האם גם אתם רוצים להבטיח את עתידכם הכלכלי? השאירו פרטים ונציג פסגות יחזור אליכם בהקדם
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך לדעת לנהל את הכסף שלי

שכירים - איך תוכלו להנות מהטבות המס של החיסכון הפנסיוני?

גם שכירים יכולים להנות מהטבות מס מהפקדה לקופות גמל וקרנות פנסיה. איך ניתן להנות מההטבה? האם היא מתקבלת במשכורת? ומה היום האחרון לקבלתה?

תמונה של המאמר: שכירים - איך תוכלו להנות מהטבות המס של החיסכון הפנסיוני?

שכירים רבים לא מודעים להזדמנות להרוויח לא מעט כסף עבור ההפקדות הפנסיוניות שלהם. שכירים שמקבלים שכר לא מבוטח, דוגמת בונוסים או שעות נוספות, אשר לא מועברות בגינם הפקדות לפנסיה, יכולים ליהנות מהטבות מס מהפקדותיהם לקרן פנסיה וקופת גמל, וזאת בתנאי שההפקדות יבוצעו לפני תחילת השנה החדשה. היום האחרון לביצוע הפקדה אשר תביא לקבלת ההטבה הנו יום ראשון, ה-31 בדצמבר 2017. חשוב לציין שמהפקדה על שכר לא מבוטח מרוויחים פעמיים: תיהנו גם מהטבות המס וגם מהגדלת החיסכון הפנסיוני.

אני שכיר והמעסיק שלי מבצע הפרשה לתנאים סוציאליים רק על חלק משכרי. כיצד אוכל ליהנות מהטבות מס בגין שארית השכר?

שכירים רבים אינם מודעים לכך שביכולתם ליהנות מהטבות מס נוספות. עובד שכיר, שמעסיקו מפקיד עבורו לקופת גמל רק על חלק מהשכר, יכול להפקיד כספים בקופת גמל באופן עצמאי בגין הכנסתו הנוספת, בגין שכרו שאינו מבוטח (תגמול, בונוס), וליהנות מהטבות מס גם בגין הפקדות אלו. יש לציין, כי במידה והעמית השכיר אינו מבצע הפקדה בגין הכנסתו הנוספת הרי שאינו מתאים את התיק הפנסיוני לגובה משכורתו הכוללת, וצבירתו בקופה לגיל הפרישה היא רק עבור משכורתו המבוטחת, מה שיעניק לו קצבה נמוכה בעתיד. המשמעות המעשית האפשרית היא ירידה ברמת ובאיכות החיים שאליה הורגל במשך חייו טרם הפרישה.
 
איך בודקים האם ההטבות מגיעות לי?
ממש בקלות. שיחת טלפון קצרה לסוכן הביטוח, יועץ פנסיוני, רואה חשבון או לחברה המנהלת את קרן ההשתלמות, הפנסיה או קופת הגמל, תקרב אתכם לאפשרות לקבלת ההטבה.
 
מה זה עמית מוטב?
במקרה של הטבות מס לשכירים, חשוב להבחין בין מי שמוגדר עמית מוטב לעמית שאינו מוטב. עמית מוטב מוגדר כיחיד שהפקיד לחיסכון הפנסיוני בשנת המס סכום של לפחות 16% מהשכר הממוצע במשק. בשנת 2017 מדובר ב- 18,572 שקל בשנה.
עמית מוטב זכאי להפקיד 16% משכרו הלא מבוטח, כלומר תשלומים שקיבל מהמעסיק אשר כנגדם לא היו הפקדות לפנסיה (דוגמת עמלות, בונוסים או שעות נוספות), עד תקרת שכר לא מבוטח של 103,200 שקל בשנה. ההפקדה בשיעור של 16% מתחלקת ל-11% שמותרים בניכוי (כלומר, החזר בגובה המס השולי) ו-5% זיכוי בשיעור של 35% מההפקדה.
במקרים מסוימים לא תינתן ההטבה של הניכוי (11%) במלואה או שלא תינתן בכלל, שכן זה תלוי בגובה השכר המבוטח של העובד (לדוגמא: לבעלי שכר מבוטח הגבוה מ-  21,500 שקל בשנה לא תינתן הטבת הניכוי) ולכן כדאי להתייעץ בנושא עם בעל רישיון פנסיוני או לבדוק את הזכאות עם מחלקת השכר במקום העבודה.

מה קורה אם אני לא מוגדר כעמית מוטב?
מי שמפקיד פחות מ-  18,572 שקלים בשנה, אינו נחשב עמית מוטב. יחד עם זאת, ישנה אפשרות ליהנות מהטבות מס על ידי השלמת הפקדה לסכום שצוין ועל ידי כך להפוך לעמית מוטב. יש לשקול את הכדאיות של המהלך והשפעתו על ההתנהלות הכלכלית של משק הבית. בכל מקרה, גם מי שלא מוגדר עמית מוטב יכול לבדוק אפשרות ליהנות מהטבות מס על ידי פנייה ליועץ מס מקצועי. לכן, מומלץ לקבל ייעוץ מקצועי בנושא זה לצורך קבלת ההחלטה הנכונה ביותר.

 איך אני יודע מה גובה השכר המבוטח ומה גובה השכר הלא מבוטח?
אנו ממליצים לבדוק זאת בתלוש השכר, בו מפרט המעסיק מה היה גובה השכר המבוטח ובכמה הסתכם השכר הלא מבוטח. בכל מקרה, ניתן לפנות למחלקת שכר בחברה ולבקש הסבר על הנושא.
 
איך מקבלים את ההטבה?
בדו"ח השנתי שישלח אליכם בחודש מרץ, תקבלו אישור הפקדות לצרכי מס אותו יש להגיש לרשות המסים לצורך קבלת ההטבה.  יש לציין כי ישנם מעסיקים אשר דואגים לעדכן את ההפקדה במערכות השכר וההטבה נכנסת ישירות לתלוש המשכורת, לכן ניתן לבדוק זאת מול מחלקת השכר בחברה או מול יועץ מס מקצועי.
 
האם קיבלתי הטבות מס במהלך השנה לתלוש השכר?
בכל חודש שהמעסיק מפקיד לקופה השכירה שלכם (ההפקדות מתחלקות לחלק עובד, מעביד ופיצויים), מקבלים שכירים הטבות מס על ההפקדות של חלק העובד בדמות זיכוי במס. על השכר הלא מבוטח שלא בוצעה בגינו הפקדה שוטפת – מקבלים בסוף השנה את הטבות המס.
 
קיבלתי בונוס השנה בגין עבודתי בשנה שעברה. האם אני יכול להפקיד עבור הבונוס ולקבל הטבת מס?
כדי לנצל את הטבת המס יש להפקיד במהלך אותה שנת מס בה התקבל הבונוס. לא ניתן לבצע הפקדות רטרואקטיבית באם הכסף התקבל בשנה שעברה.
 
אני שכיר – האם זה מחייב אותי לפתוח קופה נוספת לצורך הפקדות סוף שנה או שאני יכול להפקיד לקופה שהמעסיק פתח לי?
הפקדה ללא השתתפות המעסיק, כלומר באופן עצמאי, ניתן לבצע רק לקופה במעמד עצמאי ולא לקופה במעמד שכיר (אליה המעסיק מבצע את ההפקדות). על כן, במקרה זה יש לפתוח קופת גמל חדשה במעמד עצמאי. ניתן לעשות זאת בקלות יחסית וללא עלות בגין פתיחת הקופה. קופת הגמל שפתח המעסיק הינה קופה שכירה, כלומר קופה אשר ההפקדות אליה כוללות חלק עובד וחלק מעביד. חשוב לזכור כי בגין ההפקדה לקופת הגמל במעמד עצמאי יתקבלו מהטבות מס משמעותיות, וכי הכספים שיצבור החוסך בקופה העצמאית ישולמו כקצבה בגיל הפרישה יחד עם שאר הכספים הפנסיונים שיצטברו בקופה השכירה.
 
אני לא יכול לנצל את ההטבה בגין סכום ההפקדה המרבי כי אין לי כרגע כסף פנוי להפקדה. מה אני יכול לעשות?
ישנה אפשרות לקחת הלוואה מהקופה לצורך ביצוע הפקדות נוספות. יחד עם זאת, ניתן לבחון אופציה של ביצוע הוראת קבע לקופת הגמל או להחליט על הפקדה אחת לתקופה במהלך השנה (למשל אחת לרבעון), ובסוף כל שנה לבצע בדיקה מה היה סכום ההפקדה, והאם יש לבצע השלמות. במצב כזה, ההפקדות לא יהוו נטל כלכלי שכן הן יתבצעו מידיי חודש בסכום קטן, מה שיאפשר גם ליהנות מהתשואות של הקופה במשך כל השנה. אם יהיה צורך בביצוע השלמות לקראת סוף השנה, הרי שהן יסתכמו בסכום קטן יחסית. בכל מקרה, בכל שלב ניתן לבטל את הוראת הקבע במידה שחל שינוי כלשהו במצב הכלכלי וקיים צורך בהקטנת סכום ההפקדה.


 

כל הנתונים המספריים לעיל נכונים לשנת 2017. ביצוע ההפקדות, והמעבר בין מסלולי ההשקעה הינן בכפוף לתקנון הקופה/הקרן וההסדר התחיקתי. האמור אינו מהווה ייעוץ מס ע"י יועץ מס. הטבת המס עלולה להשתנות בהתאם למאפיינים הייחודיים של כל עמית.תקרת ההטבה המוטבת – בהתאם להוראות הדין. אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני בידי יועץ/משווק פנסיוני בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. חברת פסגות קופות גמל ופנסיה בע“מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני) ולה זיקה למוצרים הפנסיונים המנוהלים על ידה. ט.ל.ח
אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.