האם גם אתם רוצים להבטיח את עתידכם הכלכלי? השאירו פרטים ונציג פסגות יחזור אליכם בהקדם
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת לתכנן את העתיד

לשמור על החיסכון הפנסיוני במצבי שוק שונים

כשאי הודאות עולה בשווקים, לעיתים גם חלק מהחוסכים בקופות הגמל חוששים מהתוצאות ו"שוכחים" את מהות המכשיר הפנסיוני שברשותם.
איך נמנע מטעות בלתי הפיכה בחסכון לטווח ארוך?

תמונה של המאמר: לשמור על החיסכון הפנסיוני במצבי שוק שונים


עובדה ידועה היא שלאורך זמן השקעה בשוק ההון היא הדרך הטובה ביותר להשגת תשואה חיובית לחסכונותינו. עם זאת, מדי פעם, קיימות תקופות בהן שוק ההון נוטה להיות תנודתי וסוער באופן מהותי מהרגיל.

שיעור בהיסטוריה לחוסך הפנסיוני

ניסיון העבר מלמד כי בתקופות אלו נוטים משקיעים רבים להיתקף בהלה ולממש את תיק ההשקעות שלהם או לחילופין לבצע בו שינויים מהותיים. בדומה להם, גם החוסכים בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות מושפעים מכותרות העיתונים אודות הירידות החדות בבורסות העולם, וחלקם ממהרים למשוך את כספי הקופות הנזילות על מנת להחזיק את הכסף “ביד”. לרוב, אלו שעושים זאת מבצעים טעות כפולה. הן בהיבט התשואה והן בהיבט המיסוי.

מילים רבות נכתבו על הקושי של משקיעים, מקצועיים ופרטיים כאחד, לתזמן את השוק, כלומר, לצאת מהבורסה רגע לפני משבר ולהיכנס חזרה ערב העליות. מרביתם של אלו שניסו לבצע אסטרטגיה זאת כשלו ורשמו הפסדים. 

חשוב להבין שטעויות מסוג זה נובעות מחוסר ידע והסברה מעטה בחיסכון לטווח ארוך. כך למשל, אין שום סיבה כלכלית לוותר על הטבות מיסוי שנצברו בעמל של שנים, ובהחלטה חפוזה להעבירם אל מחוץ למעטפת החיסכון הפנסיוני. רבים שוגים וחושבים כי ניתן להוציא את הכספים לפיקדון, וברגע שישתפר המצב בשוק, להחזיר לקופת הגמל ולהמשיך ליהנות מהטבות המיסוי. בפועל, המצב אינו כך.

הבחנה בין החוסך הצעיר למבוגר

עבור החוסכים המבוגרים, שאלת המשיכה היא מהותית ביותר. עבור עמיתים שאינם מסוגלים לשאת את התנודתיות של שוק המניות, שינוי פרופיל הסיכון בקופה מתבקש.

תעשיית
קופות הגמל השתכללה מאד בחלוף השנים ומציעה כיום מסלולים מגוונים רבים לטובת העמיתים, החל ממסלולים מוטי אג”ח, ללא מניות או מסלולים המהווים תחליף לפקדונות. המעבר בין המסלולים אינו מהווה משיכה על פי חוק, ולפיכך, לא פוגע כלל בוותק ובזכויותיו של העמית.

המסלולים הסולידיים בקופות מאפשרים לעמית המבוגר ליהנות משני העולמות יחד: גם פטור ממס רווחי הון וגם הימנעות מחשיפה לשוק המניות. במקום למשוך מקופת הגמל, להשקיע בפיקדון או במק”מ, ולשלם מס בגין הריביות המתקבלות, כיום, יש לפנסיונר את האפשרות להעביר את הכספים למסלול סולידי בתוך הקופה. כך באפשרותו להמשיך ליהנות מתשואות שוק ההון עם פטור ממס על רווחי ההון, כאשר עומדת לזכותו האפשרות למשוך את הכספים לכשיזדקק להם באמת.

לחוסכים צעירים,  מוצעים מסלולים מוטי חשיפה מנייתית, המתאימים בעיקר למי ששנות חיסכון רבות לפניו. אותם חוסכים עומדים בפני שנים רבות של חיסכון ולמעשה עליהם לבחון את ביצועי השווקים במבט ארוך טווח. על החוסכים הצעירים להכניס בשיקוליהם את העובדה שלמרות שיש תקופות בהן נרשמות ירידות שערים בבורסה, בראייה ארוכת טווח השווקים נוטים לעלות בממוצע ומהווים את האלטרנטיבה הטובה ביותר לחיסכון המתפרש על פני שנים רבות.

בהתאם לכך, ניתן לנצל את המסלולים בקופות הגמל לצורך התמקדות במסלולים המנייתיים בעשורים הראשונים לחיסכון, ועם חלוף השנים להקטין את החשיפה לנכסי הסיכון ולהחליפם במסלולים ברמת סיכון נמוכה יותר.


 
תמונה של המאמר: לשמור על החיסכון הפנסיוני במצבי שוק שונים


אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני על ידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדיםשל כל אדם.
חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני) ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה.
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.