בואו להכיר את הדור הבא של החיסכון עם פסגות גמל להשקעה. לפרטים נוספים
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת לנהל את הכסף שלי

חמישה טיפים לפתיחת עסק משפחתי מצליח

כל עסק מציב אתגרים רבים לבעליו ומחייב ידע נרחב ומעמיק בניהול. בעסק משפחתי, לעיתים, יש צורך בהתמודדויות נוספות. עבור אלו שמתכננים להקים עסק משפחתי, או לאלו שכבר הקימו עסק כזה, ריכזנו מספר טיפים שיסייעו בהשגת המטרות השונות של החברה

תמונה של המאמר: חמישה טיפים לפתיחת עסק משפחתי מצליח
כל עסק מציב אתגרים רבים לבעליו ומחייב ידע נרחב ומעמיק בניהול. בעסק משפחתי, לעיתים, יש צורך בהתמודדויות שונות, בראשן, הרצון לשמור על שלום הבית במשפחה ועל העתיד של החברה, שותפיה ועובדיה. כך למשל, מידיי פעם ניתן לקרוא בעיתונות הכלכלית על סכסוכים משפחתיים אשר מקורם בעסק משפחתי מצליח או על סכסוכי ירושה על רקע חברות בבעלות של המשפחה.

כיצד בכל זאת ניתן להימנע מכך ולהצליח לנהל עסק משגשג אשר לצד ההכנסה השוטפת גם יצליח להבטיח את רווחתם הכלכלית של כל בני המשפחה בהווה ובעתיד ללא עימותים מיותרים? לצורך אלו שמתכננים להקים עסק משפחתי, או לאלו שכבר הקימו עסק כזה, ריכזנו מספר טיפים שיסייעו בהשגת המטרות השונות של החברה ושותפיה.

לסגור הכל מראש

הסכמות מראש הן המפתח לעסק משפחתי שיתנהל בצורה תקינה ולא פחות חשוב מכך, נעימה. לכן, כדאי לכתוב מעין תקנון, כזה שיכיל את כל ההבנות והחוקים של העסק. הסיבה לכך היא שכשמקימים עסק יודעים באיזו נקודה הוא נפתח, אבל לעולם לא יודעים כיצד הוא יגמר. מכיוון שמדובר בעסק משפחתי, תמיד נעדיף "לסגור את כל הפינות" ולא להיגרר לסכסוכים מיותרים בהמשך.

זה אמנם לא נעים להתעסק בשאלות כמו "מה יקרה אם יהיו אי הבנות בין השותפים?" או "מה נעשה במקרה של קשיים כלכליים", אך מאחר שדווקא השלב הזה, של ההסכמות הראשוניות, יכול להציף כל מיני נושאים בעייתיים שיעלו בעתיד, כדאי לעשות זאת בשלב מוקדם ככל האפשר.

במסגרת שלב ההסכמים חשוב להגדיר מי מהשותפים אחראי לאיזה נושאים, לחלק תחומי אחריות בצורה ברורה, לקבוע מה קורה במקרה של סכסוך ולמי ניגשים על מנת לפתור אותו. בנוסף, חשוב לקבוע מה חלקו של כל אחד בעסק, וכך להימנע מסכסוכים במקרה של הסכמי ממון, גירושים של אחד מהשותפים או צו ירושה.

איך מחלקים את הכסף?

במסגרת גיבוש התקנון, כדאי לקבוע מדיניות חלוקת רווחים. הסיבה לכך היא שפעמים רבות השותפים רוצים להשתמש בכסף שנצבר בעסק למטרות שונות, בהתאם לצרכיהם, וכדאי להימנע מסיטואציות של אי הבנה. כך למשל, לעיתים אחד השותפים ירצה להשקיע את ההון שנצבר בפיתוח העסק, ואילו אחר ירצה למשוך את הכסף כדיבידנד משום שהוא זקוק באופן אישי לכספים. לכן, חשוב להגדיר מראש מה המדיניות וכיצד מקצים את ההון לצרכים האישיים ולאלו של העסק.

מה לא נכנס לתקנון?

לעיתים נגלה שיש נושא חשוב מאוד ששכחנו להכניס להסכם הראשוני. במצב כזה מומלץ לקבוע את אופן התנהלות העסק בנושא, ובמקביל, לשלב את מה שהוחלט בתקנון. במילים אחרות, ברגע שקבענו תקדים באשר להתנהלות העסק, חשוב להפוך את זה לכלל ולצרף להסכמים. הסיבה לכך היא שבעתיד ייתכן שתיתקלו שוב באותה סיטואציה, וחשוב לנהוג באופן שווה לכל השותפים.

למשל, כשרוצים להכניס את אחד הילדים (הבן או הבת של אחד השותפים) לעסק, לעיתים מתלבטים האם לשלב אותו בדרג הניהולי ובאיזה שכר. חשוב מאוד לקבוע כללים ברורים בעניין, ומהרגע שהוחלט כיצד לנהוג, להפוך את הנושא לכלל. כך, אם שותף אחר ירצה להכניס בן משפחה, אופן שילובו יהיה ברור ובעיקר, ימנע חיכוכים מיותרים.

פתיחת חשבון

כשמגיעים לשלב פתיחת חשבון הבנק, כדאי לקבוע כללים ברורים. כך למשל כדאי להחליט מי מורשה החתימה, איזה פעולות יכול כל אחד לעשות, אילו מגבלות יש (למשל, כמה חתימות צריך לכל צ'ק ומאיזה סכומים) וכן להחליט למי שיש גישה לחשבון.
חשוב לציין שאם אחד השותפים אחראי לתחום הכספים, כדאי לקבוע כללים ברורים גם לגבי הגישה לנתונים שיש לשותפים האחרים וכיצד הם יכול לפקח על התנהלות החשבון.

לא לשכוח את החיסכון הפנסיוני

כשפותחים עסק, בעיקר בשלב ההתחלתי שלו, לרוב יש נטייה לחשוב שאפשר לחכות כמה חודשים בטרם משיכת משכורת מהעסק. אולם בפועל, מדובר בדבר חשוב מאוד שיגן עליכם בעתיד.

לכן, בדרך כלל, אם מתאגדים כשותפות או במקרה של חברה קטנה, כדאי לקבוע שגם השותפים יקבלו משכורת, גם אם בהתחלה מדובר במשכורת מינימום. על ידי תשלום משכורת לשותפים ותשלום כל ההפרשות המגיעות לעובדים על פי חוק, משיגים שני יעדים חשובים.

הראשון, כיסוי מביטוח לאומי אשר מספק הגנה בשוטף (למשל, במקרה של תאונת עבודה) וכן זכויות נוספות המגיעות לעובדים, דוגמת דמי אבטלה אשר יכולים להיות משמעותיים לכל אחד מהשותפים במקרה שהעסק יקלע למשבר. השני, חיסכון של כל אחד מהשותפים לחיסכון הפנסיוני.

כעצמאים, לעיתים נוטים להפחית בחשיבות של ההפקדות לקרנות פנסיה, קופות גמל וביטוחי מנהלים, אולם בפועל, מדובר בחיסכון חשוב שמספק בחלק מהמקרים כיסויים ביטוחים שונים (למשל, לאובדן כושר עבודה) וכן ישמש הכנסה חודשית לאחר הפרישה לפנסיה.
אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני על ידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע"מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני) ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה.
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.