האם גם אתם רוצים להבטיח את עתידכם הכלכלי? השאירו פרטים ונציג פסגות יחזור אליכם בהקדם
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך באנר עליון של מדריך

עוזבים מקום עבודה: אל תשכחו לדאוג לזכויות שלכם

כל פעולה שננקטת בעת עזיבת מקום עבודה, ולא משנה באיזה גיל, יכולה להשפיע על הפנסיה ועל היקפה. איך לדאוג לביטוח ולנושא הפיצויים? איך לשלם כמה שפחות מס? כל התשובות במדריך שלפניכם..

תמונה של המאמר: עוזבים מקום עבודה: אל תשכחו לדאוג לזכויות שלכם
אם עזבתם מקום עבודה, בין אם מרצונכם או בעקבות פיוטרים, הרי שחשוב מאד לדאוג לזכויות הפנסיוניות שלכם, משום שכל פעולה שתנקטו עשויה להשפיע על הפנסיה והיקפה. מה עליכם לעשות?- להקפיד על חמשת השלבים הבאים:

שלב 1 – קודם כל דואגים לביטוח
אם מקום העבודה הפריש עבורך לקרן פנסיה או לביטוח מנהלים, הרי שצברת גם זכויות, הכוללות לרוב לפחות את אחד מהביטוחים הבאים: אובדן כושר עבודה וביטוח במקרה של פטירה. הביטוחים הללו מתבססים על רציפות התשלומים לקרן, ולכן הפסקת תשלומים (במקרה שתעזבו מקום עבודה ותישארו ללא עבודה למשך תקופה מסוימת) עלולה להביא לפגיעה משמעותית בביטוח.

שימו לב: לשמור על הרכיב הביטוחי שלכם זה אחד הדברים החשובים שיש לשים אליהם לב כשעוזבים עבודה, שכן אם יחול שינוי במצב הבריאותי, ישנה סכנה לפגיעה ביטוחית משמעותית. בנוסף, הפסקה בהפקדות עלולה להביא למצב שבעת הבקשה לחידוש, ייתכן כי התנאים ישתנו (בשל שינוי במצב בריאותי, גיל וכו’) ובחלק מהמקרים, תידרשו לעבור חיתום רפואי מחדש.

כיצד עושים זאת?
1 .יש ליצור קשר עם הסוכן הפנסיוני או עם החברה המנהלת את
קרן הפנסיה שלכם ולברר מה צריך לעשות על מנת שהביטוחים לא יפגעו. חשוב לציין כי בקרן פנסיה חדשה קיים מנגנון בשם “ארכת ביטוח” לפיו שומרת הקרן באופן אוטומטי על הביטוח למשך תקופה של עד חמישה חודשים או עד תקופת הביטוח הרצופה האחרונה, הנמוך מבניהם, כאשר התשלום עבור הביטוח מתבצע באופן אוטומטי מתוך היתרה הצבורה בקרן שלכם. אפשר לבקש לערוך הסדר להמשך תשלום עלות הריסק לתקופה של עד 24 חודשים בהתאם לתקופת החברות בקרן ובכפוף לתקנון קרן הפנסיה בתשלום שיגבה בהוראת קבע או מתוך היתרה בקרן שלכם.

2 .עבור מי שטרם מצא עבודה אך מעוניין להמשיך להפקיד לקרן הפנסיה, מומלץ להעביר הפקדה בסכום הביטוח הקרוב ככל האפשר לשכר המבוטח הקודם, כלומר, לשכר האחרון אצל המעסיק הקודם, וזאת בכדי לצמצם את הפגיעה בגובה הכיסוי הביטוחי.

שלב 2 – לקבל את כספי הפיצויים
אם עזבתם מקום עבודה בתנאים המזכים אותכם בקבלת פיצויים מהמעסיק, ניתן לקבל אותם ישירות מהמעסיק או לחילופין מקופת הגמל, מביטוח המנהלים או מקרן הפנסיה  על ידי שחרור כספי הפיצויים שהופקדו על שמכם לצרכי פיצוי פיטורין.

כיצד עושים זאת?
1.בעת סיום העסקה מקבל העובד מהמעסיק מכתב המופנה לחברה המנהלת את כספי הפנסיה או קופת הגמל שלו, בו הוא מודיע לקרן או לקופה האם כספי הפיצויים שהופקדו מועברים לטובת העובד, או שהוא מבקש לקבלם חזרה.

2.בנוסף מקבל העובד מהמעסיק “טופס 161". בטופס מפרט המעסיק בין היתר, את המקורות מהם הוא מתכוון לשלם את הפיצויים, כלומר את שמות הקופות בהן נצברו הפיצויים.

שלב 3 – המטרה: לשלם כמה שפחות מס
יש לציין כי בכל הקשור למס הכנסה, כספי הפיצויים מתחלקים למעשה לשניים – החלק הראשון פטור ממס עד לתקרה הקבועה בחוק ( 12,230שקלים לכל שנת עבודה נכון לשנת 2016) ועל יתרת הפיצויים יש לשלם מס הכנסה בהתאם להכנסה באותה שנה (כלומר בהתאם למדרגות המס).

חשוב לקבל ייעוץ מקצועי ממומחה מס לפני משיכת כספי הפיצויים שכן על ידי תכנון מס נכון אפשר לחסוך כסף.

כך למשל, ניתן לבקש מפקיד השומה בסניפי מס הכנסה לבצע פריסת מס על כספי הפיצויים. אפשרות נוספת היא לנסות לדחות את הפרישה (עד כמה שניתן) לרבעון האחרון של השנה. מי שפורש ברבעון האחרון יכול לבקש מרשות המיסים שיראו אותו כמי שפרש בתחילת שנת המס הבאה מה שיכול להקטין את המס שישולם אם ההכנסה בשנה זו תהיה נמוכה יותר.

שלב 4 – מה עושים עם כל הכסף הזה?
אין ספק שיש פיתוי רב למשוך את כספי הפיצויים אבל חשוב לעצור רגע לפני שעושים זאת, משום שכספי הפיצויים מהווים מרכיב משמעותי מאוד בחסכון הפנסיוני, ובמקרים מסוימים, יכולים להוות קרוב למחצית מסך
החיסכון הפנסיוני הנצבר. לכן, כדי לשמור על פנסיה סבירה (ביחס לשכר בגיל העבודה) יש לשקול השארת כספי הפיצויים בקרן הפנסיה לטובת הקצבה החודשית שתתקבל בעת היציאה לפנסיה.

חשוב לציין שבמידת הצורך, כדאי לשקול לקיחת הלוואה מהחברה המנהלת את קרן הפנסיה (על חשבון כספי התגמולים), וזאת על מנת לא לפגוע בהיקף החיסכון.

זכרו שעובד יכול להשאיר את הכספים בקופה ולא למשוך אותם. להחלטה הזו יש גם השפעה על היקף המס שישולם בעת המשיכה ובעתיד. לכן, מומלץ להתייעץ על כך עם גורם מקצועי. באופן כללי, האפשרויות במצב זה, הן:

1.לייעד את הפיצויים לפנסיה, כך שהם יתווספו לקצבה החודשית שתתקבל בעת היציאה לפנסיה (רצף קצבה). אפשר גם לייעד רק את הפיצויים החייבים במס למטרת קצבת הפנסיה, ולמשוך את החלק הפטור ממס.

2.עבור פיצויים שנצברו בקופת גמל או בקרן פנסיה, ניתן לבצע התחשבנות מס (להגיש לקופה את טופס 161 או אישור פקיד שומה והקופה תנכה את המס) ולהשאיר את הכספים בחשבון חדש בקופת גמל במעמד עצמאי כך שכספי הפיצויים יישארו נזילים. חוסך שירצה, יוכל בעתיד למשוך אותם ולשלם מס רווח הון על הרווח הריאלי (25%), אופציה אחרת היא למשוך את הכספים בפרישה כקצבה וליהנות מקצבה פטורה ממס.

3.ניתן להשאיר את הכספים בקופת הגמל ולדחות את תשלום המס עד למועד הפרישה מהמעסיק האחרון (רצף זכויות פיצויים). אפשר לעשות זאת עם מספר בלתי מוגבל של מעסיקים כל עוד העובד יתחיל לעבוד אצל מעסיק חדש בתוך שנה ממועד סיום העסקתו אצל המעסיק האחרון. מי שיבחר באופציה זו יוכל להתחרט תוך שנתיים (בכפוף להוראות הדין) ולמשוך את הכסף.

חשוב לשים לב: חוסך בעל קרן פנסיה ותיקה (כגון הע”ל של פסגות) צריך לבדוק האם משיכת הפיצויים תחסום את הקרן להפקדות ואף תשלול את הזכאות לקבלת קצבת זקנה (כפי שקורה בחלק מהקרנות הוותיקות) ולכן במקרים מסוימים רצוי שלא למשוך את הפיצויים.
 
שלב 5 – בשעה טובה, חוזרים לעבוד

הבחירה בקרן הפנסיה אליה יופקדו הכספים על ידי המעסיק היא שלכם בלבד!
תמונה של המאמר: עוזבים מקום עבודה: אל תשכחו לדאוג לזכויות שלכם


שכירים?
מי שמתחיל לעבוד כשכיר במקום עבודה חדש, רשאי לעדכן את המעסיק כי ברצונו לבצע הפקדות לקרן הקיימת וזאת על מנת לשמור על זכויותיו.

עצמאיים?
אם החלטתם ללכת לכיוון עצמאי, קודם כל מזל טוב ובהצלחה. גם כעצמאיים חשוב להמשיך לדאוג לעתיד הפנסיוני שלכם. יש להמשיך לבצע הפקדות לקרן פנסיה כאשר, מומלץ להעביר סכום אשר יגלם שכר מתאים ריאלי בהתאם להכנסה הצפויה.

 

בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע בכל החלטה הקשורה לחיסכון הפנסיוני בעת עזיבת מקום עבודה, ובכלל. יש לזכור כי כל החלטה כזו יכולה להשפיע על היקף הפנסיה שלכם, ומכאן, שגם על איכות חייכם בגיל השלישי.


 


אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני בידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני) ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה.
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.