באנר עליון של מדריך באנר עליון של מדריך

מניות או לא להיות?

שוק המניות, על אף שהיקף הפעילות בו קטן בהשוואה לאגרות החוב, זוכה למקום של כבוד בשוק ההון והוא לעיתים קרובות האסוציאציה הראשונה שעולה כשמדברים עליו. התנודות בשווקים שמתרחשות לעיתים בתקופות קצרות של כמה שבועות ואף ימים, גורמות לחלק ניכר מהמשקיעים לבצע שינויים תכופים בתיקים שפעמים רבות גורמים להפסדים. האם שילוב מניות בתיקי ההשקעות הוא הכרחי?

תמונה של המאמר: מניות או לא להיות?


למה מניות מקבלות את כל הכותרות ואיך מחליטים על שיעור המניות בתיק?

האסוציאציה הראשונה שעולה לראש כשמדברים על שוק ההון היא מניות. על אף ששוק המניות בארץ ובעולם הוא קטן משמעותית בגודלו ובהיקף הפעילות בו בהשוואה לאיגרות חוב, הוא עדיין זוכה למלוא אור הזרקורים. ממש כמו חלוץ בכדורגל, השערים וההחמצות שלו מסוקרים הרבה יותר מאשר ההצלות של השוער והגליצ'ים של שחקני ההגנה והקישור האחורי.

כל מהדורת חדשות ברדיו מציינת את השינויים במדדי המניות המרכזיים בבורסה וכאשר יש שינוי חד במחירי המניות (לרוב כלפי מטה), גם יתר אמצעי התקשורת מדווחים בהרחבה על אותן עליות חדות או על המשבר הפוקד את השווקים.

הדיון המוגזם סביב שוק המניות משפיע על תפיסת המשקיעים את תפקיד שוק ההון ועל מצבי הרוח שלהם. בתכליתן, מניות אמורות לאפשר לנו כחוסכים עוד אלטרנטיבה להגדיל את חסכונותינו לאורך זמן. הן עוד כלי השקעה לצד אפשרויות חיסכון עיקריות כמו פיקדונות בבנקים, תוכניות חיסכון, איגרות חוב ממשלתיות וקונצרניות, קרנות נאמנות ותעודות סל.

האם מניות הן מרכיב הכרחי בכל תיק השקעות?

אחת הסברות הרווחות בשוק ההון היא שהשקעה במניות מניבה את התשואה הגבוהה ביותר מבין אפיקי ההשקעה הזמינים בבורסה. הנחה זו מגובה בסטטיסטיקה ארוכת שנים שמעידה כי שוקי המניות מניבים בממוצע תשואה שנתית גבוהה יותר ביחס לאיגרות החוב הממשלתיות. ואכן, משקיעים רבים שמים את יהבם על מניות מתוך ההערכה שאותה סטטיסטיקה תמשיך לעבוד גם בעתיד.

עם זאת, מניסיוננו, ההשקעה במניות היא לעתים בעייתית מבחינה התנהגותית עבור המשקיע הממוצע. מאחר והתנודות בשווקים הן כל-כך חדות ומתבצעות בתקופות קצרות של כמה שבועות ואף ימים, חלק ניכר מהמשקיעים מבקשים לשנות בתכיפות רבה את החשיפה שלהם למניות.

הבעיה היא שהשינויים המתבקשים עומדים בקנה אחד עם כיוון השוק. המשמעות היא שהרבה משקיעים רוכשים מניות כשהשוק עולה ומממשים במהירות כאשר השוק יורד. לרוב, פעולות מסוג זה גורמות להפסדים בתיק.

מסיבה זו, התזזיתיות של מרבית המשקיעים ביחס להשקעה במניות מונעת מחלק גדול מהם להרוויח באפיק זה. מחקרים רבים בארץ ובעולם מעידים כי גם בתקופות שבהן שוקי המניות רושמים עליות שערים, עדיין ישנם משקיעים רבים שמופסדים על ההשקעות שלהם במניות. לכן, לא מפתיע לגלות שלאורך זמן, גם כשמדדי המניות עולים בממוצע, עדיין הציבור הרחב מופסד על השקעותיו. אם כך, עולה השאלה המתבקשת האם משקיעים פרטיים צריכים בכלל מניות בתיק?
 
 הפרקטיקה מנצחת את התיאוריה

אם מתבססים על ספרי הלימוד בכלכלה, אז התשובה לכך ברורה: כן. חייבים לכלול מניות בתיק ההשקעות מאחר והן מהוות מרכיב חשוב ליעילות של התיק. כלומר, היכולת להגדיל את התשואה הכוללת של התיק ללא תוספת משמעותית של סיכון. אולם, אם מבססים את התשובה גם על היכולת המעשית של המשקיעים הפרטיים להתמיד בהשקעה במניות לאורך זמן, כולל בתקופות תנודתיות מאוד, מגיעים למסקנה שלא בהכרח חייבים להחזיק מניות בתיק.

בניגוד לתיקים השקעות מוסדיים, שמנוהלים באופק השקעה ארוך יותר מכספים פרטיים וסובלים פחות מהטיות התנהגותיות, בתיק של לקוח פרטי, לרוב המטרה היא פשוט להשיג תשואה חיובית וגבוהה מפיקדון. לכן, על מנת להשיג מטרה זאת, לא חייבים בהכרח חשיפה למניות, אלא יש צורך בתמהיל השקעות מגוון ומאוזן של איגרות חוב ממשלתיות וקונצרניות. אפיקים אלו הם תנודתיים פחות מהאפיק המנייתי ובמבחן התוצאה, למשקיעים קל יותר להתמיד בהשקעה בהם ולקצור את פירות התשואה שהם מניבים.

גם אם אתם מחליטים להקצות שיעור מסוים מהתיק למניות, שהרי מדובר באפיק בעל פוטנציאל לתוספת תשואה משמעותית לתיק (כמו גם תוספת סיכון), מומלץ להגביל את שיעור החשיפה בהתאם ליכולת הפסיכולוגית שלכם לשאת הפסד. בהקשר זה, כלל האצבע הוא לקחת בחשבון שחשיפה של 10% למניות בתיק עלולה ליצור הפסד כולל של 2% בתיק תוך פחות מחודש ועד הפסד של 5% בתיק בשנה נתונה. לכן, אם אינכם בנויים להפסד של 5% מכספכם במהלך שנה נתונה, כדאי שתשמרו על פוזיציה מנייתית מזערית, אם בכלל, בתיק ההשקעות שלכם.

לסיכום, אין ספק כי מניות היו וימשיכו להיות הסחורה המדוברת ביותר בשווקים הפיננסיים. יחד עם זאת, חשוב לזכור שהשקעה במניות, ודאי בתקופה הנוכחית, מתאימה רק לאלו שיש ביכולתם להתמיד לאורך זמן ומסוגלים להתעלם מהתנודות החדות שחווה השוק ביומיום. 
אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני/ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק פנסיוני/יועץ מס בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני) ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה.

אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.