בואו להכיר את הדור הבא של החיסכון עם פסגות גמל להשקעה. לפרטים נוספים
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת לנהל את הכסף שלי

לקראת גיל המצווה: איך לדבר עם בני נוער על כסף

כולנו רוצים את הטוב ביותר לילדים שלנו, שיהיו בריאים, שיהיו מאושרים וגם שתהיה להם רווחה כלכלית. לכן, כבר כשהם בגיל העשרה חשוב להכין אותם היטב לרגע שבו הם יצטרכו להתמודד עם העולם האמיתי, או במילים אחרות - להקנות להם חינוך פיננסי

תמונה של המאמר: לקראת גיל המצווה: איך לדבר עם בני נוער על כסף
הרגע בו מגיעים הילדים לגיל המצווה הוא ללא ספק מאורע מרגש, אך במקביל, מעלה לא מעט חששות באשר לעתידם הפיננסי. גורו ההשקעות, וורן באפט, אמר בעבר שכדי להתעשר צריך להתחיל לחסוך כמה שיותר מוקדם ולחיות כמה שיותר שנים. מאחר שכל הורה מאחל לילדיו רווחה כלכלית, חשוב להכין את בני הנוער היטב לרגע בו הם יעמדו ברשות עצמם ויצטרכו להתמודד עם העולם האמיתי. ההכנה הזו כוללת גם שיחות על כסף, או במילים אחרות: חינוך פיננסי.

בני נוער צמאים לידע הזה, ובניגוד לאנשים בוגרים, הם עדיין לא מפחדים מהעולם הפיננסי וכדאי ללמד אותם עליו לפני שיפתחו חששות מיותרים. לכן, חשוב מאוד להקנות להם כישורים פיננסים כבר בגיל צעיר, אשר יתורגמו בהמשך לחייהם הבוגרים.

סביר להניח שאתם, כהורים, לא קיבלתם את הכלים הדרושים להבנת התחום הפיננסי כשהייתם ילדים. גם כיום, בני נוער לרוב לא מקבלים את הכלים אשר בעתיד יסייעו להם להתמודד נכון יותר עם הוצאות כלכליות, לקחת את ההלוואות המתאימות ולשאול את אנשי המקצוע את השאלות הנכונות. אם הם יקבלו את הכלים המתאימים, הרי שכאנשים בוגרים, הם יוכלו לתכנן את עתידם בצורה הטובה ביותר, להגשים חלומות ולהשיג יעדים, וכמובן, על אף שכרגע זה נראה רחוק מאוד, להגיע לגיל הפרישה במצב כלכלי טוב אשר ישמור על רמת חייהם.

לדבר על כסף ולהוות דוגמא

חוסר הביטחון שהורים רבים חשים באשר לידע הפיננסי שלהם, מביא לכך שהם מעדיפים לא לדבר על הנושאים הללו עם ילדיהם. לכן, אם אתם חושבים שאין לכם את הכלים שדרושים כדי להקנות לילדיכם חינוך פיננסי טוב, הרי שניתן להיעזר באיש מקצוע, או במידע שנמצא באינטרנט, דוגמת מדריכי פסגות לנושאים השונים וכן בעזרת טיפים להקניית חינוך פיננסי לילדים.

באופן עקרוני, זכרו שילדים ובני נוער לא חיים בתיאוריות, אלא צריכים לראות את הדברים מתקיימים הלכה למעשה. לכן, בראש ובראשונה, עליכם לשמש דוגמא לילדיכם. רגע לפני שאתם מלמדים את הילדים שלכם לקחת אחריות על הכסף שלהם, הרי שצריך להראות להם שאתם עושים את אותו הדבר בדיוק גם בכל הקשור לכספכם. 
כך למשל, סביר להניח שלא תרצו להגיע לחגיגות הבר מצווה או בת מצווה בידיים ריקות, ולהגיד לילדכם שלא תצליחו לממן לו את האירוע עליו הוא חלם כבר כמה שנים, או את הטיול הגדול עם כל המשפחה אותו תכננתם במשך כמה חודשים.

לכן, חשוב להתכונן לאירוע מוקדם ככל האפשר, ואף לחסוך לכך מבעוד מועד. אם תשתפו את הילד בכך, הרי שמדובר בשיעור חשוב לחיים. תוכלו לבדוק מהו הסכום שאתם יכולים להקצות לטובת החגיגות מבלי שהדבר יפגע באיכות חייכם, ואף ליצור לצורך העניין טבלת הוצאות והכנסות מסודרת לתקופה הקרובה. את הכסף שאתם מייעדים לחגיגות, מומלץ להפקיד במוצר המתאים לאופי שלכם כמשקיעים ולטווח ההשקעה. אם תספרו לילדיכם על התהליך שעברתם ותשתפו אותם (בהתאם ליכולת ההבנה שלהם) תוכלו לראות כיצד הם מתעניינים ולומדים מכך.

לא להפסיק ללמד אותם

גם לאחר תום החגיגות זכרו שעל מנת ללמד את ילדיכם כיצד להתנהל עם כסף בצורה נכונה, מומלץ לשמש דוגמא כל הזמן, וכן לסייע להם להבין את המשמעות של הכסף והחיסכון בחיי היום יום שלהם. כך למשל, עזרו להם לחסוך מתנות לטובת מטרה מסוימת ולמדו אותם לעמוד בתקציב שהגדירו. בני נוער שילמדו מגיל צעיר חינוך פיננסי, יגדלו להיות מבוגרים שלוקחים אחריות על הכסף שלהם.

 


אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני על ידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים 
של כל אדם. חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני) ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים 
על ידה.
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.