגיה בארה"ב?

תמונה של המאמר: הטכנולוגיה מרוויחה מהצרכן הפרטי


בסוף השבוע האחרון הסתערו הצרכנים האמריקאים על החנויות ועל אתרי האינטרנט במסגרת אירועי ה-Black Friday שנערכים מדי שנה באופן מסורתי בצאת חג ההודיה. בסוף השבוע האחרון ביצעו הצרכנים רכישות בסך של יותר מתשעה מיליארד דולר, כאשר חלק ניכר מן המוצרים נקנו און ליין באתרי האינטרנט השונים. חברת אמזון לבדה, מכרה שישים וארבעה מוצרים בכל שנייה ובסך הכל חמישה וחצי מיליון מוצרים בבלאק פריידיי.
מלבד רכישות הצרכנים שכמובן תורמות לפעילות הכלכלית, המשק האמריקני ממשיך לצבור תאוצה בחודשים האחרונים. את האישור הסופי לרצף הנתונים החיוביים שפורסמו לאחרונה קיבלנו בדמות נתוני הצמיחה לרבעון השלישי בארה"ב, אשר עמדה על 3.5% לעומת צפי לגידול של 3%.
במקביל, נתוני התעסוקה בארה"ב ממשיכים להצביע על עוצמה. כך, בעשרת החודשים האחרונים נרשמה תוספת משרות חודשית של למעלה מ- 200 אלף משרות, לראשונה מאז שנות התשעים. על כן, ניתן להניח שככל ששוק העבודה בארה"ב ימשיך להשתפר לצד גידול בשכר, שיפור זה עשוי להוביל בהמשך לגידול נוסף בצריכה הפרטית בכלכלה האמריקאית. מלבד ההשפעות החיוביות של מגמה זו על ענפי הצריכה ונגזרותיהם, הצפי הוא כי סקטור הטכנולוגיה בארה"ב יהנה גם הוא מהשיפור הניכר במצבו של הצרכן האמריקני.

הקשר בין טכנולוגיה לצריכה פרטית
סקטור הטכנולוגיה עבר בשנים האחרונות שינוי מהותי. אם עד לפני כעשור מרבית החברות שהרכיבו את הסקטור ייעדו את מוצריהן לשימושים תעשייתיים וצבאיים כדוגמת ייצור שבבים וחומרה רלוונטית, כיום סקטור זה מורכב בעיקרו מחברות כגון אפל, גוגל, מיקרוסופט ופייסבוק, אשר מתואמות עם מצבו של הצרכן הפרטי. לכן, לא לחינם המתאם של סקטור הטכנולוגיה עם המחזור הכלכלי הינו גבוה יותר מבעבר. זאת מכיוון שמוצרי טכנולוגיה רבים (למשל: סמארטפונים, מחשבים ניידים, מצלמות אקסטרים וכו') קשורים כיום באופן ישיר לצרכן האמריקני.
הקשר שנרקם בין סקטור הטכנולוגיה לבין הצרכנים התהדק בשנים האחרונות, תמורה שעשויה להמשיך ולתרום לשורת הרווח של חברות הנמנות על סקטור זה הודות להמשך השיפור בצמיחה בארה"ב בכלל ולצרכן האמריקני בפרט. אם נוסיף למשוואה זו את תהליך ה"התבגרות" שעברו החברות בסקטור והעובדה כי רובן מראות רווח על בסיס קבוע, נראה שלא לחינם המכפיל הנוכחי שמגולם במדד הטכנולוגיה זול יותר מהמכפיל ההיסטורי.

סקטור הטכנולוגיה של ארה"ב - S&P Information Technology 
הסקטור מהווה כיום כ- 19.8% ממדד S&P 500, ומכיל 66 חברות. הוא מחולק לשלושה תחומי פעילות עיקריים: תוכנות ושירותים, ציוד וחומרה ומוליכים למחצה. כיום, מכפיל הרווח המגולם בסקטור הטכנולוגיה עומד על 20, נמוך מהממוצע ההיסטורי (23.9). להערכתנו, רמת התמחור הנוחה, לצד ההאצה בפעילות הכלכלית בארה"ב עשויות לתמוך בסקטור בחודשים הבאים. בנוסף, חשוב לציין שלאחר יותר משנה של דיונים, הגיעו ממשלת ארה"ב והממשל בסין להסכמה בנוגע להפחתת מסי תעריפים על מגוון מוצרי טכנולוגיה שונים. לפי הערכות, מדובר על היקפי מסחר של כטריליון דולר בשנה, מהלך שבהחלט עשוי לתרום לעלייה בהכנסות וברווחים של החברות בסקטור.

 


 
תמונה של המאמר: הטכנולוגיה מרוויחה מהצרכן הפרטי


אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני על ידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים 
של כל אדם. חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני) ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה.
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il