כיצד גם אתם יכולים לחסוך באמצעות קרן נאמנות? השאירו פרטים ונציג פסגות יחזור אליכם בהקדם
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך באנר עליון של מדריך

קרנות כספיות: אפשר להוציא יותר מהפיקדון

הקרנות הכספיות, הפכו להיות המכשיר המועדף בישראל לניהול כספים נזילים. איך תוכלו להוציא את המקסימום ממכשיר זה?

תמונה של המאמר: קרנות כספיות: אפשר להוציא יותר מהפיקדון

קרן כספית היא אחד ממכשירי ההשקעה הפופלרים בישראל. למעשה, מדובר בקרן נאמנות המשקיעה בנכסים הסולידיים ביותר לטווח קצר ונחשבת תחליף לפיקדון בנקאי קצר מועד (פק”מ). מדיניות ההשקעה של קרן כספית מוגבלת למשך חיים ממוצע (מח”מ) של עד 90 יום ובאיכות הנכסים המותרים להשקעה. מדובר בעיקר בפיקדונות בנקאיים, תעודות פיקדון ג’מבו ואג”ח לא צמודות של ממשלת ישראל לתקופות קצרות.

ריבית גבוהה וזהה לכ-ו-ל-ם

בניגוד לפיקדון רגיל, שבו היקף ההשקעה העומד בפני החוסך משפיע על גובה הריבית שיקבל וכמובן שככל שהסכום נמוך יותר כך תוצע לו ריבית נמוכה יותר, היתרון המהותי בהשקעה בקרן כספית היא שאין בה אפליה ושכל המשקיעים בה זוכים ליהנות מהיתרון לגודל של הקרן. באופן כללי, קרנות כספיות מקבלות ריבית ג’מבו, שהינה קרובה מאוד לריבית בנק ישראל. כלומר, חוסך שברשותו 10,000 שקלים או 50,000 שקלים יהנה מריבית מקסימלית בקרן הכספית במקום מריבית של כחצי אחוז (בממוצע) בפיקדון הבנקאי.

חשוב לציין שלמוצר זה יש חלופה והיא המק”מ, אשר מונפק עד ידי בנק ישראל. היתרון בהשקעה במק”מ הוא ששיעור התשואה המגולם בו מקורב גם כן לריבית בנק ישראל. עם זאת, שני החסרונות הבולטים במק”מ ביחס לקרן כספית הם עלויות הקנייה והמכירה של המק”מ, אשר עלולות לנגוס ב- 0.2%-0.3% מהתשואה השנתית של החוסך, וכן המיסוי הנומינלי המוטל על המשקיע הפרטי.

בדומה לפיקדון בנקאי ולהשקעות לא צמודות אחרות, משקיע במק”מ נדרש לשלם מס של 15% על רווחיו, מבלי להתחשב בשיעור העלייה באינפלציה במהלך תקופה ההשקעה. למשל, השקעה במק”מ שמגלם תשואה שנתית ברוטו של 2%, צפויה להניב למשקיע פרטי ממוצע תשואה נטו של 1.4%-1.5% בלבד. כלומר, מרכיב העלויות והמיסוי עלול להגיע ליותר מרבע מהתשואה.

יתרון המס בכספית

לעומת זאת, בקרן כספית שמוגדרת כקרן נאמנות פטורה (רובן המוחלט של קרנות הנאמנות בישראל נכללות בהגדרה זו) ישלם המשקיע שיעור מס של 25% על הרווח הריאלי שהשיג במהלך תקופת ההשקעה. כלומר, במידה והתשואה בקרן עמדה על 2% וקצב האינפלציה באותה תקופה עמד על שיעור זהה, המשקיע לא ישלם כלל מס. במידה וקצב האינפלציה עמד על 1.6% למשל, שיעור שנרשם בפועל במהלך שנת 2012, המשמעות היא שהשקעה בקרן כספית הניבה למשקיע הפרטי תשואה נטו של 1.9%. מדובר בפער משמעותי בין הקרן הכספית לבין המק”מ וודאי ביחס לפק”מ, שמלכתחילה הציע ריבית נמוכה יותר לחוסכים.


על מנת לבחור במכשיר השקעה לכספים נזילים יש לבדוק היכן מושקעות היתרות הנזילות של המשקיע ולהסיט את הכספים לעבר האלטרנטיבה המשתלמת ביותר מבחינה כלכלית.אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואינו מהווה הצעה לרכישת ני”ע. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה לנכסים המנוהלים על ידו
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.