באנר עליון של מדריך לדעת יותר לעומק

מתכון מנצח לבחירת מניות

יניב קוניס | 28.01.2015

עונת הדוחות הנוכחית היא הזדמנות טובה לאתר מניות של חברות שרוכבות על מומנטום חיובי וחברות שהצליחו לחזור לתלם באופן שיאפשר למשקיעים להשיג בתקופה הקרובה תשואה עודפת על השוק.

תמונה של המאמר: מתכון מנצח לבחירת מניותבעוד כחודש נציין שש שנים לתחילת הראלי הגדול בשוקי המניות בעולם. הביצועים המרשימים של השווקים משכו לאורך הדרך עוד ועוד משקיעים שביקשו גם הם ליהנות מהתשואות הגבוהות שהניבו המניות בשנים האחרונות. כאן חשוב להדגיש כי ככל שהשווקים "תופסים גובה" כך גם גוברת תחושת הפחד של המשקיעים ממימוש מתקרב. אותו "פחד גבהים" מתבטא מדי פעם בתנודתיות חריגה בשוקי המניות, אשר מגיבים בצורה חדה לאירועים מזדמנים.

מכאן, שכיום, לאחר תקופה ארוכה שהשוק נע בכיוון אחד, יש מקום לבחינה מעמיקה יותר של הנכסים המושקעים ובעיקר לסלקטיביות רבה יותר בבחירת ההשקעות שלנו. בנוגע להשקעה במניות, זה הזמן לנטרל את שלל הגורמים ההתנהגותיים ולהתמקד בכלכלה העומדת מאחוריהן.

כמו בכל מתכון מנצח הסוד הוא ברכיבים, ובמקרה של מניות הדרך לבחירה מוצלחת עוברת בבחינת הנכס שהן מייצגות - רווחי החברות. ליתר דיוק, עלינו לבחון את הביצועים העסקיים של החברות הנסחרות בשווקים ולעקוב אחר מגמות הרווח וההכנסות שלהן בהשוואה לתחזיות הקונצנזוס.

ניתן לסווג את החברות השונות לשלושה סוגים עיקריים: חברות שמכות באופן עקבי את התחזיות המוקדמות, חברות שנוהגות להציג ביצועי חסר לאורך זמן וכל היתר. כלומר, חברות שתוצאותיהן הכספיות אינן קוהרנטיות עם ציפיות השוק.


לרכב על המומנטום
הסוג הראשון של החברות, שכאמור, מציגות על פני זמן (לפחות 4 רבעונים ברצף) ביצועים עודפים ביחס לקונצנזוס, נהנות לרוב ממומנטום חיובי בקרב המשקיעים. הסיבה לכך היא שאותן תוצאות עסקיות טובות שנשמרות לאורך זמן ומתבטאות בעלייה בהיקף ההכנסות, בתזרים המזומנים ובשורת הרווח, מעידות על פי רוב על מערכת כלכלית משומנת. תהליך זה של מומנטום חיובי בביצועים העסקיים צפוי להמשיך ולתדלק את עצמו ובכך לתחזק ואף לחזק את עניין המשקיעים בחברה ובמנייתה.

יש לא מעט דוגמאות לחברות שעונות על קריטריון זה של השגת מומנטום חיובי על תחזיות השוק. למשל, יצרנית הרכיבים האלקטרוניים לתעשיית התקשורת אבאגו (סימול: AVGO), אשר הכתה את תחזיות הרווח ב-19 מתוך 20 הרבעונים האחרונים! בכך חברה זו נהנית מביקוש הולך וגובר למנייתה, שמתבטא בתשואה עודפת משמעותית מעל שוק המניות בכלל, ובפרט אל מול חברות בתחום הפעילות שלה.

דוגמה נוספת לחברה מעניינת שנהנית ממומנטום בתוצאות העסקיות שלה היא אמברלה (סימול: AMBA),   יצרנית שבבים מתקדמים לעיבוד קבצי וידאו ותמונה, המוכרת בעיקר כספקית העיקרית למצלמות גו פרו. אמברלה מביסה את תחזיות השוק המוקדמות בכל רבעון בשנתיים האחרונות ולאור זאת לא מפתיע שהחברה מציגה תשואה פנומנלית של יותר מ-800% מאז הנפקתה באוקטובר 2012, פי 16 ממדד נאסד"ק הכללי בו היא נכללת!

תופעה זו אינה נחלת שוק המניות האמריקאי בלבד. גם באירופה ניתן למצוא חברות שמניותיהן נהנות ממגמה דומה. למשל, רקיט בנקיזר הבריטית (סימול: RB.LN), אשר מתמקדת בתחום מוצרי צריכה לבית ומוכרת בעיקר בזכות מוצרי הניקיון שלה: וניש קליה, קלגון וסיליט באנג. מוצר הדגל של החברה הוא טבליות למדיח כלים (פיניש), בו היא נהנית מחדירת המותג למטבחים בשווקים מתעוררים.
עדות להצלחת החברה ניתן לראות בתוצאותיה בשנים האחרונות, כאשר גם בבורסה בלונדון המשקיעים לא מתעלמים מהעובדה שרקיט מכה את תחזיות האנליסטים כבר למעלה משנתיים ברצף, והדבר בא לידי ביטוי בתשואת יתר של כ-30% במנייתה ביחס למדד פוטסי 100.


היפוך מגמה = פוטנציאל לתשואה עודפת
בניגוד לחברות שמצליחות לשכנע באופן עקבי את המשקיעים כי הן ראויות לאמונם, קיימות לא מעט חברות ציבוריות שמאכזבות את השוק רבעון אחר רבעון. אותו פספוס תחזיות שמתרחש במשך מספר פעמים ברציפות מייצר למניותיהן מומנטום שלילי וגורם לכך שחברות אלו יפגינו ביצועי חסר ביחס לשוק.

אם נבחן את התוצאות העסקיות של יצרנית מותגי היוקרה לואי ויטון, נגלה כי מזה 3 שנים החברה אינה עומדת בציפיות השוק ובתגובה מנייתה מאופיינת מאז בתשואת חסר משמעותית בהשוואה לחברות צריכה מתחרות. גם BASF מגרמניה מציגה תמונה דומה: במשך תקופה ארוכה מפספסת ענקית הכימיקלים את התחזיות ולאור זאת לא מפתיע כי היא מציגה בשנתיים האחרונות ביצועי חסר של כ-35% ביחס לדקס.

לא אחת, מניות מסוג זה עשויות לפתות את המשקיעים שמחפשים לנצל הזדמנויות בשווקים. שהרי, מניה שאיבדה ערך רב תוך זמן קצר, נתפשת כאותה סחורה רק במחיר "מבצע". אולם, חשוב לזכור כי סכין שנופלת יכולה להמשיך ולפצוע. במלים אחרות, חברה שמנייתה צנחה, עלולה להמשיך ולאבד עוד גובה רב כל עוד לא תצליח לשכנע את המשקיעים כי ביכולתה לשפר באופן משמעותי את התוצאות העסקיות שלה.

כיצד בכל זאת ניתן למצוא הזדמנויות השקעה במניות שנחתכו לאחרונה בחדות? האסטרטגיה המתאימה היא לעקוב אחר חברות שעוברות היפוך מגמה בביצועים העסקיים. כלומר, להשקיע במניות של חברות שחזרו לאחרונה לתלם מבחינת יכולתן לעמוד ואף להכות את ציפיות האנליסטים. לעתים תכופות, מניות אלו "עולות על הגל" וזוכות בביקושים הולכים וגוברים לאור הזכייה המחודשת של החברה באמון המשקיעים.

בהיבט זה, שווה לעקוב בעונת הדוחות הנוכחית אחר חברות שהצליחו להכות ברבעון האחרון את התחזיות, לאחר תקופה ארוכה של דשדוש ואכזבה שחוו המשקיעים במניותיהן. דוגמה לחברה מסוג זה היא יצרנית מדפסות התלת-מימד 3D Systems (סימול: DDD) אשר עקפה ברבעון הקודם את תחזיות הרווח, וזאת אחרי 4 רבעונים רצופים בהם פספסה את התחזיות. במידה והחברה תפתיע לטובה גם בדוחות הקרובים שיפורסמו בחודש הבא סביר כי תיווצר במנייתה הזדמנות השקעה מעניינת.

לסיכום, שוקי המניות בעולם נמצאים כיום בסיטואציה שמחייבת את המשקיעים לנהוג במשנה זהירות בבחירת הנכסים. מי מכם שמבקש להיות קרוב לביצועי השוק הכללי ימצא חברות רבות שעומדות בקונצנזוס. לעומת זאת, מי שמעוניין להשיג יותר בתנאי השוק הנוכחיים, יאלץ לפלס את דרכו בין מגוון האפשרויות השונות בשוק המניות על מנת לרכב על המומנטום של אותן חברות שמצליחות להכות בהתמדה את הקונצנזוס. פתרון נוסף הוא לאתר את היפוך המגמה בחברות שנהגו לפספס באופן עקבי את התחזיות אולם לאחרונה "חזרו לתלם".
תמונה של המאמר: מתכון מנצח לבחירת מניות
פסגות עוסק בשיווק השקעות ולא בייעוץ ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. לפסגות יש עניין אישי במידע שמוצג לעיל. המידע שמוצג אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ני"ע.
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.