בואו להכיר את הדור הבא של החיסכון עם פסגות גמל להשקעה. לפרטים נוספים
-
שלחו
תודה, פנייתך התקבלה בהצלחה
באנר עליון של מדריך על ניהול התקציב שלי

12 כללי ברזל להתייעלות בניהול התקציב

עמותת פעמונים

שלב חשוב ביציאה מהאוברדראפט הוא גיבוש התקציב. אולם גם לאחר גיבושו, חשוב לדעת כיצד לנהל אותו ואיך להתכונן לאירועים בלתי צפויים.
מאת: עמותת פעמונים

תמונה של המאמר: 12 כללי ברזל להתייעלות בניהול התקציב


החלטתם להשליט סדר בהתנהלות הכלכלית במשפחה. תכננתם תקציב חודשי לשנה הקרובה, המתבסס על הממוצע הוצאות בעבר (קבועות ומשתנות) לכל סעיף וסעיף, ועל הגירעון בשוטף. לקחתם בחשבון את כל הסעיפים, כולל טיפולי שיניים, חופשה שנתית, ביטוחי רכב וכו.
 
יש לכם תקציב ואתם מנהלים מעקב ובקרה על הניהול. אתם בדרך הנכונה לצאת מהמינוס!


אבל בדרך משהו השתבש. פיטרו אתכם. או שמא אתם חוששים שיפטרו אתכם? ואולי בקרוב יקצצו לכם בשכר? הגזרות הכלכליות האחרונות מכבידות על משק הבית?
 
למעשה, גם אם אתם מתנהלים נכון, לא יודעים מה זה 'אוברדראפט' וחשים שמקום העבודה של שניכם, כמפרנסי המשפחה, אינו בסיכון, שווה לכם לבדוק היכן ניתן להתייעל מבלי להוריד ברמת החיים, מבלי לשלם מחיר יקר, ומצד שני אולי אף להגדיל את ההכנסה שלכם.
 
היכן ניתן לצמצם בהוצאות ולהגדיל את ההכנסות?
 
להלן 12 כללי הברזל בדרך אל האושר הכלכלי:
 
1 - חשבון בנק משותף
נהלו חשבון בנק אחד משותף לשניכם, לך ולבן/בת זוגך. איחוד כל החשבונות לחשבון בנק אחד חוסך משמעותית בעמלות, מצמצם את מסגרת האשראי ומאפשר לכם שליטה רבה יותר על ניהול התקציב המשפחתי.
 
2- כרטיס אשראי אחד
צמצמו את השימוש של כל אחד מבני המשפחה לכרטיס אחד בלבד. אל תתפתו לקחת עוד כרטיס אשראי "חינם". זה עולה לכם הרבה. זה מסבך את יכולת המעקב על ההוצאות ונותן תחושה של שפע לעיתים קרובות תחושה שאין לה אחיזה במציאות האמיתית בחשבון הבנק שלך.
 
3- התמקחו על עמלות ניהול חשבון
נהלו מעקב אחר עמלות בניהול החשבון שלכם. אם נראה לכם שגבו מכם עמלות גבוהות מדי, בררו עם פקיד הבנק את פשרן. ובמקום שניתן נסו להתמקח על העמלות. אם אתם לא באוברדראפט כרוני, יש לכם סיכוי טוב לקצץ בעמלות ולחסוך בעלויות. זכרו: ישנן עמלות שאתם ממש לא חייבים לשלם – עד שלא תבקשו לבטלם/לקצצם, תמשיכו לשלם לשווא.
 
4- תשלומים 
הימנעו מתשלומים. תשלומים הם גורם מספר אחד לאיבוד שליטה בניהול התקציב המשפחתי. אופציית התשלומים מעניקה לנו תחושה מוטעית ש"לא נרגיש את ההוצאה". שמרו את האופציה למקרים שבאמת אין ברירה, בהוצאות גדולות במיוחד.
 
5- טלפון, אינטרנט וכבלים
חוקי המשחק בשוק הסלולר, באינטרנט ובכבלים השתנו מקצה לקצה. אתם צרכנים חזקים וכושר המיקוח גדל. אם לא שדרגתם את התנאים שלכם בחברות התקשורת(ולא משנה אם באותה חברה או במעבר לחברה חדשה) – מומלץ מאוד לעשות זאת במיידי.
 
6- מתנות ואירועים
אל תסחפו בגובה המתנות לחתונות ובר מצוות. אל תעשו חשבון של עלות המנה למזמין. בדקו עם עצמכם מהו גובה השי שמכבד אתכם ואינו מכביד עליכם. שקלו ללכת לבד ללא בן הזוג לאירועים של אנשים שאינם מאוד קרובים לכם, וחסכו בהוצאות המתנה.
 
7- קניות בסופר
קחו אתכם תמיד רשימת קניות ומלאו את העגלה רק במצרכים שברשימה. אל תתפתו לרכוש מוצרים במבצע. אם אתם במינוס כרוני זכרו כי הריבית על האוברדראפט מתווספת לעלות המוצר.
 
8- קניות רהיטים ומוצרי חשמל
רכשו רק מה שנחוץ באמת. אל תגררו לשדרוגים של מצלמות ומערכות סטריאו אם ידכם
אינה משגת. בדקו אפשרות של רכישת מוצר יד שניה. במקרים רבים ניתן להשיג מוצר במצב מעולה ובמחיר נמוך משמעותית ממוצר חדש.
 
9- ביטוחים
אל תמהרו לבטל ביטוחים. ביטוחים מקנים לכם את השקט וההגנה הכלכלית, גם ללא חיסכון בצד ועודף של כספים. ביטוחים מגנים עליכם במצבים קיצוניים שעלולים לקרות לכל אחד מאתנו כגון, גניבת רכוש, מחלות, תאונות וכו. עם זאת, בדקו עם איש מקצוע אובייקטיבי אם יש לכם כפל ביטוחים. יתכן שיש מקום להתייעלות גם בביטוחים.
 
10- חינוך פיננסי לדור הצעיר
חנכו את ילדיכם למודעות פיננסית מגיל צעיר. תנו להם דמי כיס (אפשר כבר מגיל 6), דברו איתם על מסגרת תקציב, חיסכון לעתיד לצורך רכישת מוצרים יקרים יותר. דברו איתם על סדרי עדיפות בקבלת החלטות על הוצאות, שתפו אותם בניהול כלכלת המשפחה על ידי המחשת עלויות וירטואליות, כגון חשבון חשמל, חשבון טלפון. עשו אותם שותפים פעילים (במגבלות הגיל והבגרות של הילד) להתנהלות כלכלית יעילה במשפחה.
 
11- החזרי מס
אם אתם שכירים יתכן מאוד שמגיע לכם החזר ממס הכנסה. בדקו את זה עם איש מקצוע. יועץ מס או רואה חשבון. דוגמאות למקרים קלאסיים בהם יש סבירות גבוהה שתקבלו החזר מהמדינה: אם החלפתם מקומות עבודה במהלך השנה, אם הפקדתם לקופ"ג, קרנות פנסיה או ביטוחי חיים. החוק השתנה ונכון לעכשיו אם תרמתם מעל 180 ₪ בשנה קלנדרית למוסד ציבורי מוכר אתם זכאים להחזר מס של 35%. ניתן להגיש בקשות להחזרים עד 6 שנים אחורנית.
 
12- החזרים מביטוחי בריאות – אם ביקרתם אצל רופא פרטי יתכן שמגיע לכם החזר מהביטוח המשלים או הפרטי שלכם. בדקו מהי הפרוצדורה לבקשת החזרים. לעיתים בהליך פשוט תקבלו החזרים של מאות ואף אלפי שקלים במצטבר.

 
 

האמור לעיל הינו מידע כללי בלבד הנכתב על ידי עמותת פעמונים עבור מרכז הידע של פסגות. האמור אינו מהווה ייעוץ שיווק השקעות/ פנסיוני ואו יעוץ מס ו או תחליף לייעוץ/ שיווק כאמור על ידי בעלי רישיון המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אחד. העמותה הינה ארגון חברתי ללא מטרות רווח, הפועל בקרב החברה האזרחית בכל רחבי הארץ.

 

ארגון פעמונים הוא ארגון התנדבותי, המסייע למשפחות וליחידים בתחום ההתנהלות הכלכלית. הסיוע ניתן באמצעות אלפי מומחי פעמונים בתחום כלכלת המשפחה וכולל: מידע וכלים לעבודה עצמית, מענה מקוון לשאלות, פגישת ייעוץ חד–פעמית וליווי כלכלי אישי או קבוצתי. בנוסף, מפעיל הארגון תכניות לחינוך פיננסי בכל הארץ, הכוללות הרצאות, מערכי לימוד וסדנאות קבוצתיות.
מקור: פעמונים, רשיון
 CC-BY-NC-SA-2.5-IL

אנא הזן שם מלא
שלחו >>

מפגשי ידע מקצועיים קרובים
להרשמה חינם השאירו את כתובת המייל כאן:

שלחו >>

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בסיכונים הכלכליים והפיננסיים, הן ברמת האישית והן ברמה המשקית. בנוסף, תהליכים מרכזיים שמעצבים את הכלכלה המקומית, כדוגמת העברת האחריות לחיסכון הפנסיוני לידי הציבור, מורכבותם של המוצרים הפיננסיים והעלייה בשיח הכלכלי בתקשורת, מחדדים את הצורך להגברת הידע הפיננסי בקרב הציבור הישראלי.


לפרטים נוספים >>

www.psagot.co.il

אין באמור בסקירה לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק השקעות/פנסיוני ו/או יועץ מס בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם /או הצעה לרכישת ני"ע ו/או קרנות ו/או תעודות סל ו/או מוצרים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. 
הסקירה לעיל הינה רכושה של פסגות. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה ו/או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש של פסגות. המידע המופיע בסקירה מעודכן למועד פרסומו ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בה והדעות האמורות בה עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. מודגש כי פסגות ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים למהימנות המידע המפורט בסקירה, לשלמותה, לדיוק הנתונים הכלולים בה או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בסקירה. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבסקירה יצור רווחים בידי המשתמש. הסקירה מסופקת כשירות לקוראים בלבד ועלולים ליפול בה טעויות ועשויים לחול בה שינויי שוק ושינויים אחרים. לפסגות ו/או לחברות הבנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהן עשוי להיות עניין במידע המוצג בסקירה.