באנר עליון של מדריך באנר עליון של מדריך

המדריך לזיהוי מוקדם של בועות

הסיכוי לתזמן מראש את סיומה של בועה פיננסית הוא אפסי, אך יחד עם זאת זיהוי מוקדם שלה בשוק המניות הוא בהחלט אפשרי. מהם 3 הכללים שיאפשרו לכם לזהות בועות מבעוד מועד, והאם מתפתחת כיום בועה כזו בבורסות העולם?

תמונה של המאמר: המדריך לזיהוי מוקדם של בועות


במילון הלועזי "מרים ובסטר" בועה מוגדרת כ"מצב של פעילות כלכלית משגשגת (כמו בשוק המניות) שלעיתים קרובות מסתיים בהתמוטטות פתאומית". על כן, לפי הגדרה זו הסיכוי לתזמן מראש את מועד סיומה של בועה פיננסית הוא אפסי. לעומת זאת, את עצם קיום הבועה בהחלט ניתן לזהות מראש ולהיערך בהתאם בתיק ההשקעות.

3 כללים לזיהוי בועה

ההיסטוריה שלנו עמוסה בדוגמאות של בועות פיננסיות. המוכרות שבהן מהשנים האחרונות הן כמובן בועות הדוט.קום והסאב-פריים, אולם יש נוספות שכבר נשכחו בדרך כמו בועת מניות האנרגיה הירוקה ב-2006 ומחירי הנפט ב-2008.
בכל אחד ממקרים אלה ניתן להצביע על כללים ברורים שהיצמדות אליהם הייתה מזהירה מבעוד מועד את המשקיעים מפני הקריסה הצפויה.

בהקשר זה, נמנה שלושה כללים לזיהוי מוקדם של בועה בשוק המניות:
1. התנתקות מחיר הנכס מתזרים המזומנים שלו - בניגוד לנכסים שבהם אין שום דרך לקבוע את מחירם ה"אמיתי" כמו חפצי אמנות פרט למחיר האחרון שמישהו מוכן לשלם עליהם, מניות הן נכס שהשווי שלו נגזר מתזרים המזומנים העתידי שלו. על כן, חוסר התאמה קיצוני בין הרווחים החזויים לבין שווי החברות של הסקטור או השוק הוא סימן אזהרה מקדים לבועה.

2.ביקוש יתר להנפקות ראשוניות - באופן כללי, הנפקות של חברות חדשות הן עניין שבשגרה בשווקים הפיננסים. יחד עם זאת, התגברות קצב ההנפקות בענף או בשוק מסוים בתקופה קצרה יחסית מחייבת את המשקיעים לנקוט משנה זהירות. סימן האזהרה הבולט ביותר בכלל זה הוא אופן התנהגות המניות החדשות עם הנפקתן לציבור. במצבים בהם יש ביקוש יתר להנפקות ראשוניות, אנו עדים לרוב לזינוק חד של עשרות ולעתים אף מאות אחוזים בערך המניות החדשות כבר בימים הראשונים למסחר בהן.

3.משקיעים קונים את התשואה שהייתה - הכלל האחרון לזיהוי מוקדם של בועות פיננסיות קשור להבנת ההתנהגות האנושית שלנו. לאחר תקופה של עליות שערים חדות בענף או בשוק מסוים, אותן מניות מתחילות לקבל סיקור תקשורתי ניכר וכן, הן מושכות אליהן משקיעים חדשים שהתשואה הגבוהה שהן הניבו קורצת להם. תחושת ההחמצה שנוצרת לאותם משקיעים שעד כה לא השתתפו ב"חגיגה", גורמת להם להיכנס כעת בשאיפה להשיג את אותה תשואה גם בעתיד, תקווה שלרוב תתבדה כשהבועה תתפוצץ. על כן, כניסה מסיבית של כסף מקרב משקיעים פרטיים וגידול נרחב בסיקור התקשורתי הם סימני אזהרה חשובים בזיהוי מוקדם של בועה.

העיקר האבחון ולא התזמון

הכללים המפורטים לעיל מתאימים לזיהוי של בועה בקבוצת מניות מוגדרת, בין אם ענפית או גיאוגרפית, ולא לגבי מניה ספציפית. הסיבה לכך היא שחברה בודדת עשויה להוות השקעה אטרקטיבית גם אם היא מפסידה כסף כיום והצלחתה היא נגזרת של המודל העסקי שלה.
אם כבר בבועות עסקינן, נסיים את הטור במענה על שאלה שבוודאי מטרידה כיום לא מעט קוראים. האם מתפתחת בועה בשוקי המניות בעולם?

לצורך כך, נבחן את קיום שלושת הכללים שהגדרנו. ראשית, מכפילי הרווח במדדי המניות המובילים נעים בין 16 באירופה (STOXX 600) לבין 17 בארה"ב (S&P 500) ומדובר, בתמחור שדומה לרמתם ההיסטורית. במילים אחרות, רווחי החברות אינם מנותקים כיום משווי השוק של המניות המייצגות אותם. שנית, קצב ההנפקות בשוק האמריקני אמנם עלה בשנת 2013 (222 חברות מונפקות) ביחס לשנים 2010-2012 (ממוצע של 135 הנפקות בשנה), אולם עדיין מדובר במספרים נמוכים ביחס לקצב טרום קריסת מניות הדוט.קום (406 חברות מונפקות בשנת 2000). לגבי הכלל השלישי, אין ספק כי בשנה האחרונה אנו עדים לכניסה של יותר ויותר כספים מקרב המשקיעים הפרטיים בעולם וגם אצלנו בארץ. כפי שניתן לראות בתרשים המצורף, השלב בו הציבור נכנס לשוק הוא השלב שבסופו, מסתיימת המגמה החיובית בשווקים.

לכן, לאור העובדה שכלל אחד מתוך השלושה שהגדרנו כבר מתקיים כיום, עלינו כמשקיעים לנהוג במשנה זהירות בתיקים ובעיקר להיות סלקטיביים מאוד בהשקעות שאנו מבצעים.
 
אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני על ידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני) ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה.
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.