האם גם אתם רוצים להבטיח את עתידכם הכלכלי? השאירו פרטים ונציג פסגות יחזור אליכם בהקדם
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת לנהל את הכסף שלי

קרן השתלמות לשכירים - הטבה משמעותית מהמעסיק

קרן השתלמות הנה הטבת מעסיק משתלמת במיוחד אשר משלבת בין מכשיר חיסכון אטרקטיבי לכזה המקטין את המס שמשלם החוסך. לעיתים אף משתלם יותר לקבל הטבה בדמות קרן השתלמות על פני תוספת כספית למשכורת

תמונה של המאמר: קרן השתלמות לשכירים - הטבה משמעותית מהמעסיק


דמיינו את הסיטואציה הבאה: בוקר אחד אתם מקבלים מכתב ובין השורות אתם קוראים שסכום כסף נכבד עומד לרשותכם. תוכלו לעשות איתו מה שתרצו ולקחת אותו מתי שרק תבקשו. אם יש לכם קרן השתלמות, הרי שהסיטואציה לא דמיונית ותתרחש ביום שימלאו שש שנים לפתיחתה.
 
מהי קרן השתלמות?
 
קרן השתלמות היא מכשיר חיסכון לטווח קצר ובינוני המיועד לשכירים ולעצמאיים, אשר באמצעותו ניתן ליהנות מהטבות מס על ההפקדות וכן מפטור ממס על הרווחים עבור הפקדות עד לתקרה המוטבת.
בתום שש שנות חיסכון, או בתום שלוש שנות חיסכון (לצורכי השתלמות או לאחר גיל פרישה), הכספים שנצברו בקרן הופכים לנזילים וניתנים למשיכה בסכום חד פעמי.
 

קרן השתלמות לשכירים מורכבת מהפקדות המעסיק וכן מהפקדות העובד, ולכן אם אתם שכירים וברצונכם לפתוח קרן השתלמות, עליכם לפנות למעסיק שלכם והדבר נתון למשא ומתן. אם אתם תוהים בשביל מה כדאי לדרוש קרן השתלמות, הרי שעבור שכירים מדובר בהטבת מעסיק משתלמת במיוחד. נציין כי ישנם מגזרים בהם פתיחת קרן השתלמות הינה חלק מהסכם קיבוצי המחייב את המעסיק, אך בחלק ממקומות העבודה מדובר בהטבה אשר מעסיק אינו חייב להעניק לעובד.
 
חשוב לדעת שלעיתים עדיף לקבל הטבה בדמות קרן השתלמות ולא כתוספת כספית למשכורת, שכן מהמשכורת משלמים מס הכנסה, ביטוח בריאות וביטוח לאומי ואילו, כאמור, על חלק המעסיק המופרש לקרן השתלמות (עד התקרה המוטבת) העובד לא חייב במס ומדובר בחיסכון נטו הפטור גם ממס רווח הון במשיכה (בהתאם ובכפוף להוראות החוק).
 
מי מחליט כמה כסף להפקיד לקרן? 
ההפקדות לקרן מתבצעות על ידי המעסיק שמעביר בכל חודש את חלק העובד ואת חלק המעסיק לקרן, בסכומים הנגזרים משיעורי ההפקדה המותרים על פי חוק (לרוב מעביר המעסיק 7.5% ואילו העובד מפריש 2.5% ממשכורתו) וכן בהתאם לשכר העובד.
 
האם המעסיק רשאי לבחור עבורי את קרן ההשתלמות?
 זכות הבחירה לגבי החברה המנהלת של קרן ההשתלמות שייכת לעובד וזאת מאחר שבחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל) נקבע כי לעובד הזכות לבחור לאיזו קרן השתלמות יעביר המעסיק את הכספים.
 

האם ישנן הטבות מס בגין הפקדה לקרנות השתלמות?
כאמור, היתרון המשמעותי של החיסכון בקרן השתלמות, הן הטבות המס שניתן לקבל בגינן, בניגוד למוצרי השקעה אחרים, כמו פיקדון בנקאי, תכנית חיסכון, קרן נאמנות, תעודת סל ועוד, בהם משלמים במועד המשיכה מס על הרווחים שנע בין 15% עד 25% (תלוי במוצר), מה שמקטין את סכום הנטו שעומד לרשות החוסך. בנוסף, עבור שכירים, הרי שהעובדה שהמעסיק משתתף בהפקדה לחיסכון הופכת לכדאית במיוחד.
 
אילו הטבות מגיעות לשכיר בעל שליטה המפקיד לקרנות השתלמות?
שכירים בעלי שליטה יכולים ליהנות מהטבות המס בגין הפקדה בקרן השתלמות, כאשר החוק מגדיר בכל שנה מהי המשכורת החודשית המרבית שההפרשה בגינה לקרן השתלמות תהיה פטורה ממס על הרווחים.
שיעור ההפקדה המרבי המוכר לחברה כהוצאה הינו 4.5%, כאשר בעל השליטה מחויב להפקיד לפחות שליש מהפקדת החברה, כלומר שיעור של 1.5%. למעשה, החברה יכולה להפקיד 7.5% ובעל השליטה יפקיד 2.5% (בדיוק באותם האחוזים של הפקדה עבור עובד שכיר). ההוצאה שתותר לחברה בניכוי הנה רק 4.5%, אך לבעל השליטה לא תהיה זקיפת הכנסה (הגדלת השכר החייב במס הכנסה) והוא לא יחויב בתשלום מס רווח הון במשיכה בגין 3% הנוספים שהחברה הפקידה עבורו.
 
האם ניתן לבחור את מסלול ההשקעה בקרן השתלמות? 
בעת ההצטרפות לקרן השתלמות, ניתן לבחור מבין מגוון מסלולי השקעה בעלי רמות סיכון שונות המתאימים למשקיעים בעלי צרכים מגוונים. כך, ניתן להתאים את מדיניות ההשקעה של הקרן לאופי המשקיע, ובהמשך, אם יהיה שינוי כלשהו שיצריך מעבר למסלול אחר, ניתן לעשות זאת בקלות באמצעות הגשת בקשה מתאימה לחברה המנהלת. המעבר בין המסלולים נעשה תוך שלושה ימי עסקים, בכפוף להוראות החוק.
יש לציין כי על אף הקלות במעבר בין מסלולי ההשקעה, מומלץ לשקול היטב כל שינוי ולהתייעץ על כך עם גורם מקצועי. לעיתים, מעבר פזיז בין מסלולים, עלול לפגוע בחיסכון שלכם, ולכן יש לבחון את ההשלכות האפשריות של מעבר מסלול על כספכם.
 
השתחררה לי קרן השתלמות ואמרו לי שלא כדאי לי למשוך אותה. מדוע? 
העובדה שקרן השתלמות ניתנת למשיכה בסכום חד פעמי מביאה לכך שמדובר במוצר משלים וחשוב לחיסכון הפנסיוני. יחד עם זאת, אין זו חובה למשוך את הכסף לאחר שש שנים ובמקרים מסוימים אף כדאי שלא לעשות זאת. ניתן להמשיך להפקיד כספים לקרן, ובכל מקרה, גם אם לא מפקידים כספים חדשים, נשמרות הזכויות בקרן, כולל הזכות למשוך את כספי הקרן בהמשך. אם תחליטו למשוך את קרן ההשתלמות, תאבדו את היתרונות המשמעותיים של הטבות המס בקרנות ההשתלמות.  
 
האם ניתן לקחת הלוואה מהחברה המנהלת את קרנות ההשתלמות?
כן. החברות המנהלות מציעות פעמים רבות הלוואות אטרקטיביות. ניתן לפנות אליהן לקבלת פרטים נוספים..
 
האמור אינו מהווה ייעוץ מס ע"י יועץ מס. אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני בידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפי דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם .חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בעמ עוסקת בשיווק פנסיוני) ולא בייעוץ פנסיוני( ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה. מתן ההלוואות הינו בכפוף לנהלי החברה המנהלת.
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.