האם גם אתם רוצים להבטיח את עתידכם הכלכלי? השאירו פרטים ונציג פסגות יחזור אליכם בהקדם
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת לנהל את הכסף שלי

עצמאים שחוסכים לפנסיה? אתם יכולים לקבל כסף חזרה מהמדינה

רשמו ביומן: יום ראשון, ה-31 בדצמבר 2017, הוא היום האחרון ליהנות מהטבות מס מהפקדה לקופות גמל, קרנות השתלמות וקרנות פנסיה. איך גם אתם תוכלו ליהנות מההטבות?

תמונה של המאמר: עצמאים שחוסכים לפנסיה? אתם יכולים לקבל כסף חזרה מהמדינה

עצמאים רבים בוודאי מכירים את התחושה הבאה: המיסים השונים מכבידים לא מעט, בעיקר כשרוצים להפנות חלק מההכנסות גם לטובת החיסכון הפנסיוני, ולעיתים נראה שקשה מאוד לסיים את החודש בצורה סבירה. זו גם הסיבה שישנם עצמאים שמחליטים לוותר על חיסכון משמעותי לפנסיה או לקרן השתלמות. יחד עם זאת, ועל אף הקשיים, חשוב לדעת שמדובר בחיסכון חשוב שאסור לוותר עליו. אם תוסיפו לכך את הטבות המס המשתלמות שמעניקה המדינה על הפקדות לחיסכון הפנסיוני, תגלו מוצר אטרקטיבי במיוחד.
 

בין אם הפקדתם לקרן השתלמות, קופת גמל או קרן פנסיה במהלך השנה, ובין אם לא, יש לכם הזדמנות להרוויח לא מעט כסף עבור ההפקדות הפנסיוניות שלך, וזאת בתנאי שההפקדות יבוצעו עוד בטרם תחילת השנה החדשה. היום האחרון לביצוע הפקדה אשר תביא לקבלת ההטבה הנו יום חמישי, ה-31 בדצמבר 2017.
 
איך בודקים האם ההטבות מגיעות גם לכם?
ממש בקלות. שיחת טלפון קצרה לסוכן הביטוח, יועץ פנסיוני, רואה חשבון או לחברה המנהלת את קרן ההשתלמות, הפנסיה או קופת הגמל, תקרב אתכם לאפשרות לקבלת ההטבה.
 
מתי אפשר להפקיד את הכסף?
מידיי חודש, אחת לרבעון או באופן מרוכז לקראת סוף השנה. חלק מהעצמאים מפקידים מידיי חודש לחיסכון הפנסיוני, אך עצמאים רבים בוחרים לעשות זאת רק בסוף השנה כך שחשוב מאוד לבצע את ההפקדה ולא לפספס את המועד האחרון לכך.
 
איך נהנים מההטבה לקרן השתלמות?
כדי ליהנות ממלוא הטבת המס בגין הפקדה לקרן השתלמות - שהכספים המופקדים בה ניתנים למשיכה שש שנים לאחר פתיחתה (או לאחר שלוש שנים בהתאם להוראות הדין) – זכאי עצמאי להפקיד 4.5% מההכנסה השנתית הקובעת שלו, עד תקרת הכנסה שנתית של 260 אלף שקל בשנה, אשר יוכרו כהוצאה (סכום מרבי של 11,700 שקלים בשנה).

בכל מקרה עצמאים המפקידים לקרן השתלמות נהנים גם מפטור ממס רווח הון במשיכה כדין, כך שניתן לנצל את מלוא ההפקדה המוטבת (18,240 שקלים), ללא קשר להכנסה וגם אם היא נמוכה מהתקרה (260,000 שקלים).

זה המקום לציין שהכדאיות של קרן השתלמות הנה כפולה שכן בעוד במוצרי השקעה אחרים משלמים מס רווח הון שנע בין 15% עד 25% (תלוי במוצר), בקרנות ההשתלמות הכדאיות של הקרן, בכל הקשור להיבטי המס, הנה גם בעת ההפקדה לקרן וגם במועד משיכת הכספים.

אין לי קרן השתלמות. האם זה מאוחר מידיי?
לא. עצמאי שפותח קרן השתלמות חדשה ומפקיד לראשונה עד ה-31 בדצמבר, ייהנה מכך שהקרן תקבל ותק מתחילת השנה ויוכל ליהנות מהטבות המס המשתלמות.
 
כיצד ניתן לפתוח קרן השתלמות?
יש למלא טפסים ולצרף תעודת עוסק מורשה או אישור על פתיחת תיק מרשויות המס.
 
אילו הטבות מגיעות למפקידים לקופת גמל וקרן פנסיה?
כדי ליהנות ממלוא הטבת המס, ניתן להפקיד עד 16% מהכנסתו השנתית המזכה של העצמאי, עד תקרת הכנסה של 206,400 שקלים. 11% מתוכם מותרים בניכוי ו-5% מעניקים זיכוי בשיעור של 35% מההפקדה. עצמאי שלא קיבל הוצאה מוכרת עבור פרמיה לפוליסת אובדן כושר עבודה, זכאי להפקיד לסעיף הזיכוי 5.5%, כלומר שיעור ההפקדה הכולל יעמוד על 16.5% מהכנסתו השנתית המזכה (במקום 16%).

כאן המקום להזכיר כי בהפקדה לקרן פנסיה חדשה מקיפה קיימת מגבלת הפקדה חודשית (נכון לשנת 2017) של 3,966 שקלים בחודש (47,592 שקלים בשנה) ולכן יש לוודא שאין חריגה ממגבלת ההפקדה במידה ובוצעו הפקדות לקרן במהלך השנה.

מה ההבדל בין זיכוי לניכוי?
כשאומרים "ניכוי" הכוונה היא להוצאה מוכרת, או במילים אחרות, הקטנת ההכנסה שחייבת במס. גובה ההטבה הוא בהתאם לגובה המס השולי של העצמאי.
הטבת "זיכוי" משמעותה הקטנת גובה המס לתשלום, כלומר, לאחר שמחשבים את גובה המס לתשלום, מקטינים לעצמאי את המס שיש לשלם. הזיכוי הינו בשיעור של 35% מסכום ההפקדה לסעיף זה.
 
האם אפשר לקבל הטבת מס בעבור הפקדות שבוצעו בשנים שעברו?
יש לבקש מהקרן אישור הפקדות לצרכי מס עבור כל שנות ההפקדה ולפנות לרו"ח או יועץ מס על מנת לבדוק אפשרות להגיש בקשה לפקיד שומה לקבל את הטבות המס.
 
יש לי קרן השתלמות שהפקדתי אליה כשהייתי שכיר, האם אני יכול להפקיד אל הקרן כעת באופן עצמאי?
לא ניתן להפקיד באופן עצמאי לקרן השתלמות במעמד שכיר. יש לפתוח קרן השתלמות חדשה במעמד עצמאי ולהפקיד אליה. חשוב לציין שניתן לבצע החלת וותק בין הקרן השכירה לקרן העצמאית, כלומר כאשר הקרן הראשונה תהפוך לנזילה, ובתנאי שאין הפקדות מקבילות, ניתן יהיה למשוך את שתי הקרנות על סמך הוותק של הקרן הנזילה (בכפוף להוראות הדין).
 
איך אני מברר איזה סכום עליי להפקיד לצורך קבלת ההטבות?
על מנת לבדוק מהו הסכום אותו ניתן להפקיד על מנת ליהנות מההטבה, יש לבדוק מה ההכנסה השנתית והאם בוצעו הפקדות לקרן השתלמות ולקופת גמל השנה, ואם כן, באיזה סכום. בהתאם, ניתן להפקיד סכומים נוספים.
 
איך אוכל לקבל את הטבת המס?
לדו"ח השנתי שישלח מהחברה המנהלת בחודש מרץ, יצורף אישור הפקדות לצרכי מס אותו יש להגיש לרשות המסים לצורך קבלת ההטבה במסגרת הדו"ח השנתי.
 
אני מעוניין להפקיד סכומים נוספים לצורך קבלת ההטבה, אך אין לי כסף פנוי כרגע. האם ניתן לקבל הלוואה?
כן. ניתן לפנות לחברה המנהלת ולקבל הלוואה עבור ההפקדה. על פי הוראות הדין, קיימים מספר תנאים בהם יש לעמוד על מנת לקבל הלוואה, כאשר סכום ההלוואה נגזר מהסכום העומד לזכות החוסך בקרן ועל פי נזילות הכספים בקרן. יש לציין כי גם הבנקים מעמידים הלוואות עבור הפקדות סוף השנה.
 
האם אני יכול להפקיד לקרן השתלמות, קופת גמל או קרן פנסיה סכומים גבוהים מהתקרה שצוינה כזו המזכה בהטבת מס?
עצמאי יכול להפקיד לקופת גמל, לקרן פנסיה ולקרן השתלמות גם מעבר לתקרה שמזכה במס, ובכך להגדיל את סכום החיסכון או את הקצבה במועד הפרישה. 


הפקדה בקרן השתלמות: טיפים שחשוב להכיר
1. עצמאי המפקיד לקרן השתלמות נהנה מהוצאה מוכרת (ניכוי) בגין חלק מהפקדותיו לקרן, ומפטור ממס רווחי הון בעת המשיכה, עד לתקרה המוטבת.

2. ניתן להפקיד מעל התקרה המוטבת וליהנות מיתרונות נוספים בניהול השקעות באמצעות קרן השתלמות.

3. עבור ההפקדה מעל התקרה המוטבת תשלום מס רווחי הון נדחה למועד המשיכה.

4. בכפוף להוראות הדין, ניתן לעבור בין מסלולי השקעה ולהתאים את רמת הסיכון לצרכים האישיים כאשר כל שינוי אינו גורר תשלום מס רווחי הון.

5. דחיית המס פירושה יצירת מגן מס הצומח בריבית דריבית ועל כן נעשה משמעותי יותר ככל שהקרן מנוהלת לטווח ארוך יותר.

6. בעת פתיחת קרן השתלמות חדשה, הפקדות שיבוצעו בסוף השנה יקבלו את מועד הוותק של תחילת השנה.

7. גם עצמאי שהכנסתו השנתית הקובעת נמוכה מהתקרה (260,000 שקלים לשנת 2017) רשאי להפקיד עד מלוא ״ההפקדה המוטבת״ וליהנות מפטור ממס רווחי הון. לדוגמה, עצמאי שהכנסתו השנתית הקובעת הינה 100,000 שקלים, יפקיד 4,500 שקלים לצורך קבלת מלוא הטבת המס בגין ההפקדה. באפשרותו להפקיד 13,740 שקלים נוספים אשר לא יוכרו לו כהוצאה אך בגינם ייהנה מפטור ממס רווח הון בעת המשיכה.
כל הנתונים המספריים לעיל נכונים לשנת 2017. ביצוע ההפקדות, והמעבר בין מסלולי ההשקעה הינן בכפוף לתקנון הקופה/הקרן וההסדר התחיקתי. האמור אינו מהווה ייעוץ מס ע"י יועץ מס. הטבת המס עלולה להשתנות בהתאם למאפיינים הייחודיים של כל עמית. תקרת ההטבה המוטבת – בהתאם להוראות הדין. אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני בידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני) ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה. ט.ל.ח
 


 

אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.