האם תיק ההשקעות שלכם מנוהל בהתאם למטרות ולצרכים שהגדרתם? השאירו פרטים ונציגנו יחזור אליכם
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך באנר עליון של מדריך

מלחמת המטבעות העולמית ותיק ההשקעות שלנו

אם גם אתם משקיעים באג”ח ובמניות בחו”ל, כדאי שתכירו את הסיכון שמתווסף לתיקי ההשקעות שלכם - ההתערבות האגרסיבית של בנקים מרכזיים בעולם בשוקי הכסף

תמונה של המאמר: מלחמת המטבעות העולמית ותיק ההשקעות שלנו


בין המגמות העיקריות בכלכלה העולמית בשנים האחרונות בולטת ההתערבות האגרסיבית של בנקים מרכזיים ברחבי העולם בשוקי הכסף. הזרמות ההון המאסיביות ופעילותם הענפה של הבנקים המרכזיים בשוקי האג"ח והמט"ח יצרו למעשה מלחמת מטבעות עולמית, שבמסגרתה כל נגיד נוקט באמצעים "לא קונבנציונליים" על מנת לתמוך במשק שעליו הוא אמון.

מדוע דווקא שער החליפין נמצא במוקד הקרבות? מכיוון שהוא מהווה את הכלי המרכזי באמצעותו ניתן להטות את הכף לטובת מטרות הבנק המרכזי והמשק. עבור מדינות רבות, היחלשות המטבע המקומי מגדילה את כושר התחרות של החברות המקומיות בשוק הגלובלי. בעולם של צמיחה נמוכה, כל תוספת בפעילות הכלכלית היא מהותית.

נגידי הבנקים בארה"ב, בגוש האירו, בבריטניה ובעיקר ביפן הם הבולטים שמיישמים מדיניות אגרסיבית זו ולמעשה מובילים בלית ברירה את יתר הנגידים להגיב לפעולותיהם. הבנקים המרכזיים של הונג קונג, הודו, ברזיל ואפילו ישראל כבר דאגו לצמצם את פערי הריביות אל מול הכלכלות הגדולות. בנוסף, הם גם פועלים נמרצות בשוקי המט"ח מתוך מטרה למנוע תיסוף חד במטבע המקומי שלהן, שעלול לגרום לפגיעה משמעותית בייצוא.

חשוב להדגיש כי התוצאה של המדיניות המוניטארית שתוארה היא עלייה בתנודתיות שערי החליפין ולכך קיימות השלכות על תיק ההשקעות של המשקיע הישראלי.
בשנים האחרונות הוגדלה משמעותית החשיפה של המשקיעים בישראל לנכסים בחו"ל. אמנם מגמה זו נכונה בהיבט של הפחתת סיכוני השוק המקומי בתיק, אולם במקביל, ההשקעה בחו"ל מוסיפה לתיק מימד של סיכון מט"ח. אז כיצד מתמודדים עם סיכון זה?

גדר התיל של האג"ח

רכיב האג"ח מהווה את החלק הארי בתיק ההשקעות אצל מרבית המשקיעים. מטרתו העיקרית של הרכיב היא להניב בתיק תשואה שוטפת (Fixed Income). לכן, כל סיכון לא הכרחי שנוסיף מחייב פיצוי עם תוחלת תשואה חיובית. חשיפה למט"ח איננה עומדת בקריטריון זה. יהיו תקופות בהן מטבע יפוחת, בתקופות אחרות מטבע יתחזק, אבל לאורך זמן אין סיבה להניח מגמה עקבית של פיחות או ייסוף משמעותי של שער חליפין מסוים.

בנוסף, התנודות של שערי חליפין לרוב גבוהות יותר משל איגרות חוב. לפיכך, ייתכן כי השקעה באג"ח צמודה למטבע חוץ תניב למשקיע תשואה שלילית וזאת על אף תשואה חיובית שתירשם באג"ח עצמה. המשמעות היא שתנודות המטבע עלולות לנטרל את הרווחים שהתקבלו באיגרת החוב ואף לגרום להפסדי הון בתיק.

בהתאם לכך, אנו מעריכים כי יש מקום לגדר את הסיכון לחשיפה של שערי החליפין ברכיב האג"ח. הדרך ה"מלאכותית" לגידור מט"ח הינה באמצעות שימוש במכשירים פיננסים כדוגמת חוזה החלף (Swap) ואופציות. גידור זה רלוונטי בעיקר כאשר החשיפה לשער חליפין מסוים מהווה מרכיב משמעותי בתיק, למשל 5% ומעלה.

דרך נוספת ו"טבעית" יותר לגידור החשיפה למט"ח, היא פיזור רחב של רכיב האג"ח בין מספר מטבעות שונים כך שפיחות במטבע אחד יקזז תיסוף במטבע אחר ולהיפך. מובן כי ככל שהפיזור יהיה נרחב יותר כך גם סטיית התקן בתיק תפחת ואפקט הגידור יהיה משמעותי יותר.

גידור טבעי במניות

בשונה מרכיב האג"ח, לסיכון מט"ח יש השפעה פחותה ברכיב המניות, וזאת ממספר סיבות.
ראשית, למעט מצבי קיצון, לרוב תנודות שערי המניות גבוהות יותר ביחס לשערי חליפין. כתוצאה מכך, בניגוד לרכיב האג"ח, השפעת החשיפה למט"ח איננה מהותית ולאורך זמן אינה צפויה לגרוע מהתשואה הכוללת של המשקיע.

שנית, חשוב לזכור כי בניגוד להשקעה באיגרות חוב לא צמודות בישראל, בהן החשיפה למט"ח לא קיימת בכלל, השקעה במניות בארץ כוללת חשיפה לתנודות שערי החליפין בעולם. הסיבה לכך היא פעילותן של מרבית החברות הישראליות מחוץ לגבולות המדינה, אם באמצעות ייבוא וייצוא סחורות ואם דרך תשלומים ותקבולים מחו"ל, אשר מתבצעים במט"ח.


יתרה מכך, מכיוון שגם חברות בחו"ל נוהגות לבצע סחר חוץ, השקעה במניה בחו"ל חושפת אותנו למטבעות של מדינות נוספות פרט למטבע הנקוב במניה. על כן, גידור החשיפה למט"ח בהשקעה ברכיב המניות נעשה באופן "טבעי" והצורך בגידור "מלאכותי" דרך נגזרים פיננסים הוא נמוך.

בשורה התחתונה, חשוב להתאים את אופן ההתגוננות בתיקי ההשקעות בפני מלחמת המטבעות העולמית בהתאם למטרות ההשקעה. ברכיבים מוטי הכנסה שוטפת עדיף להפחית את הסיכון ככל הניתן ובכלל זה את סיכון המט"ח. לכן, ברוב המקרים מומלץ לגדר את המט"ח.
לעומת זאת, ברכיב המניות, חשיבות הגידור נמוכה יותר נוכח העובדה שהשפעת תנודות המט"ח על המניות היא פחותה ביחס לאג"ח ולאור החשיפה הטבעית לשערי חליפין שיש לחברות עצמן.

אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואינו מהווה הצעה לרכישת ני"ע. 
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.