באנר עליון של מדריך לדעת יותר על הבורסה

שאלות ותשובות על קרנות נאמנות

רבים מיועצי ההשקעות מתייחסים לקרן נאמנות כאל השקעה חכמה ותחליף לתיק מגוון. מאחר וקרנות נאמנות משקיעות במגוון רחב של ניירות ערך, הן מעניקות פיזור רחב למשקיעים

תמונה של המאמר: שאלות ותשובות על קרנות נאמנות

קרן נאמנות היא כלי השקעה פופולרי מאוד בשוק ההון מכיוון שהיא מציעה דרך קלה, נזילה ומהירה להשקיע בבורסה. למעשה, קרן נאמנות היא מעין שותפות בין משקיעים שנותנים את כספם למנהל השקעות מקצועי ובעל ניסיון כדי שינהל עבורם את הכסף בנאמנות.

ישנם סוגים רבים של קרנות נאמנות: מנייתיות, אג"חיות, קרנות כספיות ועוד, כאשר הקרנות משקיעות בהתאם למדיניות ההשקעות שנקבעת בתשקיף הקרן. להשקעה בקרנות נאמנות יש יתרונות רבים, והם אלו שהופכים אותן למכשיר השקעה פופולארי.
רבים מיועצי ההשקעות מתייחסים לקרן נאמנות כאל השקעה חכמה ותחליף לתיק מגוון. מאחר וקרנות הנאמנות מטבען משקיעות במגוון רחב של ניירות ערך, הן מעניקות פיזור רחב למשקיעים מבלי שיצטרכו לקנות בעצמם את כל המניות או איגרות החוב ולשאת בעמלות הקנייה והמכירה.

אילו יתרונות מציעות קרנות נאמנות?
ראשית, הן מנוהלות על ידי מנהלי השקעות בעלי רישיון. בנוסף, בניגוד לחלק ממכשירי השקעה אחרים, מדובר במכשיר השקעה בעל נזילות ברמה יומיומית, כלומר, ניתן לממש את הרווח בכל יום מסחר ולקבל את הכסף באותו היום. יתרונות נוספים הם שהקרנות מפוקחות על ידי רשות ניירות ערך ושלכל קרן יש נאמן (גוף חיצוני לגורם המנפיק את הקרן), מה שמבטיח ביטחון יחסי למשקיע.

כמה קרנות נאמנות קיימות בישראל?
בישראל יש יותר מ-1,200 קרנות נאמנות שלכל אחת מהן מדיניות השקעה משלה. המבחר הגדול מאפשר למשקיע לבחור את הקרן שמתאימה לו.

איך נקבעים דמי הניהול בקרנות נאמנות?
דמי הניהול משתנים בין קרן לקרן, בהתאם לאפיקי ההשקעה והחלטת מנהל הקרן. יחד עם זאת, דמי הניהול זהים לכל המשקיעים ומפורסמים בתשקיף הקרן. יש לציין כי דמי הניהול מתעדכנים לעיתים ולכן חשוב לעקוב אחר הודעות מנהל הקרן באתר הבורסה (כפי שיפורט בהמשך).

איך אפשר לדעת שהתוצאות של הקרן טובות?
הדרך הפשוטה ביותר לבדוק זאת היא באמצעות השוואה למדד היחס. למשל, אם קרן מורכבת מ-90% אג"ח ו-10% מניות, הרי שמדד היחס צריך להיות מורכב מהתשואה של 90% מדד אג"ח ו-10% מדד מניות.
כדאי לבחון את תשואת הקרן לטווח הארוך מאחר וכך תתקבל תמונה מלאה יותר.

כיצד ניתן לקבל מידע אודות הקרנות?
המידע זמין מאוד וניתן למצוא בקלות ביצועים של קרנות, מדדים או של מניות ואיגרות חוב באתרים כלכליים רבים. בנוסף, מנהלי הקרנות מחויבים לפרסם את תשקיף הקרן ומידע נוסף אודותיה, באתר האינטרנט של הבורסה לניירות ערך:
www.tase.co.il.
חשוב לציין שניתן להיעזר בדירוגים של קרנות נאמנות המתבצעים על ידי חברות דירוג. דירוגים אלו מהווים בסיס השוואה אחיד בין קרנות והציון שהם מעניקים לוקח בחשבון את התשואה לטווח הבינוני ורמת הסיכון.

כללים חשובים לבחירת קרן נאמנות
1.      יש לבחור את מידת הסיכון הרצויה.
2.      חשוב לתאם ציפיות רווח מראש.
3.      בדקו מי מנהל את הקרן.
4.      בררו האם למנהלי הקרן יש גיבוי מקצועי, למשל מחקר איכותי.
5.      קראו את התשקיף, בו מפורטת מדיניות ההשקעות של הקרן.
6.      יש לברר עלויות ולבדוק מהם דמי הניהול שגובה הקרן.
7.      כדאי לנתח את הביצועים לתקופות זמן של שנה לפחות וביחס למתחרים.


אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני על ידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני) ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה. 

אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.