כיצד גם אתם תוכלו לחסוך באמצעות תעודות סל? השאירו פרטים ונציג פסגות יחזור אליכם בהקדם
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת לנהל את הכסף שלי

היתרונות שבהשקעה בחו"ל באמצעות תעודות סל

למשקיע הישראלי, לרוב, ישנם קשיים בהשקעה בחו"ל בגלל האתגר שבניתוח החברות שנמצאות "מעבר לים". בדיוק לשם כך, נעזרים משקיעים רבים בתעודות סל העוקבות אחר מדדים הנסחרים בחו"ל

תמונה של המאמר: היתרונות שבהשקעה בחו"ל באמצעות תעודות סל
האמרה המפורסמת "לא לשים את כל הביצים בסל אחד" חוזרת לא מעט כמנטרה המובילה את מנהלי ההשקעות. העובדה היא שפיזור השקעות תורם, לרוב, לביצועי תיק ההשקעות, ובעיקר, עשוי להפחית את התנודתיות שלו ואת הסיכונים הנלווים להשקעה מסוג זה. זו גם הסיבה שמרבית יועצי ההשקעות ומנהלי התיקים ממליצים על הסטת חלק מתיק ההשקעות לחו"ל, כשהם מציעים לפזר את ההשקעה בין אפיקים שונים, דוגמת מניות, איגרות חוב ועוד.
 
בניגוד לעבר, אז רוב הכסף היה מושקע במניות בבורסה המקומית, הפך העולם הגלובלי ל"כפר קטן" שמאפשר השקעה במדינות רבות. ניתן להקביל זאת לדוגמא הבאה: לפני התפתחות הטכנולוגיה והטלפונים הניידים, כשנסענו לחו"ל, היה קשה לשמור על קשר. כל שיחה עלתה עשרות שקלים לדקה ולרוב הקשר היה נשמר בעיקר בזכות מכתבים וגלויות שלקח ימים ואף שבועות לקבלם. לעומת זאת, היום, כמעט כל אחד נוסע עם טלפון לחו"ל, בדילים משתלמים, שומר על קשר במיילים, בפייסבוק ובסקייפ, בקלות ובזול.
 
באותה מידה, גם לכסף שלנו היו חסמים גדולים להשקעה בחו"ל, והיום קל ונגיש להשקיע במדינות אחרות גם אם מעולם לא ביקרנו בהן, או אם אנחנו לא מכירים אותן לעומק. היות ואנחנו מעדיפים לפזר את ההשקעות, חשוב לציין שכלל האצבע הוא שעל כל שקל שנמצא בישראל במניות, כדאי שנשקיע שקל מעבר לים.
 
אולם, עבור משקיעים ישראלים רבים (גם אלו המתוחכמים) השקעה בחו"ל נחשבת למסובכת יותר, גם בהיבט הפסיכולוגי וגם בהיבט המעשי. בהיבט הפסיכולוגי חשוב לציין כי משקיעים רבים חוששים מהשקעה בחו"ל משום שהם אינם מכירים לעומק את הנפשות הפועלות שם ואת החברות השונות. למעשה, מדובר באחת ההטיות הבולטות בתחום ההשקעות בכל העולם, והיא ההעדפה של משקיעים לקנות מוצרים פיננסיים של המדינה שבה הם גרים, או מה שמכונה באנגלית HOME BIAS
 
בהיבט המעשי, הרי שלמשקיע הישראלי לרוב אין יתרון בהשקעה בחו"ל בגלל הקושי בניתוח החברות והמצב הכלכלי של המדינה. בדיוק לשם כך, נעזרים משקיעים רבים בתעודות סל העוקבות אחר מדדים הנסחרים בחו"ל. לראייה, בחינת נתוני ענף תעודות הסל בשנים האחרונות מגלה תמונה מדהימה: סך הנכסים המושקעים בתעודות סל על מניות בחו"ל כמעט והכפיל את עצמו בשנת 2013. מגמה זו, אשר התחילה ב-2012 והמשיכה בשנה שלאחר מכן, בלטה הן אצל משקיעים פרטיים והן אצל משקיעים מוסדיים המבצעים לעיתים השקעות מתוחכמות יותר.
 
חיסכון בעמלות
 
תעודת סל מאפשרת למשקיע לעקוב אחר מדד מסוים, מקומי או בינלאומי, ומתחייבת להניב למשקיע את שווי המדד בניכוי דמי ניהול. האפשרות להשקיע במדד, הפכה את תעודות הסל למכשיר השקעה פופולארי בישראל ובעולם .
 
היתרון הגדול בהשקעה באמצעות תעודות סל, הוא בכך שהיא חוסכת מהמשקיע את הצורך להכיר כל נייר ערך בנפרד. בנוסף, כאשר לא ניתן לקבל מידע (או בעת קבלת מידע חלקי) על מניות, ענפים, או שווקים, השקעה במדד מסתמנת כיעילה ביותר.
 
נוסף על כך, משקיע פרטי שמעוניין לקנות מניות בחו"ל נדרש לשלם עמלות גבוהות, הכוללות עמלה עבור המרת הכסף למט"ח ותשלום לברוקר עבור קנייה ומכירת כל נייר ערך. ברכישת תעודת סל, משלמים רק דמי ניהול, למרות שהקנייה של התעודה מתבצעת בשקלים.
 
רכישת תעודות סל מתבצעת בעזרת יועץ השקעות מטעם בנק או בית השקעות. כיום ניתן לבצע פעולות קנייה או מכירה גם באמצעות הטלפון או באמצעות אתרי אינטרנט של הגופים השונים. יש לציין שרכישה או מכירה של תעודות סל זהה לקנייה ומכירה של כל נייר ערך הנסחר בבורסה.  
 

שלושה טיפים להשקעה בחו"ל

 
  1. חשוב לבסס את ההשקעה על מחקר מעמיק וניתוח שווקים. אם אין לכם את היכולת לעשות זאת בעצמכם, מומלץ לפנות לגורם מקצועי שיוכל לעזור בכך, למשל, יועץ השקעות או מנהל תיקים, וכן מוצע לבחור במכשירים שיסייעו לכם להשקיע במדדים.
  2. הקפידו על פיזור השקעות גם בהשקעה בחו"ל – אל תשקיעו את כל כספכם בחברה אחת, בסקטור אחד או במדד אחד.
  3. אל תשקיעו לפי "טרנדים" – לא בטוח שהם נכונים עבורכם. בחרו בהשקעה שמתאימה לצרכים שלכם ולטווח ההשקעה שלכם.
 

האמור לעיל אינו מהווה הצעה לרכישת הנכסים הפיננסיים המוזכרים לעיל ואינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או מס המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. רכישת תעודות סל תיעשה על פי תשקיף בתוקף בלבד. עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות המובאות לעיל לתוצאות בפועל.
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.