האם גם אתם צריכים ביטוח חיים? השאירו פרטים ונציג פסגות יחזור אליכם בהקדם
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת יותר על עולם הביטוח

מידע חשוב על תהליך ההצטרפות לביטוח חיים

בעת ההצטרפות לביטוח חיים, חשוב שתקדישו זמן למילוי טופס ההצטרפות והצהרת הבריאות, המכונים בשפה המקצועית "הליך החיתום". למה צריך לשים לב ומה הפרמטרים של חברת הביטוח?

תמונה של המאמר: מידע חשוב על תהליך ההצטרפות לביטוח חיים


ביטוח חיים הוא אחד הביטוחים החשובים ביותר לכל אדם, ומטרתו לדאוג למבוטח ולמשפחתו במקרה של אסון, אובדן כושר עבודה או מוות, תלוי בסוג הביטוח שנבחר. אם החלטתם לערוך לעצמכם ביטוח חיים, הרי שהתהליך כולל גם חתימה על טופס הצטרפות והצהרת בריאות, וסביר להניח שתשמעו שאתם צפויים לעבור הליך "חיתום".
 
חיתום – מה זה בכלל?
 
במסגרת ההצטרפות לביטוח חיים, תצטרכו למלא טופס הצעה לביטוח (טופס בקשת הצטרפות לביטוח) וכן טופס הצהרת בריאות. על סמך המידע שתמסרו, תחליט החברה המבטחת במסגרת הליך החיתום האם לקבלכם לביטוח, את גובה הפרמיה לתשלום ואת תנאי הביטוח.
 
בשלב זה נדגיש כי למבוטח קיימת חובת גילוי: מתן תשובה מלאה וכנה למבטח על כל עניין מהותי שהוא נשאל לגביו בהצעת הביטוח. הצעת הביטוח כוללת הצהרה לגבי נכונות הפרטים וכן ויתור על סודיות רפואית.

 
הפרמטרים של חברת הביטוח
 
אחד הפרמטרים המרכזיים לקבלת המועמד לביטוח, הוא המצב הבריאותי שלו. לצורך כך, כאמור, חברת הביטוח מבקשת למלא  שאלון הצהרת בריאות. השאלון כולל מספר שאלות, שחובה לענות עליהן בכנות. חשוב לציין כי מדובר בשאלון כללי, אשר במסגרתו נשאל המועמד לגבי מצבו הרפואי, ובכלל זה אודות מחלות שונות. במידה והוא מסמן בשאלון או מצהיר שהוא סובל ממחלה מסוימת, הוא יתבקש למלא שאלון רפואי משלים שיכלול שאלות פרטניות על המחלה במטרה להבין מה מצבו והאם המחלה אכן מהותית לביטוח. בחלק מהמקרים יידרש המועמד לצרף מסמכים רפואיים שמעידים על המצב.

 
שיקול נוסף של חברת הביטוח בקביעת תנאי ביטוח החיים קשור להצהרה על מקצוע/עיסוק בפועל ותחביב מסוכן. ישנם מקצועות או תחביבים אשר רמת הסיכון בהם גבוהה ולכן חברת הביטוח תחשב את גובה תשלום הפרמיה ותנאי הביטוח בהתאם. כך למשל, אם אתם צוללים או קופצים בנג'י יש לעדכן את חברת הביטוח משום שאם לא תעשו כך, יתכן ולא תהיו מבוטחים על אירועים שיתרחשו במסגרת התחביב או שסכום הביטוח יקטן משמעותית. בכל מקרה, מומלץ לציין תחביבים אשר יש לכם ספק האם הם נחשבים מסוכנים או לא, שכן עדיף להיות גלויים מול חברת הביטוח ולקבל כיסוי מלא.
 
חשוב לציין שבביטוח אובדן כושר עבודה, אם משנים מקצוע או עיסוק לאחר ההצטרפות לביטוח, יש להודיע על כך לחברת הביטוח. גם במקרה של שינוי בתחביב מסוכן, יש לעדכן את חברת הביטוח. בביטוח חיים למקרה מוות אין צורך לעדכן את חברת הביטוח בשינויים שחלו במהלך תקופת הביטוח.

 
גורם אחר שמשפיע על הביטוח הוא עישון. הפרמיה עבור אדם שמעשן גבוהה יותר מזו של אדם שאינו מעשן. במקרה שהפסקתם לעשן – חשוב לדווח לחברה מתי בדיוק זה קרה. לרוב יש פרק זמן מסוים שחברת הביטוח מגדירה, ולאחריו, תוכלו לעדכן אותה והיא תבצע שינויים בפרמיה בהתאם.  
 
פרמטר נוסף המשפיע על הליך החיתום ותנאי הביטוח הנו ה-BMI  שלנו, כלומר, יחס משקל- גובה.  
 
נציין כי לעיתים, נדרש המועמד לביטוח למלא שאלון על מצבו הפיננסי, וזאת בעיקר במצב בו סכום הביטוח המבוקש גבוה ביחס למקובל. 
בנוסף, יתכן כי חברת הביטוח תבקש מהמועמד לעבור בדיקת רופא (הכוללת בין היתר בדיקת דם) ובמקרים מסויימים, גם בדיקת מאמץ.
 
שאלות ותשובות
 
מה אורכו של הליך החיתום?
הליך החיתום יכול להיות קצר מאוד, ולעיתים יהיה ארוך יותר. כל מבוטח בהתאם למצבו הרפואי, לסוג הביטוח והסכום המבוטח שביקש.
 
מילאתי טופס הצטרפות אך אני לא בטוח האם ציינתי את כל הדברים החשובים. מה לעשות?
כשיש ספק – אין ספק. כשממלאים טופס הצטרפות והצהרת בריאות תמיד עדיף לציין פרטים עודפים ולא רלוונטיים מאשר לגלות מאוחר יותר שהיינו צריכים לציין אותם. בעת הצורך, ניתן להתייעץ עם סוכן הביטוח או החברה המבטחת.
 
מה קורה אם חברת הביטוח מחליטה שהיא מקבלת אותי אבל בגלל סיכון כלשהו הפרמיה גבוהה יותר?
החברה מחויבת לעדכן את המבוטח, ולשלוח מכתב בו היא מציינת כי היא קיבלה אותו לביטוח, אך לפרט מהן הסיבות בגללן הפרמיה שלו תהיה גבוהה  ב-X  אחוזים.
 
מילאתי הצעה. איך אדע אם דחו אותי?
חברת ביטוח מחויבת לעדכן מועמד שדוחים את קבלתו. במקרה כזה, ניתן לנסות לערער על ההחלטה או לפנות לחברה אחרת.  באפשרות המועמד לערער על החלטת החברה באמצעות פניה בכתב לחתם החברה, בצירוף מסמכים רפואיים, נוספים על אלה שמסר לחברה, התומכים בשינוי החלטת החברה.
 
קיבלתי דף פרטי ביטוח. מה זה אומר?
דף פרטי הביטוח נשלח למבוטח לאחר קבלתו לביטוח ומהווה חלק בלתי נפרד מהפוליסה.
בדף פרטי הביטוח מוצג פירוט של תנאי הביטוח הספציפיים למבוטח, דוגמת, סכום הביטוח, גובה הפרמיה, פרטי המוטבים, מקצוע ותחביב מסוכן, מצב עישון ועוד. חשוב לבדוק את דף פרטי הביטוח ולראות שהכל תואם לפרטים שמולאו בטופס ההצעה.  
לקבלת הצעה אטרקטיבית לחץ כאן >>אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני על ידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני )ולא בייעוץ פנסיוני( ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה.
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.