האם גם אתם רוצים להבטיח את עתידכם הכלכלי? השאירו פרטים ונציג פסגות יחזור אליכם בהקדם
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת לנהל את הכסף שלי

קרן השתלמות לעצמאים - להקטין את תשלום המס למדינה

כשם שחשוב לעצמאים להקפיד על הפקדה לקרן פנסיה, כך כדאי גם לשקול פתיחת קרן השתלמות. הפקדה בקרן השתלמות במעמד עצמאי מהווה חיסכון אטרקטיבי במיוחד (אשר יוכל לשמש בעתיד לצרכים אישיים או לצרכים של העסק) ובמקביל מזכה בהטבות מס אטרקטיביות

תמונה של המאמר: קרן השתלמות לעצמאים - להקטין את תשלום המס למדינה


עצמאים רבים בוודאי מכירים את הקושי לחסוך. בעיות תזרים והקושי בגביית הכספים עלולים להביא למצב שבלי לשים לב, כל הכנסות העסק ייבלעו בים ההוצאות. יחד עם זאת, כשם שחשוב להקפיד על הפקדה לקרן פנסיה , כך כדאי גם לשקול פתיחת קרן השתלמות. הפקדה בקרן השתלמות מהווה חיסכון אטרקטיבי במיוחד (אשר יוכל לשמש בעתיד לצרכים אישיים או לצרכים של העסק) ובמקביל מזכה בהטבות מס אטרקטיביות.
 
מהי קרן השתלמות?
 

קרן השתלמות היא מכשיר חיסכון לטווח קצר ובינוני המיועד לשכירים ולעצמאיים. הפקדה לקרנות השתלמות מאפשרת לעצמאים ליהנות מהטבות מס על הפקדותיהם בכל שנה בהתאם לקבוע בחוק, כך שההפקדות נחשבות הוצאה מוכרת.  בנוסף, בעת משיכת הכספים קיים פטור ממס על הרווחים.
 
בתום שש שנות חיסכון, או בתום שלוש שנות חיסכון (לצורכי השתלמות או לאחר גיל פרישה), הכספים שנצברו בקרן הופכים לנזילים וניתנים למשיכה בסכום חד פעמי.
 
כיצד ניתן לפתוח קרן השתלמות במעמד עצמאי?
 
על מנת לעשות זאת, יש לפנות לגורם המטפל בחיסכון הפנסיוני, בין אם מדובר בסוכן ביטוח או יועץ פנסיוני. ניתן גם לפתוח קרן השתלמות ישירות מול החברה המנהלת. בכל מקרה, עצמאי המעוניין לפתוח קרן השתלמות במעמד עצמאי צריך להציג אישור מרשויות המס על היותו עצמאי, באמצעות תעודת עוסק מורשה או אישור על פתיחת תיק מרשויות המס.
 

האם ישנן הטבות מס בגין הפקדה לקרנות השתלמות?
הפקדה לקרנות השתלמות מאפשרת לעצמאים ליהנות מהטבות מס על הפקדותיהם בכל שנה בהתאם לקבוע בחוק, כך שההפקדות נחשבות הוצאה מוכרת.  בנוסף, בעת משיכת הכספים קיים פטור ממס על הרווחים, וזאת בניגוד למוצרי השקעה אחרים, כמו פיקדון בנקאי, תכנית חיסכון, קרן נאמנות, תעודת סל ועוד, שם משלמים במועד המשיכה מס על הרווחים שנע בין 15% עד 25% (תלוי במוצר), מה שמקטין את סכום הנטו שעומד לרשות החוסך במוצרים אלו.
 
כמה כדאי להפקיד לקרן?
באופן עקרוני, הרי שעצמאי מחליט לבד מה הסכום שברצונו להפקיד לקרן. יחד עם זאת, מומלץ להתייעץ על כך עם רואה החשבון ולהפקיד סכום ההולם את ההכנסות. בנוסף, כדאי להתעדכן בכל שנה בסכום ההפקדה המקסימלי אשר יזכה אתכם בהטבות מס, וזאת על מנת לקבל את מלוא ההטבה המגיעה לכם.
 
האם ניתן לבחור את מסלול ההשקעה בקרן השתלמות?
 
בעת ההצטרפות לקרן השתלמות, ניתן לבחור מבין מגוון מסלולי השקעה בעלי רמות סיכון שונות המתאימים למשקיעים בעלי צרכים מגוונים. כך, ניתן להתאים את מדיניות ההשקעה של הקרן לאופי המשקיע, ובהמשך, אם יהיה שינוי כלשהו שיצריך מעבר למסלול אחר, ניתן לעשות זאת בקלות באמצעות הגשת בקשה מתאימה לחברה המנהלת. המעבר בין המסלולים נעשה תוך שלושה ימי עסקים, בכפוף להוראות החוק.
יש לציין כי על אף הקלות במעבר בין מסלולי ההשקעה, מומלץ לשקול היטב כל שינוי ולהתייעץ על כך עם גורם מקצועי. לעיתים, מעבר פזיז בין מסלולים, עלול לפגוע בחיסכון שלכם, ולכן יש לבחון את ההשלכות האפשריות של מעבר מסלול על כספכם.
 
השתחררה לי קרן השתלמות ואמרו לי שלא כדאי לי למשוך אותה. מדוע?
 
העובדה שקרן השתלמות ניתנת למשיכה בסכום חד פעמי מביאה לכך שמדובר במוצר משלים וחשוב לחיסכון הפנסיוני. יחד עם זאת, אין זו חובה למשוך את הכסף לאחר שש שנים ובמקרים מסוימים אף כדאי שלא לעשות זאת. ניתן להמשיך להפקיד כספים לקרן, ובכל מקרה, גם אם לא מפקידים כספים חדשים, נשמרות הזכויות בקרן, כולל הזכות למשוך את כספי הקרן בהמשך. אם תחליטו למשוך את קרן ההשתלמות, תאבדו את היתרונות המשמעותיים של הטבות המס בקרנות ההשתלמות.  
 
האם ניתן לקחת הלוואה מהחברה המנהלת את קרנות ההשתלמות?
כן. החברות המנהלות מציעות פעמים רבות הלוואות אטרקטיביות. אלו יכולות לסייע לכם בהזרמת כספים לפעילות העסק או לחילופין במקרים בהם אתם מעוניינים להגדיל את סכום ההפקדה השנתי לצורך קבלת הטבות המס אך אין לכם את הכסף הפנוי לכך.

 
האמור אינו מהווה ייעוץ מס ע"י יועץ מס. אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני בידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפי דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם .חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בעמ עוסקת בשיווק פנסיוני) ולא בייעוץ פנסיוני( ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה. מתן ההלוואות הינו בכפוף לנהלי החברה המנהלת.
 
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il