האם גם אתם רוצים להבטיח את עתידכם הכלכלי? השאירו פרטים ונציג פסגות יחזור אליכם בהקדם
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת לתכנן את העתיד

עצמאי? שלושה צעדים שיסייעו לך לתכנן את עתידך הכלכלי

כעצמאים חשוב מאוד להתכונן לעתיד. לכן, חשוב להפקיד לחיסכון פנסיוני, לדאוג לביטוחים משלימים ולהקפיד על חיסכון משמעותי למצבים שונים בחיים

תמונה של המאמר: עצמאי? שלושה צעדים שיסייעו לך לתכנן את עתידך הכלכלי
עצמאים רבים מרגישים שהם נלחמים כל יום על ההכנסה שלהם. בניגוד לשכירים אשר לרוב יכולים להיות בטוחים שבכל חודש יקבלו משכורת, וחלילה במקרה של פיטורים עשויים להיות זכאים  לפיצויי פיטורין ולדמי אבטלה, הרי שעצמאים צריכים לדאוג לעצמם כל הזמן גם לפרנסה השוטפת, גם לפנסיה, וגם, מה לעשות, לימים פחות טובים, אם יהיו.
 
כעצמאים, אין מי שדואג לפנסיה שלכם, והקצבה המגיעה מהמדינה לרוב לא מספיקה לכיסוי ההוצאות השוטפות בגיל השלישי. במקרה של אסון חלילה, או אובדן הכנסות, לרוב יאלץ העצמאי להסתדר ללא ההכנסה השוטפת ממנה התפרנס. יחד עם זאת, ישנם מספר דברים פשוטים אשר ניתן לבצע על מנת להבטיח כי התרחיש השלילי לא יתממש. כיצד ניתן לעשות זאת? על ידי ביצוע שלושה צעדים חשובים לתכנון העתיד.
 
1. פנסיה, פנסיה ושוב – פנסיה
 
לא חשוב אם אתם בני 20 או בני 50 – אם עד היום לא דאגתם לפנסיה שלכם, זה הזמן לעשות זאת. חשוב לציין כי ככל שתקדימו להפקיד
לפנסיה, כך תגדילו את הכסף שיצטבר בחשבון, בין היתר בגלל אפקט הריבית דריבית, כלומר, ככל שתחסכו יותר כסף, הרי שבשנים הבאות של החיסכון, תצברו ריבית גם על הסכום שהופקד וגם על הריבית שצברתם עד כה.
 
בפועל, חוסכים רבים מתחילים לחסוך לאחר גיל 30, ובכך מפסידים שנים רבות של הפקדות פוטנציאליות לחיסכון. כך למשל, בבדיקה שערכנו בפסגות מצאנו כי הפער בהיקף החיסכון הפנסיוני של חוסך עם נתוני שכר זהים, אשר התחיל לחסוך בגיל 25, לבין מי שהתחיל לחסוך חמש שנים מאוחר יותר, יכול במקרים ובתנאים מסוימים, להגיע לחצי מיליון שקלים בפנסיה שתצטבר. מדובר בלא מעט כסף שיהיה משמעותי בגיל הפרישה, הן מבחינת הרצון לשמור על רמת החיים אליה הורגלתם, וגם בשל הרצון שלא להיות לנטל כלכלי על המשפחה.
 
לרוב, קרן הפנסיה או ביטוח המנהלים כוללים גם כיסויים ביטוחים, למשל, במקרה של אובדן כושר עבודה. לצערנו, תאונות יכולות להתרחש בכל גיל, וככל שמקדימים ופותחים קרן פנסיה שתכלול את הביטוחים המתאימים, מגן על עצמו המבוטח גם במקרה של תאונה, חלילה, ובכך הוא מבטיח במידה מסוימת את ההכנסה שלו.
 
2. ביטוחים משלימים
 
בכל מקרה, כעצמאים, חשוב מאוד לבדוק שיש לכם ביטוח לאובדן כושר עבודה, שכן בניגוד לשכירים שזכאים לחופשת מחלה במידת הצורך, הרי שעצמאים נותרים לרוב ללא הכנסה מהיום הראשון לאירוע, ועליהם לדאוג להכנסה חלופית. כאן בדיוק נכנס
ביטוח אובדן כושר עבודה לתמונה – כאשר בהתאם לתנאי הפוליסה, מקבל המבוטח תשלום חודשי מהחברה המבטחת.
 
הביטוח ייתן לכם שקט נפשי בכל הקשור להכנסה החודשית שלכם, גם במקרה בו לא תוכלו לעבוד. הביטוח נקבע בהתאם לרמת ההכנסה של המבוטח ועיסוקו, כך שגם במקרה של תאונה או מחלה יתקבל פיצוי חודשי. ביטוח זה פופולרי במיוחד בקרב עצמאים אשר רוצים להבטיח את עתידם בכל מצב.
 
3. כסף לבן ליום שחור
 
האמרה "לשמור כסף לבן ליום שחור" אמנם נכונה לכל אדם – שכיר או עצמאי, אך במקרים מסוימים נגלה שלחיסכון לעצמאים יש משמעות גדולה יותר.
 
עצמאי שרוצה להגשים חלום, למשל לטוס לחופשה משפחתית או להחליף רכב או דירה, צריך לחסוך לאורך השנים לצורך הגשמת המטרה. במקרים אחרים, ייתכן שיהיה צורך בסכום כסף משמעותי לצרכי העסק. כך למשל, לא מן הנמנע, שעצמאי יצטרך בוקר אחד סכום כסף גדול לצורך תשלום לספק, או לחילופין ירצה להגדיל את העסק ויזדקק לסכום כסף משמעותי.
  
האפשרויות העומדות לצורכי חיסכון הן רבות. ראשית, ניתן לפתוח
קרן השתלמות, מכשיר חיסכון לטווח קצר ובינוני המיועד לשכירים ולעצמאיים, אשר באמצעותו ניתן ליהנות מהטבות מס על ההפקדות וכן מפטור ממס על הרווחים עבור הפקדות עד לתקרה המוטבת. כך שלמעשה, הפקדה לקרן השתלמות בסכום מסוים (המשתנה מידיי שנה), תקטין את המס שתשלמו באותה שנה – יתרון עצום לעצמאים. בתום שש שנות חיסכון, או בתום שלוש שנות חיסכון (לצורכי השתלמות או לאחר גיל פרישה), הכספים שנצברו בקרן יהפכו לנזילים ותוכלו למשוך אותם במידת הצורך.
 
בנוסף, מלבד החיסכון המסורתי בבנק, ניתן להשקיע, למשל,
בקרן נאמנות שמאפשרת למשקיעים לרכוש מכשיר השקעה המשקיע במגוון ניירות ערך על פי מדיניות השקעות מפורסמת מראש או בתעודות סל שעוקבות אחר מדד מסוים. ניתן גם להשקיע באמצעות תיק השקעות שמנוהל על ידי מנהל השקעות בעל רישיון בהתאם לצרכי המשקיע ואופיו, וזאת לאחר איפיון צרכים מפורט.
 
חשוב לציין כי ישנם מכשירי חיסכון והשקעה רבים השונים זה מזה ומתאימים למשקיעים בעלי צרכים מגוונים. לכן, כדאי להתייעץ על הנושא עם בעל מקצוע, בפרט בסביבה של ריבית נמוכה כמו זו בה אנו נמצאים כיום.
 
המטרה: לתכנן את העתיד
 
הפתרונות שצוינו הם כלליים, ויש להתייעץ עם גורם מקצועי לצורך התאמת הפתרון הנכון ביותר עבורכם, בין אם מדובר בקרן פנסיה, ביטוחי חיים או חיסכון לצרכים שונים. יחד עם זאת, על מנת שתגיעו מוכנים לפגישה המכרעת, חשוב מאוד להגדיר את מטרותיכם לעתיד. הגדרה כזו תקל על הגורם המייעץ לכם לתת את העצות הרלוונטיות ולהציע את הפתרונות הנכונים.
 
ככל שתקדימו לתכנן את העתיד, ולהתכונן לתרחישים שונים, כך תגלו בהמשך שאתם יכולים להתמודד עם כל סיטואציה, ובעיקר, להצליח לשמור על רמת חייכם, ועל עתידם הכלכלי של בני משפחתכם.
אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני על ידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני )ולא בייעוץ פנסיוני( ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה.
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.