בואו להכיר את הדור הבא של החיסכון עם פסגות גמל להשקעה. לפרטים נוספים
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת יותר לעומק

ממכשירים מוּבְנים למכשירים מוּבָנים

שש שנים חלפו מאז המשבר העולמי של שנת 2008, שלימד את המשקיעים מספר לקחים חשובים, שאת העיקרי שבהם ניתן לראות כיום מיושם כהלכה במרבית תיקי ההשקעות. מהם אותם לקחים וכיצד הם מיושמים כיום?

תמונה של המאמר: ממכשירים מוּבְנים למכשירים מוּבָנים




באמצע החודש שחלף ציינו ברחבי תבל שש שנים ליום שבו העולם עצר מלכת ומחוגי הכלכלה איימו לעצור את סיבובן. כלכלנים נוהגים לומר שזרעי המשבר הבא נזרעים במהלך הטיפול במשבר הקודם ואפשר לומר שכך גם היה במשבר העולמי של 2008. שבע שנים מוקדם יותר מאותו בוקר שבו ליהמן ברדרס הודיע על הפסקת פעילותו, ארע אסון התאומים, אשר העמיק עוד יותר את המיתון שבו הייתה שרויה כלכלת ארה"ב לאחר התפוצצות בועת ההיי-טק.
בצעד חסר תקדים החל הבנק הפדרלי להוריד את ריבית הבסיס עד לשיעורה הנמוך בהיסטוריה - 1%. ביסוס ריבית ריאלית אפסית בשנים האחרונות הביא אמריקנים רבים לצרוך את מלוא הכנסתם ומעבר לכך. במקביל, התמריץ של חברות הפיננסים בוול סטריט להשיג תשואה גבוהה ככל הניתן על ההון, הניע אותן ליצירת מכשירים פיננסיים מורכבים ומתוחכמים לשוק הנדל"ן בארה"ב.

באופן פשטני, ניתן להמחיש את פעילות תעשיית המשכנתאות טרם המשבר העולמי באופן הבא: משפחה אמריקנית החליטה לרכוש בית חדש, פנתה לסוכן משכנתאות שארגן עבורה הלוואה בגובה 95% משווי הבית לתקופה של 30 שנה בריבית נמוכה (שנבעה מהריבית במשק). הסוכן קיבל אישור להלוואה והעבירה לבנק למשכנתאות. באופן דומה, נטלו מיליוני אזרחים אמריקאים משכנתאות שאותן קיבצו הבנקים ומכרו כתיק הלוואות לבנק השקעות בוול סטריט. מכירת זרמי המזומנים של נוטלי המשכנתאות הכניסה הון חדש לבנקים ואפשרה מתן הלוואות נוספות מצדם. בנקי ההשקעות, כדוגמת ליהמן ברדרס ודומיו, הנפיקו את תיק ההלוואות בצורת אגרות חוב מגובות במשכנתאות, (MBS - (Mortgage Backed Securities, ואת מרביתן מכרו למשקיעים מוסדיים (בעיקר קרנות פנסיה וגידור), לחברות ולמשקיעים פרטיים ברחבי העולם.

כל מסיבה נגמרת מתישהו
בתקופות צמיחה, תהליך זה פועל לטובת הכלל, שכן שיעור הריבית ללווי המשכנתאות נעשה זול יותר, מגזר הפיננסים נהנה מהגאות בפעילות העסקית והמשקיעים זוכים לתשואה גבוהה יותר על כספם, בהשוואה לחלופות אחרות כגון אגרות חוב ממשלתיות. ייתכן שלו הייתה מתבצעת בדיקה נאותה לגבי איתנותם הפיננסית של נוטלי המשכנתאות, התהליך היה ממשיך להתקיים גם כיום והשווקים הפיננסיים לא היו נופלים לתהום.

הנדבך החסר שבסופו של דבר הפיל את מגדל הקלפים הוא הסאב-פריים. באופן גס נחלקים משקי הבית המבקשים ליטול משכנתאות לשניים: הראשון הם לווי פריים, בעלי הכנסה מעל לממוצע או שבבעלותם נכסים שיכולים לשמש כבטוחות. הסוג השני מכונה לווי סאב-פריים, המאופיינים בהכנסה נמוכה, ללא עבודה קבועה או נכסים משמעותיים, ובעלי היסטוריית אשראי בעייתית.
במצב תקין, לווים שהינם מסוכנים יותר אמורים ליטול משכנתאות בריבית גבוהה יותר, על מנת לפצות את הבנק בגין הסיכון שנטל. בנוסף, ניתן להקטין את הסיכון הגלום על ידי צמצום גובה המימון לבית. בפועל, שיעורי הריבית הנמוכים במשק האמריקאי וההפקרות בבדיקת יכולת ההחזר של הלווים, הביאו לאישור משכנתאות גם לאותם לווי סאב-פריים. חמור מכך, בשל הציפיות להמשך עליית מחירי הנדל"ן ניתנו הלוואות גם במלוא גובה הנכס, ולעתים אף מעבר לו.

המסיבה הייתה עשויה להימשך עוד זמן רב, אולם לפתע, במהלך שנת 2006, החלה ירידה בלתי צפויה במחירי הנדל"ן למגורים בארה"ב, מספר הפיגורים בתשלום המשכנתאות החל לעלות, ואט אט החל להתגלגל כדור השלג לעבר השווקים הפיננסיים. אגרות החוב מגובות המשכנתאות ומכשירים נגזרים נוספים על שוק הנדל"ן האמריקני איבדו חלק ניכר מערכם, עד שבאמצע יולי 2007 הודיע בנק ההשקעות בר סטרנס על קריסת שתי קרנות גידור בניהולו. אירוע זה, שבישר באופן רשמי את תחילתו של משבר האשראי העולמי, הביא את בר סטרנס לחדלות פירעון מספר חודשים מאוחר יותר והבהיר למשקיעים ברחבי תבל שהמשבר רק הולך להתעצם.

הפקת לקחים
את ההמשך ששיאו בקריסת ליהמן כולנו מכירים. כעת, במבט לאחור עלינו לשאול עצמו מה בעצם נלמד מהמשבר העמוק ביותר במאה השנים האחרונות? אם כך, ניתן לומר כי המשבר לימד את המשקיעים מספר לקחים חשובים, ביניהם החשיבות לבצע פיזור סיכונים נרחב בתיק ולהעדיף נכסים נזילים, כלומר, השקעות שניתן לממש באופן מיידי, גם על חשבון חלק מהתשואה. לקח זה נלמד בעיקר על ידי משקיעים שהמסחר באגרות החוב שאותן רכשו קפא ושקרנות הגידור שבהן החזיקו הודיעו להם חד-צדדית על דחיפת האפשרות למשוך את כספם למועד עתידי לא ידוע.

לא פחות חשוב מכך ולמעשה ייתכן שהלקח המרכזי ממשבר 2008 הוא החשיבות לביצוע השקעות פשוטות ושקופות. אם עד אז, הייתה נהירה למוצרים מוּבְנים בשמות אקזוטיים כמו CDO, MBS, ARS, הרי שבשנים האחרונות המכשירים המהונדסים פיננסית נידונו לכליה ומנגד, עלתה בעולם ההשקעות קרנם של המכשירים המוּבָנים, בראשם קרנות הנאמנות הפתוחות לציבור וכמובן, תעודות הסל העוקבות אחר מדדי מניות ואג"ח בולטות ברחבי העולם.

החזרה להשקעות סחירות ומפוקחות היא ללא ספק גולת הכותרת של לקחי משבר 2008 וסביר להניח כי עד שלא נחזור לשמוע שוב את המשפט "הפעם זה שונה", אפשר להרגיש בנוח עם המצב בשווקים הפיננסיים.






 פסגות עוסק בשיווק השקעות ולא בייעוץ ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. לפסגות אין עניין אישי במידע שמוצג לעיל. המידע שמוצג אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ני"ע.
 

אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.