באנר עליון של מדריך באנר עליון של מדריך

המתכון להתמדה בדירוג פורבס

אם חשבתם שכניסה לדירוג עשירי תבל של פורבס היא משימה בלתי אפשרית, מסתבר שגם התמדה בדירוג לאורך זמן אף היא אינה פשוטה כלל. אם כך, מהו המתכון לשימור ההון?

תמונה של המאמר: המתכון להתמדה בדירוג פורבס


בדומה לרשימה המפורסמת בגיליון פורבס בנוגע לעשירי ישראל, אחת לשנה מפרסם המגזין את רשימה המאגדת את עשירי העולם, רשימה אקסקלוסיבית שמרבית האנשים ברחבי הגלובוס היו מעוניינים מאוד להיכלל בה. ההסתברות שאדם ממוצע יגיע לרשימה הינה בקירוב 1 ל-7 מיליון, כפול מהסיכוי לזכות בלוטו. יחד עם זאת, מה שמעניין לא פחות, הוא חוסר ההתמדה של עשירי העולם בדירוג.

מבחינה שביצענו בפסגות אודות השינויים בדירוג בעשור האחרון עולה כי חלק לא מבוטל מאלה שהצליחו להתברג בדירוג בשנת 2004 לא שרדו בו כעבור עשור, וחלקם אף איבדו את מקומם בדירוג קודם לכן - אחרי 5 שנים בלבד. למעשה, הנתונים מלמדים כי רק 59% מתוך 100 עשירי תבל בשנת 2004 נותרו ברשימה גם ב-2009, ושיעור של 61% מהמדורגים נכלל בדירוג פורבס הן ברשימת 2009 והן ברשימת 2014. כלומר, שיעור השרידות בדירוג בטווח זמן של 5 שנים עומד על כ-60%.

נתון מעניין נוסף הוא שרק 45 מיליארדרים הופיעו בכל שלוש הרשימות, כלומר, התמידו בעושרם המופלג במשך עשור שלם ברציפות. אם נבדוק לטווח ארוך יותר של 2 עשורים, נגלה שהמספר הזה נחתך ביותר ממחצית.

היכן עוברת הדרך לעושר?

על בסיס הממצאים מעלה, הסוגיה הדורשת מענה היא מה מקור השינויים בדירוג - האם כתוצאה ממתעשרים חדשים שנכנסים לרשימה או לחילופין, מכישלון של הקיימים לשמר ולהגדיל את הונם?
באופן כללי, הדרך לעושר עוברת בשני נתיבים: ייחוס משפחתי או הצלחה עסקית מסחררת. בעוד הנתיב הראשון נקבע לרוב מראש, הנתיב השני פתוח לכל יזם ואיש עסקים. נתיב זה הוא המקור למרבית השינויים בדירוג. ביל גייטס, וורן באפט ולארי אליסון הם מהבולטים שצמחו מלמטה והגיעו עד לפסגת העושר. אולם, ברגע שנכנסו לדירוג פורבס, מטרתם החדשה הייתה לשרוד בו.

במהלך השנים, הסיבות המרכזיות בגינן נבדלו השורדים מהנושרים ברשימה היו שגשוג עסקיהם של המיליארדרים ופיזור סיכונים יעיל שביצעו. הסיבה הראשונה היא כמעט בלתי נשלטת, מאחר והתמורות בכלכלה מעצבות את הענפים שיצליחו יותר ואלו שפחות. לפיכך, מי שיסתמך על העסקים שהביאו אותו לדירוג פורבס, ייתכן שיתמיד בדירוג בשנים העוקבות, וייתכן שלא. מצב עסקיו יהיה תלוי באופן תמידי בשינויים בסביבה הכלכלית והתמקדות במספר מוגבל של פעילויות עלול להיות בעוכריו. למשל, ביל גייטס שנהנה מצמיחת סקטור הטכנולוגיה בעשורים האחרונים ומנגד, מיכאיל חודורקובסקי, אשר נשר מהרשימה על רקע הלאמת מניותיו בחברת יוקוס הרוסית.
לעומת זאת, פיזור סיכונים ונכסים נעשה בראש ובראשונה מתוך בחירה.

המתכון לשימור ההון - פיזור סיכונים

אחת מאבני היסוד של ניהול השקעות מושכל הוא השקעה במגוון רחב של נכסים שונים זה מזה, עיקרון שמוכר לרוב גם תחת הביטוי "לא לשים את כל הביצים בסל אחד". עיקרון זה אינו תקף רק בתחום ההשקעות אלא גם מחוץ לעולם הפיננסי. קיים מיתוס סביב "קוקה קולה", הטוען כי רק שלושה בכירים בה יודעים את המתכון הסודי במלואו. עקב כך, נוהגים השלושה לטוס בנפרד אחד ממשנהו וזאת על מנת למזער את האפשרות שתאונת מטוס תיגדע מאיתנו את האפשרות ללגום מ"טעם החיים". אין זה משנה אם הטענה הינה אמיתית או מופרכת, העיקרון נכון - פיזור מרכיבי הסיכון.

על בסיס עיקרון זה, נדרשים אותם בני מזל שצברו הון עתק, לממש חלק מהחזקותיהם שהביאו אותם עד הלום, לטובת נכסים אחרים, פיננסיים וריאליים, שהינם בעלי מתאם נמוך עם נכסיהם הקיימים.
בימינו, המשימה הזו היא פשוטה למדי. אם עד לפני מספר עשורים לא הייתה אפשרות נוחה ויעילה להיצמד לביצועי השווקים בארץ או בעולם, כיום עומדים לרשותנו מגוון רחב של מכשירי השקעה אשר מאפשרים חשיפה כמעט לכל שוק ולכל סקטור שבו אנו חפצים. מכאן, שהדרך לשימור ההון של עשירי תבל היא קלה יותר מבעבר. עם זאת, בהקשר זה עולה השאלה האם יסכימו לוותר על נתח בעסקים שהביאו להם עושר ותהילת עולם.

בסיכומו של דבר, השונות הרבה בדירוגי פורבס מובילה למסקנה כי אין מנוס מפיזור רחב של הנכסים שברשותנו. המסר רלוונטי לכל בעל הון באשר הוא, מהקטן ביותר ועד לזה העומד בראש רשימת פורבס העולמית. אולם דווקא אותם אנשים, אשר כבר הצליחו לצבור הון משמעותי, עבורם המסר רלוונטי יותר. לאחר שמצאו את הדרך לעושר, הגיע העת לפזר את נכסיהם בצורה יעילה על מנת לשמר ואף להגדיל את הונם בעתיד.
תמונה של המאמר: המתכון להתמדה בדירוג פורבס


אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני על ידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני) ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה.
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.