בואו להכיר את הדור הבא של החיסכון עם פסגות גמל להשקעה. לפרטים נוספים
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת לנהל את הכסף שלי

שנת הלימודים בפתח: איך מלמדים את הילדים לחסוך?

האם כדאי לדבר עם הילדים על כסף? איך לשתף אותם בבניית התקציב? ומתי לפתוח להם חשבון בנק? עשרה טיפים שיעזרו להכין את ילדיכם לחיים האמיתיים

תמונה של המאמר: שנת הלימודים בפתח: איך מלמדים את הילדים לחסוך?


ככל שנקדים להקנות חינוך פיננסי לילדינו, הרי שנעזור להם להתמודד עם האתגרים הכלכליים בהם הם יתקלו בחייהם הבוגרים העצמאים, ונסייע להם לעמוד ברשות עצמם גם מבחינה כלכלית. אם הם ירכשו את הכלים הללו מוקדם, הם ילמדו להתנהל נכון כבר מגיל צעיר, ולא יפחדו מהעיסוק בנושא.

ניתן לעשות זאת בכמה דרכים:

1. מותר לדבר על כסף, והשיחה לא צריכה להיות באנגלית. ערבו את הילדים בהתנהלות הכלכלית של הבית. כמובן שצריך לחשוף אותם לדברים תוך הפעלת שיקול דעת בהתאם לגילם והתפתחותם הרגשית, וחשוב לשמש עבורם דוגמה בכל הקשור להתנהלות פיננסית נכונה.

2. לשתף ילדים בבניית התקציב המשפחתי. הם יכולים לסייע לכם לרשום את ההוצאות של הבית, ולראות כיצד אתם בונים את התקציב.

3. לתקצב מגיל צעיר. באותו נושא, גם ילדים יכולים להתנהל בתוך תקציב. למשל, תציבו לילדכם תקציב מוגבל כשאתם מבקרים בקניון. התקציב צריך להיות פרופורציונאלי לזמן הבילוי בקניון, וחשוב שתעמדו בו. ברגע שילדכם ינצלו את התקציב, חשוב להפסיק לרכוש להם דברים.

4. עבודה. בישראל, מותר לעבוד החל מגיל 15, ובחופשת הקיץ, ניתן לעבוד החל מגיל 14. עודדו את ילדכם לצאת לעבוד לצורך קניית מוצר מסוים שהם חפצים בו, והסבירו להם כיצד לחסוך חלק מהכסף לעתיד. כשהם קטנים יותר, ניתן לשלם להם על דברים מסוימים שהם עושים וניתן להחשיבם כעבודה. למשל, אפשר להחליט שכשהילד עושה בייביסיטר על האח הקטן אפשר לשלם לו על כך. יחד עם זאת, הקפידו להפריד בין עבודה לבין מטלות הבית. למשל, כשהילד מסדר את הבית אל תשלמו לו על כך על מנת שיבין שמדובר בחלק מהתפקידים שלו בבית והתרומה שלו למשפחה.

5. פתיחת חשבון בנק. ניתן לפתוח חשבון צעיר החל מגיל 14 (לא כל השירותים והמוצרים שבנקים מספקים ניתנים לבני נוער וחלקם כפופים להגבלות), וכשאתם רואים לנכון, פתחו להם חשבון בנק וסייעו להם להתנהל נכון כלכלית בכל הקשור לניהולו. חשבון בנק הוא אחריות וצריך לנהל אותו ולא שהוא ינהל אתכם. לכן, טרם פתיחת החשבון, למדו את ילדיכם לערוך סקר שוק, לבדוק איזה בנק ייתן להם את השירות הכי טוב ועמלות משתלמות. לימדו אותם לעקוב אחר דף החשבון שלהם ולהבין אותו.

6. להתחיל לחסוך. מתנות (
למשל, של בר או בת המצווה שלהם) הן הזדמנות מצוינת להתחיל ללמד את הילדים שלכם כסף מהו, וגם דמי כיס או כספים אחרים שהם מקבלים. עודדו אותם לחסוך כמה שיותר לצורך הגשמת יעדים, למשל רכישת צעצוע שהם רוצים.
בגיל מאוחר יותר, ניתן לפתוח עבורם
פוליסת חיסכון  המאפשרת הפקדה חודשית לחסכון, במקביל לאפשרות להפקיד סכומי כסף קטנים באמצעות אפליקצית חיסכון בקליק1 . כך הם יוכלו להעביר לחיסכון כסף פנוי שיש להם ולהעדיף חיסכון על חלק מההוצאות שלהם.

7. לא לשחד. לא מומלץ להשתמש בכסף כאמצעי שיגרום לילדכם לעשות דברים, זה יכול לגרום לו לפתח דפוס התנהגות של סחטנות, ובפעם הבאה, הוא ידרוש יותר כסף ממה שתרצו לתת לו, וגם ינסה לדרוש תשלום על דברים טריוויאליים שתבקשו ממנו לעשות.

8. דחיית סיפוקים. זה נכון תמיד, וגם להתנהלות בכסף. לימדו את ילדכם לדחות סיפוקים כשאין להם את הכסף לממן זאת, או כשאתם לא מעוניינים לרכוש להם מוצר מסוים, וכמובן שלא חייבים לקנות את כל מה שהחברים קונים.

9. לא לקנות להם כל הזמן. לפעמים נראה לנו שהדרך להגיע לליבם של הילדים היא באמצעות קניית מתנות רבות ורכישה של כל דבר שהם רוצים, אך לאורך זמן, אין זה נכון לנהוג כך, וזה עלול לגרום להם לתסכולים מיותרים.

10. כל הזמן להסביר. חינוך פיננסי לא מסתיים בשיחה אחת. נצלו הזדמנויות שונות על מנת להסביר לילדכם על התנהלות פיננסית נכונה, למשל בשימוש בכרטיס אשראי או במהלך קניות בסופר.


 
תמונה של המאמר: שנת הלימודים בפתח: איך מלמדים את הילדים לחסוך?


1. פסגות חברה לביטוח .ב) בעמ ("החברה").
בכפוף לתנאי הפוליסה והוראות הדין.
השימוש באפליקציה הינו בכפוף להצטרפות לפוליסת חיסכון "פסגות חיסכון מנוהל" של החברה.
הסכום המינימאלי שניתן לחסוך במסגרת פסגות חיסכון מנוהל יקבע על פי מדיניות החברה מעת לעת.
ההפקדה החד פעמית בפוליסה הינה בכפוף לאישור חברת הביטוח. אין באמור התחייבות להשאת תשואה כלשהי .
בכפוף לתנאי השימוש באפליקציה.


אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני על ידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני) ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה.
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.