בואו להכיר את הדור הבא של החיסכון עם פסגות גמל להשקעה. לפרטים נוספים
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת לתכנן את העתיד

קופת חיסכון: על חינוך פיננסי לילדים ולבני נוער

איך לדבר עם הילדים על כסף? מתי מותר לבני נוער להתחיל לעבוד? ומתי לפתוח חשבון בנק? מדריך להורים

תמונה של המאמר: קופת חיסכון: על חינוך פיננסי לילדים ולבני נוער


האם גם אתם זוכרים את הוריכם מדברים בקודים על המשכורת שלהם ועל המצב הכלכלי בבית? מבוגרים רבים זוכרים את השיחות של הוריהם על נושאים כלכליים, שהתנהלו לרוב בחשאיות, בלחש או בשפות שהילד לא מבין. הסיבה לכך, היא האמונה שאי חשיפת הילד לנושאים כלכליים תגן עליו מההתמודדות עם הקשיים של חיי היום-יום.
 
בפועל, חשיפת הילד לעולם הכלכלי ולמצב הפיננסי של המשפחה (בהתאם כמובן לגילו ויכולת ההבנה של המצב) יכולה לסייע לו בהתמודדות עתידית עם החיים, וכן להסיר פחדים וחששות שמלווים אנשים רבים בכל הקשור לניהול כספם. גם אם נראה לנו שילד בוגר מספיק בשביל להבין את המשמעות של כסף רק בגילאי העשרה, הרי שבפועל, כבר בגיל צעיר ניתן להקנות לו כלים שישמשו אותו להתנהלות כלכלית נכונה כבוגר.
 
כיצד עושים זאת? – על ידי התאמת תוכן השיחה לגיל הילד, למצבו הנפשי וליכולת ההבנה שלו, ולא פחות חשוב מכך, באמצעות הרחבת תוכן השיחה הכלכלי ככל כשהילד גדל, בהתאם להתפתחותו הנפשית והשכלית.
 
דוגמא אישית
 
כבר מגיל צעיר, ניתן להסביר לילד מדוע בחרתם במוצר אחד על פני השני, אם ההחלטה נבעה משיקול כלכלי. ניתן גם להסביר לילד את תהליך הקנייה, ולשתף אותו, לדוגמא, בקניות בסופר: על ידי הכנת רשימה מפורטת של הקניות ביחד עם הילד, ושיתוף בחוויית התשלום עבור הקניות בקופה.
 
טיפ לביצוע: לאחר שהילד חווה מספר פעמים את תהליך הקנייה, ניתן להגיד לו שכעת הוא יכול לבחור מוצר בסכום שתגדירו ולרכוש אותו במהלך הקניות, או לחילופין, בחנות הצעצועים האהובה עליו. ייתכן שתצטרכו לסייע לו להבין האם המוצר אכן מתאים לתקציב, אך בכל מקרה, אל תאפשרו לו לרכוש מוצר שמחירו עולה על הסכום שהוגדר.
 
יתרונות נוספים: שיתוף הילד בתהליך יביא להקניית הרגלי קניות נכונים לכל המשפחה. בנוסף, הקניות יסייעו לכם ללמד את הילד מספרים וחשבון פשוט.
 
דמי כיס
 
חגים, או אירועים משפחתיים משמחים, הם הזדמנות מצוינת ללמד את ילדיכם כיצד לחסוך ולהתנהל נכון פיננסית, שכן עבורם, דמי הכיס שקיבלו מסמלים את היותם ילדים גדולים, ואילו אתם יכולים לנצל את האירוע המכונן לצורך חינוך פיננסי, כבר מגיל צעיר.
 
טיפ לביצוע: רגע לפני מתן דמי כיס, חשוב לדבר עם הילד על כסף והמשמעות שלו. הסבירו לילד כי בעזרת דמי הכיס הוא יוכל, למשל, לרכוש מוצר כלשהו שהוא רוצה מאוד. כך למשל, אם הוא מעוניין לרכוש מוצר שערכו 100 שקלים, ניתן לסייע לילד לספור את דמי הכיס בכל פעם, עד שיגיע לסכום הנדרש. קניית הפריט תהיה עבור הילד חוויה משמעותית ביותר, שכן הוא ירגיש שהוא חסך את הכסף לבדו ועל ידי כך יבין את המשמעות של החיסכון.
נדגיש כי יש להתאים את דמי הכיס ותדירותם לגיל הילד. כך למשל, בגילאים צעירים, בהם קיים קושי לדחיית סיפוקים, כדאי לשקול מתן דמי כיס בתדירות שבועית, ואילו בגיל העשרה, ניתן להחליט על סכום חודשי קבוע.
חשוב להקפיד לא להשתמש בתגמול כספי עבור מטלות שגרתיות שלדעתכם הן חלק מאחריותו של הילד.  לדוגמא, אם אתם מצפים מילדכם לסדר את החדר שלו פעם בשבוע או לפנות את השולחן לאחר הארוחה, אל תציעו תגמול כספי עבור מטלות אלו.  תגמול כזה נתפס על ידי הילד כמעין "שוחד" ופוגע במוטיבציה שלו.
 
יתרונות נוספים: השתמשו בדמי הכיס לצורך לימוד מספרים וחישובים פשוטים. אפשרו לילד לחסוך בקופת חיסכון וסייעו לו לספור את דמי הכיס שהוא צובר.
 
שלוש ארבע, לעבודה
 
בישראל,
מותר לעבוד החל מגיל 15, ובחופשת הקיץ, ניתן לעבוד מגיל 14. אם ילדכם הגיע לרגע בו ניתן להתחיל לעבוד, זה הזמן לעודד אותו לצאת לעבודה שתתאים לגילו, וכמובן, לא תפגע בלימודיו. עודדו אותו לחסוך את המשכורת שהוא מקבל לצורך הגשמת מטרות.
 
טיפ לביצוע: אין כמו דוגמא אישית. ספרו לילד על עבודתכם הראשונה, שתפו אותו בדברים שקניתם מהכסף שהרווחתם בעצמכם ובחוויות מהנות מאותה עבודה.
 
יתרונות נוספים: מלבד הקניית הרגלי עבודה, היציאה לעבודה עשויה לסייע לילדכם להרחיב את מעגל החברים, לתרום לביטחון העצמי, למנוע בטלה ולפתח ערכי מסירות.
 
פתיחת חשבון בנק – לא למבוגרים בלבד
 
חשבון בנק צעיר ניתן לפתוח החל מגיל 14 (יש לציין שלא כל השירותים והמוצרים שמספקים הבנקים ניתנים לבני נוער וחלקם כפופים להגבלות), וכשאתם רואים לנכון, פתחו להם חשבון בנק וסייעו להם לנהל אותו.
 
טיפ לביצוע: חשוב לסייע לילד בתהליך על ידי בדיקת בנקים שונים, קיום משא ומתן על התנאים ובחירה בהצעה המשתלמת ביותר. סייעו לילד להתנהל נכון והסבירו לו כיצד לעקוב אחר דף החשבון.
 
יתרונות נוספים: נסו לבדוק במהלך תהליך הבדיקה האם גם אתם יכולים לקבל תנאים יותר טובים בחשבון הבנק שלכם.
 
רגע לפני שיוצאים לדרך

עתידם הכלכלי של ילדכם הנו, במידה מסוימת, בידכם. אם ברצונכם לסייע להם לקבל את הכלים להתמודדות עם העולם הפיננסי ולהסיר מחסומים של פחד וחשש, הקפידו לעשות זאת מגיל צעיר והימנעו מהעברת מסרים שליליים על העולם הפיננסי.
אם אתם חשים שאין לכם את הידע הנדרש להכנת ילדכם להתמודדות עם העולם הכלכלי, הציבו לעצמכם מטרה, ורכשו את הידע הפיננסי החשוב כל כך לצורך העברתו לדור הבא.
 אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני על ידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני )ולא בייעוץ פנסיוני( ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה.

 
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.