האם גם אתם רוצים להבטיח את עתידכם הכלכלי? השאירו פרטים ונציג פסגות יחזור אליכם בהקדם
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת לנהל את הכסף שלי

פיטרו אתכם? כך תשמרו על הזכויות שלכם

מעבר לאובדן ההכנסה, הרי שגם התחושות הנלוות לפיטורים מקשות על ההתאוששות והיציאה לדרך חדשה. האגו שנפגע, הבושה והחשש מתגובת הסביבה, גורמים לעיתים לאיבוד זמן יקר של חיפוש עבודה ופגיעה בזכויות של מפוטרים. שלושה שלבים שיעזרו להתאושש מהסיטואציה וגם יסייעו לכם לקבל את כל התנאים המגיעים לכם

תמונה של המאמר: פיטרו אתכם? כך תשמרו על הזכויות שלכם


ההתמודדות עם פיטורים היא בדרך כלל קשה. מעבר לאובדן ההכנסה, הרי שגם התחושות הנלוות לכך מקשות על ההתאוששות והיציאה לדרך חדשה. האגו שנפגע, הבושה והחשש מתגובת הסביבה, יגרמו לכם לעיתים לאבד זמן יקר של חיפוש עבודה ולא לעמוד על זכויותיכם. יחד עם זאת, אם תצליחו להתאושש מהסיטואציה הלא קלה, ותתמקדו בשמירה על זכויותיכם ובחיפוש עבודה חדשה, הרי שאתם עשויים לגלות שדווקא אלו ימלאו את זמנכם ויסייעו לכם לחשוב פחות על התחושות הקשות שנוצרו.
 
שלב ראשון – להרים ראש ולהמשיך הלאה
 
רגע אחרי קבלת המכתב או השיחה המודיעים על הפיטורים, זה הזמן לחשוב חיובי. במקום להתמקד בחשש מתגובת הסביבה, ניתן לחשוב על הצד החיובי של העניין. המשפט המוכר "כל סיום הוא התחלה חדשה" הוא בהחלט כזה שכדאי לשנן ברגעים כאלו.
 
אם חלמתם לעשות שינוי במסלול המקצועי שלכם, יתכן שזה הזמן לשקול לבצע אותו. אם היו דברים שרציתם לשנות בעבודה הקודמת שלכם, זה הזמן להכין רשימה מפורטת ולהתמקד במציאת עבודה שתגרום לכם אושר.
 
הורים רבים נתקלים בחשש מהצורך לספר לילדים, אך אם הם בגיל המתאים, כדאי לשתף אותם במצב (בהתאם ליכולות ההבנה והבגרות שלהם) וזה הזמן לשמש עבורם דוגמא וללמד אותם כיצד ניתן להתמודד עם סיטואציות מאתגרות בחיים.
 
שלב שני – לדאוג לזכויות
לאחר שהתאוששתם מהפגיעה באגו, זה הזמן לדאוג שאף אחד לא יפגע בזכויות שלכם. פעמים רבות תגלו שהכספים המגיעים לכם יוכלו לסייע בתקופה בה לא תעבדו, או בהמשך הדרך.
 
כך למשל, חשוב מאוד לבדוק אילו כספים מגיעים לכם ממקום העבודה, למשל, בגין פידיון ימי חופשה או דמי הבראה. בנוסף, אם פוטרתם, ייתכן שמגיעים לכם פיצויי פיטורים, בהתאם לתנאים שנקבעו בחוק.
 
ככלל, עובד שמועסק בחברה מעל שנה, זכאי לפיצויי פיטורים כנגזרת של שכר העבודה שלו ושנות העבודה, ולמעשה, פיצויי הפיטורים מחושבים על ידי הכפלת השכר האחרון במספר שנות העבודה. יחד עם זאת, במקרים מסוימים (למשל, עובד המועסק לפי שעה או עובד עונתי) אופן החישוב הנו שונה ולכן מומלץ לבדוק את אופן החישוב הרלוונטית למשרתכם.
 
על פי החוק, מחויב מעסיק לשלם את הפיצויים תוך 15 יום מרגע סיום יחסי עובד מעביד. במקרה של עיכוב בתשלום, קובע החוק כי יש לשלם לעובד פיצויי הלנה, בשיעור של 20% עבור כל חודש.
את כספי הפיצויים ניתן לקבל ישירות מהמעסיק או לחילופין מקופת הגמל, ביטוח המנהלים או קרן הפנסיה שלכם (אם אלו הופקדו לשם) על ידי שחרור כספי הפיצויים שהופקדו על שמכם לצרכי פיצוי פיטורין.
 
אם אכן הכספים הופקדו ל
חיסכון הפנסיוני, בעת סיום העסקה מקבל העובד מהמעסיק מכתב המופנה  לחברה המנהלת את כספי הפנסיה שלו בו הוא מודיע האם כספי הפיצויים שהופקדו מועברים לטובת העובד, או שהוא מבקש לקבלם חזרה. בנוסף, מקבל העובד מהמעסיק "טופס 161" -  טופס של מס הכנסה, בו מצהיר המעסיק לרשות המיסים על ניתוק יחסי עובד ומעביד. בטופס מפרט המעסיק בין היתר, את המקורות מהם הוא מתכוון לשלם את הפיצויים, כלומר את שמות הקופות בהן נצברו הפיצויים, את הסכומים שמשולמים לעובד ואת גובה המס לתשלום. ישנם מקרים בהם המעסיק אינו רשאי לחשב את גובה המס ולכן העובד צריך לגשת לפקיד השומה באזור מגוריו לצורך קבלת אישור על גובה המס לתשלום. בכל מקרה, חשוב לוודא עם מומחה מס או עם נציג החברה המנהלת לפני משיכת כספי הפיצויים שכן על ידי תכנון מס נכון אפשר לחסוך בתשלומי מס שונים.
 
יש לציין כי כספי הפיצויים מהווים מרכיב משמעותי מאוד בחסכון הפנסיוני, ובמקרים מסוימים, יכולים להוות קרוב למחצית מסך החיסכון הפנסיוני הנצבר. לכן, כדי לשמור על פנסיה סבירה (ביחס לשכר בגיל העבודה) יש לשקול את השארת כספי הפיצויים בקרן הפנסיה, קופת הגמל או ביטוח המנהלים,  לטובת הקצבה החודשית שתתקבל בעת היציאה לפנסיה.
 
אם אתם לא מתחילים לעבוד בעבודה חדשה באופן מיידי, עליכם ליצור קשר עם החברה המנהלת את החיסכון הפנסיוני שלכם על מנת לשמור על רצף ביטוחי. בחלק מהמקרים החיסכון כולל גם כיסויים ביטוחיים אשר מתבססים על רציפות התשלומים לקרן, ולכן הפסקת תשלומים (במקרה שתעזבו מקום עבודה ותישארו  ללא עבודה למשך תקופה מסוימת) עלולה להביא לפגיעה משמעותית ברכיב הביטוחי. אם לא תעשו זאת, ויחול שינוי במצב הבריאותי, ישנה סכנה לפגיעה ביטוחית משמעותית ותמצאו את עצמכם בבעיה.
 
בנוסף, הפסקה בהפקדות עלולה להביא לכך שבעת הבקשה לחידוש, ייתכן כי התנאים ישתנו (בשל שינוי במצב בריאותי, גיל וכו') ובחלק מהמקרים, תידרשו לעבור חיתום רפואי מחדש.
 
נציין כי בקרן פנסיה חדשה קיים מנגנון בשם "ארכת ביטוח" לפיו שומרת הקרן באופן אוטומטי על הביטוח למשך תקופה של עד חמישה חודשים, כאשר התשלום מתבצע באופן אוטומטי מתוך היתרה הצבורה בקרן שלכם. אפשר לבקש לערוך הסדר להמשך תשלום עלות הריסק לתקופה של עד 24 חודשים בתשלום שיגבה בהוראת קבע או מתוך היתרה בקרן שלכם. חשוב לפנות לחברה המנהלת ולבדוק את הנושא.
 
שלב שלישי – לעדכן קורות חיים ולצאת לדרך
 
שלב חיפוש העבודה יכול להגיע מיד לאחר קבלת ההודעה על הפיטורים. זה הזמן לעדכן את קורות החיים שלכם ולהתחיל לשלוח אותם למשרות שונות. חשוב לציין כי לעיתים, ככל שתמתינו יותר זמן עד שתתחילו לחפש עבודה, תגלו שמצבכם הנפשי פוגע בקבלתכם לעבודה חדשה.
 
בכל מקרה, מומלץ לחפש עבודה בדרכים שונות. דרך מודעות רלוונטיות, דרך חברים ומכרים ואף באמצעות משלוח קורות חיים לחברות שהייתם רוצים לעבוד בהן או כאלו שייתכן שמציעות משרה שרלוונטית עבורכם. אם הפיטורים שלכם נעשו ברוח טובה (למשל בעקבות צמצומים) ואתם מרגישים נוח לעשות זאת, ניתן אף לבקש מהבוס הישיר שלכם או מקולגות לעבודה שיסייעו לכם במציאת עבודה.

 

האמור לעיל מסופק כשירות לקוראים בלבד ואינו ממצה את כל הוראות הדין הלרבנטיות. אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ מס ו/או ייעוץ משפטי ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני) ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה.
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.