האם גם אתם רוצים להבטיח את עתידכם הכלכלי? השאירו פרטים ונציג פסגות יחזור אליכם בהקדם
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת לנהל את הכסף שלי

עצמאית בשטח: על חופשת לידה לעצמאית

נשים עצמאיות זכאיות לדמי לידה על פי חוק. כיצד מחשבים את התשלום? ומה לגבי פנסיה? כל הפרטים במדריך שלפניכן

תמונה של המאמר: עצמאית בשטח: על חופשת לידה לעצמאית

נשים עצמאיות המשלמות ביטוח לאומי זכאיות לדמי לידה על פי החוק. דמי הלידה מחושבים על בסיס  ההכנסה בשלושת החודשים שקדמו ללידה.  

בשלב הראשון, מקבלת היולדת את דמי הלידה על בסיס הכנסתה המוצהרת בשלושת החודשים שקדמו ללידה (על פיהם שילמה מקדמות), אך לאחר שהיא מגישה את הדו"ח השנתי, מבצעים חישוב נוסף של דמי הלידה המגיעים לה בהתאם להכנסה שהייתה בפועל באותה השנה.

במקרה כזה, אם ההכנסה הסופית הייתה נמוכה יותר – הרי שהיא תצטרך להחזיר לביטוח לאומי חלק מדמי הלידה שקיבלה, אך אם ההכנסה הייתה גבוהה יותר – הרי שביטוח לאומי יצטרך לשלם לה הפרשים.

עובדת עצמאית מקבלת את תשלום דמי הלידה באופן אוטומטי, מבלי שעליה להגיש תביעה לביטוח הלאומי.
מומלץ להתייעץ עם רואה החשבון או עורך דין בנושא זה, שכן יש לכך השלכות על היקף דמי הלידה, בעיקר כאשר במקרים רבים, ההכנסה של עצמאית לאחר הלידה נפגעת.

לשמור על פנסיה
באשר להפקדות לקרן פנסיה, קופת גמל או ביטוח מנהלים, על היולדת העצמאית ליצור קשר עם החברה המנהלת את החיסכון הפנסיוני שלה או עם הסוכן הפנסיוני, ולוודא מה המשמעות של הפסקת הפקדות במהלך חופשת הלידה ובמשך כמה חודשים היא יכולה להמשיך להיות מבוטחת גם אם לא תעביר הפקדות לפנסיה שלה. בחלק מהמקרים,יש להסדיר את הנושא עם החברה המנהלת את הפנסיה וזאת על מנת לא לפגוע בביטוח הפנסיוני.

חשוב לציין, שבכל קרן פנסיה או ביטוח מנהלים יש תקופה מסוימת בה ניתן להפקיד לפנסיה, אך עדיף לשמור על הביטוח האוטומטי. לאחר תום התקופה, אם לא יבוצעו הפקדות חדשות, ייתכן שהכיסויים הביטוחיים יפגעו ולכן חשוב לדאוג לכך.הכתבה נכתבה בסיוע משרד עו"ד נחום פינברג.
הכתבה נעשית כשירות בלבד ופסגות אינה מתחייבת לנכונות הנתונים והמידע המופיע במסגרת הכתבה. פרטים ומידע נוסף ניתן באתר המוסד לביטוח לאומי שכתובתוwww.btl.gov.il.

אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il