בואו להכיר את הדור הבא של החיסכון עם פסגות גמל להשקעה. לפרטים נוספים
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת יותר על הבורסה

מה אפשר ללמוד מהמדורה של ל"ג בעומר לגבי הנפילה הבאה של הבורסה?

יש קווי דמיון לא מעטים בין מדורת ל"ג בעומר ובין התנהגות הבורסה בטווח הקצר. הבורסה עולה כאשר כסף חדש של משקיעים נכנס, וכך גם אש המדורה שמתגברת כשמשליכים למדורה עוד ועוד בולי עץ. אולם - מה קורה כשנפסק זרם הכספים החדשים לבורסה?

תמונה של המאמר: מה אפשר ללמוד מהמדורה של ל"ג בעומר לגבי הנפילה הבאה של הבורסה?
למדורת ל"ג בעומר מביאים הילדים בולי עץ ואוגרים אותם לצד המדורה. הם משליכים למדורה את בולי העץ והאש הולכת ומתגברת. כשאוזלים בולי העץ האש כובה. מבחינות  רבות יש דמיון בין מדורת ל"ג בעומר לבין התנהגות הבורסה בטווח הקצר. הבורסה עולה כאשר כסף חדש של משקיעים נכנס פנימה - זהו תהליך שיכול להימשך חודשים רבים. אולם, מה קורה כשנפסק זרם הכספים החדשים לבורסה? במצב זה, היא צפויה לתיקון כלפי מטה ולעיתים אף לירידה חריפה. בולי העץ של המשקיעים הם הכסף הפנוי שלהם להשקעה שממתין בצד, בדרך כלל בפיקדונות שקליים, מק"מים או קרנות כספיות.
 
אחרי נפילה חריפה בבורסה, בזמן שהציבור מוכר מניות בהמוניו, כמות הכסף בצד ("בולי העץ") היא גבוהה מאד. במצב זה, הפוטנציאל לעליה עתידית בבורסה הוא מצוין, כי לציבור יש הרבה "תחמושת" לכניסה לשוק, תחמושת שעשויה להעלות אותו כלפי מעלה. בחלוף פרק זמן שבו הבורסה עשתה מהלך חד למעלה, וישנה הערכה גורפת בקרב הציבור שהכיוון העתידי הוא אחד - רק כלפי מעלה - יתרות המזומנים שיש לציבור בצד, "בולי העץ" שלו, פחתו מאוד ולכן הבורסה צפויה לרדת, בסופו של דבר.
 
במילים אחרות, יש קשר הפוך בין מצב הרוח של הציבור, הפסימיות או האופטימיות שלו לגבי כיוון הבורסה,  לבין יתרות המזומנים הפנויות שלו. כשהציבור פסימי לגבי השוק בצורה קיצונית, יש ברשותו יתרות מזומנים גדולות הפנויות להשקעה והדבר יביא בדרך כלל לעליה עתידית של השוק. בנקודת הקיצון השנייה, כשהציבור אופטימי בצורה קיצונית לגבי כיוון השוק בעתיד הקרוב, המשמעות היא שמרבית כספו כבר מושקע בשוק  ו"אין מי שיקנה". במצב זה, הסיכון לתיקון כלפי מטה בשוק הוא גדול. מעניין לציין, כי משבי רוח אופטימיים בקרב הציבור באים לידי ביטוי בתופעת "נהגי המוניות" - תקופה שבה מתחילים לקבל טיפים להשקעה במניות מאנשים שבדרך כלל אין להם נגיעה בשוק כגון נהגי מונית - הדבר מלמד  על אופטימיות קיצונית של הציבור ועל נפילה קרובה בבורסה.
במילים אחרות, הכול עובד הפוך על הפוך. פסימיות קיצונית של הציבור מביאה בדרך כלל לעליות בבורסה ואופטימיות קיצונית מביאה לירידות.
 
האם אפשר להשתמש במדידת מצב רוחם של משקיעים כדי לחזות את כיוון הבורסה? פול מונטגומרי מצא כי עמודי השער של מגזינים לא כלכליים מהווים אינדיקציה טובה למצב רוחו של הציבור. במחקר שביצע, בחן את עמודי השער של מגזין טיים מאז 1920. מונטגומרי מצא, כי הבורסה כיכבה בעמוד השער של טיים לעיתים רחוקות יחסית. אולם, כאשר עמוד השער של המגזין היה פסימי מאוד לגבי מצב הבורסה, הגיבה הבורסה ברוב המקרים בעליות חדות בתקופה קצרה לאחר מכן. לחילופין, כשעמוד השער היה חיובי מאוד לגבי הכיוון העתידי של הבורסה, הבורסה ירדה חדות. בנוסף, מצא מונטוגמרי כי במידה וחיכה חודש אחרי הפרסום ואז בחר ליטול בעמדה הפוכה לעמדת עמוד השער, היה משיג תשואה הגבוהה פי 5 מתשואת המדד ב-11 החודשים הבאים.
 
מרק הלברט העוקב אחרי תשואת עיתוני ההשקעות בארה"ב מצא, כי ב-12 השנים האחרונות, בזמן שמוציאי עיתוני ההשקעות היו חיוביים למדי לגבי הכיוון העתידי של השוק, ירד השוק בקצב שנתי ממוצע של 16%. לעומת זאת, כאשר מוציאי עיתוני ההשקעות היו פסימיים מאוד לגבי כיוון השוק, עלו המניות בממוצע בקצב שנתי של 32%. חשוב לציין, כי רוב הזמן אנשים אינם אופטימיים או פסימיים בצורה קיצונית לגבי כיוון השוק, אלא נמצאים באמצע הדרך.
 
מרטין זוויג הוא אחד ממנהלי ההשקעות הבודדים שהצליחו להכות את השוק באמצעות תזמון מוצלח. זוויג מצא כי סוחרי האופציות מהווים גם הם אינדיקציה טובה למצבי רוח קיצוניים. הוא  פיתח את מדד הפוט/קול (put/call). זוויג גילה כי כשמספר הפוטים גבוה מאד ביחס למספר הקולים - כלומר, כשרוב הסוחרים חושבים שהשוק עומד לרדת - השוק דווקא נוטה לעלות, וכשמספר הקולים היה גבוה מאוד ביחס למספר הפוטים, דווקא נטה השוק לרדת.
 
כמו כן, מתברר שגם משקיעים מוסדיים אינם חסינים בפני ההשפעה שיש למצב רוחם על אופן השקעתם. מנהלי קרנות נאמנות המתמחות במניות אינם נוטים להחזיק מזומנים בתיק ההשקעות שלהם כי הדבר פוגע בתשואת הקרן לאורך זמן. חברת המחקר נד דיוויס ריסרץ', המבצעת מחקר עבור גופים מוסדיים, מצאה כי ב-44 השנים האחרונות, כשמנהלי קרנות הנאמנות המנייתיות בארה"ב החזיקו בשיעור מזומנים גבוה מ-9% בקרנות הנאמנות שלהם, כלומר, כשהם חשבו שהשוק עומד לרדת, עלה השוק בקצב שנתי ממוצע של 20.1%. מדובר בעלייה הגבוהה פי 2 מהעלייה הממוצעת של השוק לאורך זמן.
 
ומה מלמדים כיום מדדי הפסימיות והאופטימיות לגבי כיוון השוק העתידי? מדד הלברט העוקב אחר מצב הרוח של עיתוני ההשקעות בארה"ב היה במצב של פסימיות קיצונית כשהשוק האמריקאי הגיע לתחתית במרץ השנה. למרות שמאז זינקו מדדי המניות בארה"ב בלמעלה מ-60%, מוציאי עיתוני ההשקעות האמריקאיים נשארו ספקנים לגבי ההתאוששות במשך תקופה ארוכה והפסימיות שלהם התפוגגה לאט. רק בחודש האחרון הפכו אלה לחיוביים הרבה יותר לגבי כיוון השוק, אם כי עדיין לא הגיעו לרמה של אופטימיות קיצונית. במלים אחרות, מדד האופטימיות/פסימיות אינו מצביע כרגע על כיוון ברור.
 
האם ניתן להשתמש במדדי האופטימיות והפסימיות ככלי בודד לחיזוי כיוון שוק המניות? ובכן, התשובה היא שלילית. רוב הזמן הציבור נמצא במצב רוח שאינו קיצוני אופטימי או קיצוני פסימי, ולכן אי אפשר ללמוד מכך לגבי הכיוון העתידי של השוק. באופן כללי, כאשר בוחנים את מנהלי ההשקעות הטובים בעולם, בודדים בלבד מתוכם השיגו את התשואות שלהם על ידי יכולת קריאה של הכיוון העתידי של השוק. רובם ככולם השיגו תשואות עודפות על ידי בחירה חכמה של מניות.
 
יחד עם זאת, למרות שקשה להסתמך על מדדי האופטימיות ככלי ניבוי בודד, יכולים משקיעים פרטיים להפיק תועלת רבה מהבנת הנושא ומעקב אחרי מדדים אלו.אחת המסקנות החשובות שניתן ללמוד ממדדי האופטימיות היא- לאחר תקופה של ירידות חדות בשווקים, אשר גורמת למשקיע הפסד ניכר בתיק השקעותיו ולתחושה כי הכול שחור ואין צל של תקווה- זו בדרך כלל בנקודה בה מאוחר מדי מכדי למכור.
 
ב-20 השנים האחרונות הניבו המניות בישראל תשואה ממוצעת של 11% לשנה (במונחים דולריים) - תשואה גבוהה משמעותית מהשקעה באג"ח. יחד עם זאת, בשל נטייתם של משקיעים להיכנס ולצאת משוק המניות בעיתוי הלא הנכון, מעטים הם המשקיעים שהניבו ממוצע שכזה.
הצורה היעילה ביותר למשקיעים להפיק תועלת מעלייתו לאורך השנים שוק המניות היא באמצעות ההשקעה ב"מנות" לאורך זמן, בקופות הגמל, קרנות הפנסיה וקרנות השתלמות שלהם. חשוב לציין שבמסגרות אלה נהנים המשקיעים גם מיתרונות מס בולטים. מי שמשקיע במניות במסגרת חסכונותיו השוטפים, חשוב שישמור על מרכיב מניות שיאפשר לו לישון בשקט בלילה.
בכל מקרה של דחף לצאת מהשוק יחד עם כל העדר, כדאי להיזכר במלים שצועקים אוהדי מכבי בהיכל לשחקן ששוקל לעזוב את הקבוצה: "תישאר, תישאר". 

אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני על ידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים 
של כל אדם. חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני )ולא בייעוץ פנסיוני( ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים 
על ידה.
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.