בואו להכיר את הדור הבא של החיסכון עם פסגות גמל להשקעה. לפרטים נוספים
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך על ניהול התקציב שלי

כיצד נערכים לקראת הכנת התקציב המשפחתי?

עמותת פעמונים

שלל המוצרים והשירותים שסובבים אותנו בשנים האחרונות, בשילוב עם מגוון אפשרויות המימון והקלות הרבה בשימוש באמצעי תשלום שונים, מחייבים ניהול של כלכלת המשפחה לצורך התנהלות כלכלית נכונה יותר

תמונה של המאמר: כיצד נערכים לקראת הכנת התקציב המשפחתי?

שלל המוצרים והשירותים שסובבים אותנו בשנים האחרונות, בשילוב עם מגוון אפשרויות המימון והקלות הרבה בשימוש באמצעי תשלום שונים, מאפשרים "אצבע קלה" על ההדק בכל הקשור להתנהלות הכלכלית. במציאות הנוכחית, ניהול כלכלת המשפחה הוא דבר הכרחי, וזאת בוודאי  אם איננו רוצים למצוא את עצמנו תוך זמן קצר מתמודדים עם חובות.

איך עושים זאת?

מזה כשלושה עשורים עובר המשק הישראלי שינויים המשפיעים בצורה ישירה על כלכלת המשפחה. עד סוף שנות השמונים של המאה העשרים יחסי בנק-לקוח ברוב משקי הבית התרכזו סביב שירותים בודדים והיצע המוצרים הבנקאיים, אם בתחום האשראי ואם בתחומים אחרים, היה מצומצם. ברבות השנים הפך המשק יותר ויותר משוכלל ומגוון האפשרויות  התרחב ללא היכר.
ההתפתחות הכלכלית בישראל הביאה לפריחה של חברות ובתי עסק רבים בתחומי המזון, ההלבשה והתקשורת, ולכך שהיצע המוצרים הלך והתעצם. גופי המסחר מפעילים מערכי מכירות אגרסיביים ומפתים, וגם עולם התקשורת מביא להוצאות מרובות מאוד למשפחה. החיים המודרניים מזמנים שלל מוקדי בילוי ובזבוז והתחרותיות החומרית חסרת רחמים.  כתוצאה מכך, אנו צורכים, קונים ומבלים, לפעמים בלי גבולות.

 שלל אפשרויות למימון הצריכה

 אם בעבר הבנק היה הכתובת הפיננסית היחידה, הרי כיום נאלצת המשפחה לעמוד אל מול גופים נוספים (למשל, חברות אשראי), אשר מפתים ומציעים שלל אפשרויות למימון הצריכה שלנו. כרטיס האשראי המונח בכיסו של כל אדם מאפשר לו לבצע רכישות של אלפי שקלים בפעולה אלקטרונית שנמשכת שניות.
למעשה, תרבות הצריכה מתחילה כבר בגילאים צעירים. במציאות הנוכחית, שבה כל משפחה צריכה לדעת כיצד יש להתנהל כלכלית נכון, הגיל לניהול כסף ולקבלת החלטות כלכליות הולך ויורד והידע שנדרש, במגוון הנושאים המרכיבים את כלכלת המשפחה, הולך ומתרחב.
על שלל הרכישות שלנו אנו נדרשים כמובן לשלם, אולם בפועל לא תמיד מצליחים לבחון את היכולת הכלכלית שלנו מול שלל הפיתויים. אם נוסיף על כך את ההוצאות הקבועות שהן מחויבות המציאות, כמו שכר דירה, חשמל וארנונה, הרי שהדרך להידרדרות כלכלית קצרה מאוד.
 
לאזן בין הכנסות להוצאות

 על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה משנת 2011, ההכנסה הכספית הממוצעת נטו למשק בית עומדת על 13,829  שקלים בחודש. אולם, אין בנתון זה להצביע על כך שמרבית משקי הבית נהנים משכר זה. למעשה, רוב השכירים מרוויחים הרבה פחות מכך.
מנגד, ההוצאה הממוצעת למשפחה עומדת על 10,571 שקלים בחודש, כאשר סעיף הדיור מהווה כרבע מכלל ההוצאה לתצרוכת של משק הבית. , ההוצאה הממוצעת על חינוך לילדים הנה כ-1,700 שקלים, על תחבורה ותקשורת –כ-2,800 שקלים ובסעיף המזון נרשמת הוצאה ממוצעת של כ-2,200 שקלים.
במציאות שכזו נדרשת מכל אחד מאתנו חשיבה מעמיקה ותכנון מוקדם ומושכל של ההוצאות. הניהול והשליטה בהתנהלות הפיננסית של המשפחה והמודעות להוצאות שלנו היא אבן יסוד בעצמאות כלכלית. התנהלות נכונה או יציאה מאוברדרפט לחירות כלכלית תלויה ביכולת לאזן בין ההכנסות שלנו לבין ההוצאות.
  
מה ניתן לעשות כדי להתנהל נכון?

1.שיקוף המצב הכלכלי.
השיקוף נעשה באמצעות רישום מדיוק של כל ההוצאות והכנסות של המשפחה. בשלב הראשון המשפחה בודקת ומעריכה ברמה החודשית את התשלומים עליהם יש קבלות (חשבונות טלפון, חשמל וכדומה). לאחר מכן יש להעריך את סכומי התשלום להוצאות אחרות (דוגמת מזון או תרופות). את הוצאות אלו לרוב קשה יותר להעריך. לאחר שיקוף נתוני ההוצאות יש לרשום  את כל ההכנסות של המשפחה. מצב זה מעניק שיקוף מלא של ההוצאות לצד ההכנסות. חשוב להדגיש ולשקף את הפער החודשי שבין ההוצאות להכנסות.

2. יצירת האיזון בין ההוצאות להכנסות באמצעות גיבוש תכנית כלכלית פרטנית.
לאחר שהמשפחה מכירה את מבנה ההוצאות וההכנסות שלה על פי הסעיפים השונים המופיעים בטופס הוצאות והכנסות חודשי, ניגשים לתכנון התקציב המשפחתי, כאשר הבסיס לתכנון הוא ההכנסות של המשפחה, והתאמת ההוצאות למצב הכלכלי של משק הבית.

 
האמור לעיל הינו מידע כללי בלבד הנכתב על ידי עמותת פעמונים עבור מרכז הידע של פסגות. העמותה הינה ארגון חברתי ללא מטרות רווח, הפועל בקרב החברה האזרחית בכל רחבי הארץ. האמור אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות/ פנסיוני ואו יעוץ מס ו/או תחליף לייעוץ/ שיווק כאמור על ידי בעלי רישיון המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אחד.
 

ארגון פעמונים הוא ארגון התנדבותי, המסייע למשפחות וליחידים בתחום ההתנהלות הכלכלית. הסיוע ניתן באמצעות אלפי מומחי פעמונים בתחום כלכלת המשפחה וכולל: מידע וכלים לעבודה עצמית, מענה מקוון לשאלות, פגישת ייעוץ חד–פעמית וליווי כלכלי אישי או קבוצתי. בנוסף, מפעיל הארגון תכניות לחינוך פיננסי בכל הארץ, הכוללות הרצאות, מערכי לימוד וסדנאות קבוצתיות.
מקור: פעמונים, רשיון
CC-BY-NC-SA-2.5-IL

אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.