האם גם אתם רוצים להבטיח את עתידכם הכלכלי? השאירו פרטים ונציג פסגות יחזור אליכם בהקדם
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת לנהל את הכסף שלי

קרן השתלמות לעצמאים - להקטין את תשלום המס למדינה

כשם שחשוב לעצמאים להקפיד על הפקדה לקרן פנסיה, כך כדאי גם לשקול פתיחת קרן השתלמות. הפקדה בקרן השתלמות במעמד עצמאי מהווה חיסכון אטרקטיבי במיוחד (אשר יוכל לשמש בעתיד לצרכים אישיים או לצרכים של העסק) ובמקביל מזכה בהטבות מס אטרקטיביות

תמונה של המאמר: קרן השתלמות לעצמאים - להקטין את תשלום המס למדינה


עצמאים רבים בוודאי מכירים את הקושי לחסוך. בעיות תזרים והקושי בגביית הכספים עלולים להביא למצב שבלי לשים לב, כל הכנסות העסק ייבלעו בים ההוצאות. יחד עם זאת, כשם שחשוב להקפיד על הפקדה לקרן פנסיה , כך כדאי גם לשקול פתיחת קרן השתלמות. הפקדה בקרן השתלמות מהווה חיסכון אטרקטיבי במיוחד (אשר יוכל לשמש בעתיד לצרכים אישיים או לצרכים של העסק) ובמקביל מזכה בהטבות מס אטרקטיביות.
 
מהי קרן השתלמות? 

קרן השתלמות היא מכשיר חיסכון לטווח קצר ובינוני המיועד לשכירים ולעצמאיים. הפקדה לקרנות השתלמות מאפשרת לעצמאים ליהנות מהטבות מס על הפקדותיהם בכל שנה בהתאם לקבוע בחוק, כך שההפקדות נחשבות הוצאה מוכרת.  בנוסף, בעת משיכת הכספים קיים פטור ממס על הרווחים.
 
בתום שש שנות חיסכון, או בתום שלוש שנות חיסכון (לצורכי השתלמות או לאחר גיל פרישה), הכספים שנצברו בקרן הופכים לנזילים וניתנים למשיכה בסכום חד פעמי.
 
כיצד ניתן לפתוח קרן השתלמות במעמד עצמאי? 
על מנת לעשות זאת, יש לפנות לגורם המטפל בחיסכון הפנסיוני, בין אם מדובר בסוכן ביטוח או יועץ פנסיוני. ניתן גם לפתוח קרן השתלמות ישירות מול החברה המנהלת. בכל מקרה, עצמאי המעוניין לפתוח קרן השתלמות במעמד עצמאי צריך להציג אישור מרשויות המס על היותו עצמאי, באמצעות תעודת עוסק מורשה או אישור על פתיחת תיק מרשויות המס.
 

האם ישנן הטבות מס בגין הפקדה לקרנות השתלמות?
הפקדה לקרנות השתלמות מאפשרת לעצמאים ליהנות מהטבות מס על הפקדותיהם בכל שנה בהתאם לקבוע בחוק, כך שההפקדות נחשבות הוצאה מוכרת.  בנוסף, בעת משיכת הכספים קיים פטור ממס על הרווחים, וזאת בניגוד למוצרי השקעה אחרים, כמו פיקדון בנקאי, תכנית חיסכון, קרן נאמנות, תעודת סל ועוד, שם משלמים במועד המשיכה מס על הרווחים שנע בין 15% עד 25% (תלוי במוצר), מה שמקטין את סכום הנטו שעומד לרשות החוסך במוצרים אלו.

איך נהנים מההטבה לקרן השתלמות?
כדי ליהנות ממלוא הטבת המס בגין הפקדה לקרן השתלמות - שהכספים המופקדים בה ניתנים למשיכה שש שנים לאחר פתיחתה (או לאחר שלוש שנים בהתאם להוראות הדין) – זכאי עצמאי להפקיד 4.5% מההכנסה השנתית הקובעת שלו, עד תקרת הכנסה שנתית של 260 אלף שקל בשנה, אשר יוכרו כהוצאה (סכום מרבי של 11,700 שקלים בשנה).
בכל מקרה עצמאים המפקידים לקרן השתלמות נהנים גם מפטור ממס רווח הון במשיכה כדין, כך שניתן לנצל את מלוא ההפקדה המוטבת (18,240 שקלים), ללא קשר להכנסה וגם אם היא נמוכה מהתקרה (260,000 שקלים).
זה המקום לציין שהכדאיות של קרן השתלמות הנה כפולה שכן בעוד במוצרי השקעה אחרים משלמים מס רווח הון שנע בין 15% עד 25% (תלוי במוצר), בקרנות ההשתלמות הכדאיות של הקרן, בכל הקשור להיבטי המס, הנה גם בעת ההפקדה לקרן וגם במועד משיכת הכספים.
 
כמה כדאי להפקיד לקרן?
באופן עקרוני, הרי שעצמאי מחליט לבד מה הסכום שברצונו להפקיד לקרן. יחד עם זאת, מומלץ להתייעץ על כך עם רואה החשבון ולהפקיד סכום ההולם את ההכנסות. בנוסף, כדאי להתעדכן בכל שנה בסכום ההפקדה המקסימלי אשר יזכה אתכם בהטבות מס, וזאת על מנת לקבל את מלוא ההטבה המגיעה לכם.
 
האם ניתן לבחור את מסלול ההשקעה בקרן השתלמות? 
בעת ההצטרפות לקרן השתלמות, ניתן לבחור מבין מגוון מסלולי השקעה בעלי רמות סיכון שונות המתאימים למשקיעים בעלי צרכים מגוונים. כך, ניתן להתאים את מדיניות ההשקעה של הקרן לאופי המשקיע, ובהמשך, אם יהיה שינוי כלשהו שיצריך מעבר למסלול אחר, ניתן לעשות זאת בקלות באמצעות הגשת בקשה מתאימה לחברה המנהלת. המעבר בין המסלולים נעשה תוך שלושה ימי עסקים, בכפוף להוראות החוק.
יש לציין כי על אף הקלות במעבר בין מסלולי ההשקעה, מומלץ לשקול היטב כל שינוי ולהתייעץ על כך עם גורם מקצועי. לעיתים, מעבר פזיז בין מסלולים, עלול לפגוע בחיסכון שלכם, ולכן יש לבחון את ההשלכות האפשריות של מעבר מסלול על כספכם.
 
השתחררה לי קרן השתלמות ואמרו לי שלא כדאי לי למשוך אותה. מדוע? 
העובדה שקרן השתלמות ניתנת למשיכה בסכום חד פעמי מביאה לכך שמדובר במוצר משלים וחשוב לחיסכון הפנסיוני. יחד עם זאת, אין זו חובה למשוך את הכסף לאחר שש שנים ובמקרים מסוימים אף כדאי שלא לעשות זאת. ניתן להמשיך להפקיד כספים לקרן, ובכל מקרה, גם אם לא מפקידים כספים חדשים, נשמרות הזכויות בקרן, כולל הזכות למשוך את כספי הקרן בהמשך. אם תחליטו למשוך את קרן ההשתלמות, תאבדו את היתרונות המשמעותיים של הטבות המס בקרנות ההשתלמות.  
 
האם ניתן לקחת הלוואה מהחברה המנהלת את קרנות ההשתלמות?
כן. החברות המנהלות מציעות פעמים רבות הלוואות אטרקטיביות. אלו יכולות לסייע לכם בהזרמת כספים לפעילות העסק או לחילופין במקרים בהם אתם מעוניינים להגדיל את סכום ההפקדה השנתי לצורך קבלת הטבות המס אך אין לכם את הכסף הפנוי לכך.

הפקדה בקרן השתלמות: טיפים שחשוב להכיר 
1. עצמאי המפקיד לקרן השתלמות נהנה מהוצאה מוכרת (ניכוי) בגין חלק מהפקדותיו לקרן, ומפטור ממס רווחי הון בעת המשיכה, עד לתקרה המוטבת.
2. ניתן להפקיד מעל התקרה המוטבת וליהנות מיתרונות נוספים בניהול השקעות באמצעות קרן השתלמות.
3. עבור ההפקדה מעל התקרה המוטבת תשלום מס רווחי הון נדחה למועד המשיכה.
4. בכפוף להוראות הדין, ניתן לעבור בין מסלולי השקעה ולהתאים את רמת הסיכון לצרכים האישיים כאשר כל שינוי אינו גורר תשלום מס רווחי הון.
5. דחיית המס פירושה יצירת מגן מס הצומח בריבית דריבית ועל כן נעשה משמעותי יותר ככל שהקרן מנוהלת לטווח ארוך יותר.
6. בעת פתיחת קרן השתלמות חדשה, הפקדות שיבוצעו בסוף השנה יקבלו את מועד הוותק של תחילת השנה.
7. גם עצמאי שהכנסתו השנתית הקובעת נמוכה מהתקרה (260,000 שקלים לשנת 2017) רשאי להפקיד עד מלוא ״ההפקדה המוטבת״ וליהנות מפטור ממס רווחי הון.
לדוגמה, עצמאי שהכנסתו השנתית הקובעת הינה 100,000 שקלים, יפקיד 4,500 שקלים לצורך קבלת מלוא הטבת המס בגין ההפקדה. באפשרותו להפקיד 13,740 שקלים נוספים אשר לא יוכרו לו כהוצאה אך בגינם ייהנה מפטור ממס רווח הון בעת המשיכה.

 
האמור אינו מהווה ייעוץ מס ע"י יועץ מס. אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני בידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפי דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם .חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בעמ עוסקת בשיווק פנסיוני) ולא בייעוץ פנסיוני( ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה. מתן ההלוואות הינו בכפוף לנהלי החברה המנהלת.

 
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.