האם תיק ההשקעות שלכם מנוהל בהתאם למטרות ולצרכים שהגדרתם? השאירו פרטים ונציגנו יחזור אליכם
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת לנהל את הכסף שלי

מה גורם לאנשים להשקיע בנדל"ן במקום בבורסה?

סביבת הריבית הנמוכה שאיפשרה למשקיעי הנדל"ן להשיג מימון זול תרמה לכך שמשקיעים מעדיפים להשקיע בנדל”ן במקום בבורסה. למה זה קורה? ומה צריך לקחת בחשבון כששוקלים לרכוש דירה להשקעה?

תמונה של המאמר: מה גורם לאנשים להשקיע בנדל"ן במקום בבורסה?


עליית המחירים החדה בשוק הדיור בישראל בשנים האחרונות, נבעה בחלקה כתוצאה ממשקיעים שהעדיפו לרכוש דירה להשקעה על פני ניהול תיק השקעות בבורסה.  אין ספק שסביבת הריבית הנמוכה, אשר אפשרה למשקיעי הנדל”ן להשיג מימון זול, תרמה לחלק ניכר ממגמה זו. אף על פי שהשיח הציבורי בנוגע לעליית מחירי הדיור בארץ נוטה לעתים תכופות לצד ההיצע, כלומר, לצורך בהגדלת המלאי ולקיצור התהליכים הבירוקרטיים, הגורם המרכזי שמכתיב את קצב עליית המחירים הוא צד הביקוש.

רוכשי דירות להשקעה רואים לנגד עיניהם תשואת אחזקה שנתית ממוצעת של 3%-6%, כך שאם באפשרותם להשיג מימון ברמות נמוכות יותר לרכישת הנכס, מדובר בעסקה כלכלית משתלמת מבחינתם. כל עוד הריבית הממוצעת על המשכנתאות תישאר נמוכה מתשואת האחזקה של הדירה, ההשקעה בנדל”ן תמשיך להצדיק את עצמה. מעבר לכך, ייתכן ושווי הדירה יעלה במהלך תקופת האחזקה, וכך בנוסף לתשואה השוטפת מהדירה (שכר הדירה בניכוי העלויות השוטפות) ירשם גם רווח הון במועד המכירה.

מנגד, הסיכון בעסקה ממונפת מסוג זה (נטילת הלוואה לצורך רכישת נכס מניב) הוא ברור, עליית ריבית בנק ישראל עלולה לייקר משמעותית את החזר
המשכנתא ולהפחית את תשואת האחזקה על הנכס. בנוסף, מאחר והריבית במשק מהווה האינדיקטור העיקרי שמשפיע על מחירי הדיור, משקיעי נדל”ן למגורים צפויים לספוג ירידת שווי במידה והריבית תחזור לרמה “נורמלית” (4%-5%).

מדוע רוכשים דירה להשקעה?
נשאלת השאלה מה מושך משקיעים להשקיע בנדל”ן על פני השקעה בשוק ההון? הרי, על פניו, אם משווים בין פוטנציאל התשואה של שוק המניות או אפילו שוק האג”ח הקונצרני לבין שוק הדיור למגורים, הכף נוטה לטובת שוק ההון. מעבר לכך, השקעה בבורסה עדיפה על פני דירה להשקעה בהיבטים של היקף ההשקעה המזערי הנדרש (אלפי שקלים בלבד מול מאות אלפים), בסחירות ובנזילות של הנכס המושקע ובפרמטר מרכזי בתורת ההשקעות - פיזור ההשקעה.
התשובה לשאלה זו נחלקת לשני מרכיבים: הראשון כלכלי והשני פסיכולוגי.

בצד הכלכלי, שוק הנדל”ן למגורים בישראל נהנה מתמריצים מיסויים שאינם ניתנים למשקיעים הפרטיים בשוק ההון. למשל, פטור ממס על שכר דירה עד תקרה של 4,980 שקלים לחודש (נכון לשנת 2013 ) ואפשרות לבחירה במסלול של מס מופחת (10%) על שכ”ד. לעומת זאת, הכנסה מריבית או מדיבידנד בשוק ההון מחויבת לרוב בתשלום מס מלא. תמריץ נוסף בשוק הדיור הוא הפטור ממס השבח, שניתן להקבילו לרווח הון בבורסה. תמריצים אלו משפיעים על תשואת האחזקה נטו ומקשים מאוד לבחון את השורה התחתונה בכל אחת מן החלופות. אין ספק כי שינוי או ביטול תמריצים אלו יגרמו למשקיעי נדל”ן מניב לשקול היטב את הכדאיות הכלכלית של רכישת דירה להשקעה.

בצד הפסיכולוגי, ההבדל בין השקעה בדירה לבין השקעה בבורסה היא מוחשיות הנכס. ארבעה קירות וגג שאפשר לראות במו עינינו לעומת שורה בחשבון הבנק שמעידה על בעלות חלקית מאוד שלנו על חברה בארץ רחוקה או על התחייבות כלפינו שנקבל ריבית מדי פעם ובסוף התקופה, את הקרן.
גורם פסיכולוגי נוסף הוא תנודתיות ההשקעה. מחקרים אקדמיים הראו כי למשקיעים יש “שנאת הפסד”, כך שגם ירידה זמנית בשווי ההשקעה גורמת לנו אי נוחות ומקשה על יכולת ההתמדה בה. בהקשר זה, חסרון הסחירות והנזילות של הדירה הופך ליתרון פסיכולוגי חשוב. בניגוד למניות ולאג”ח שניתן לראות מדי יום תנודות שלהן מעלה ומטה, מחיר הדירה אינו ‘מצוטט’ במערכות מסחר ומשקיעים אחרים בשוק לא טורחים להודיע לנו בכל מספר רגעים באיזה מחיר הם היו מוכנים לקנות מאתנו את הדירה.

נדל”ן לצד תיק ההשקעות
כאשר משקללים את היתרונות והחסרונות של רכישת דירה להשקעה, חשוב לקחת בחשבון את ההשפעה של החלטה זו על תיק הנכסים שלנו. תיק זה מורכב לרוב משלושה נדבכים עיקריים:

החיסכון הפנסיוני שצברנו לאורך השנים, הנכסים הנזילים שיש לנו בבנק והנדל”ן בבעלותנו. מרבית רוכשי דירות להשקעה הם כבר בעלים של דירה אחת לפחות (זאת שבה הם מתגוררים), כך שרכישת דירה נוספת עלולה לגרום להטיה גבוהה מדי של נדל”ן בתיק הנכסים האישי. כפי שבתיק ההשקעות ישנה חשיבות לפיזור על פני מגוון רחב של נכסים, כך גם בתיק הנכסים שלנו יש צורך ליצור תמהיל מאוזן של נכסים.

למעשה, במרוצת השנים הפכו דירות להשקעה לנכס מהותי בתיק הנכסים של החוסך הישראלי לצד השקעות סחירות בבורסה. מסיבה זו, חשוב לנהל את סיכוני ההשקעה בנכסים אלו בראייה כוללת, כלומר שילוב של נדל”ן יחד עם תיק ההשקעות.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או פנסיוני ו/או מס ו/או תחליף לייעוץ/שיווק. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה לנכסים המנוהלים על ידו.
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.